گزارش تصویری

میزبانی نشست و بازدید هیات عالی قضایی ایتالیاو اعضای موسسه بین المللی حقوق بشر از کانون اصلاح و تربیت در مرکز آموزشی و پژوهشی  منطقه هفت کشوری

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان تهران ، حجت الاسلام رستمی مدیرکل  فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور در دومین نشست خبری جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور  اظهار کرد: از بهترین راه‌ها برای حفظ ارزش‌های اسلامی برنامه‌های هنری است که از این طریق می‌شود مباحث تربیتی را در زندان‌ها پیاده کرد.

وی با بیان اینکه از جمله این برنامه‌ها جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور است که ۱۲ دی ماه برگزار می‌شود، گفت: اجرای تئاتر، سرود، هنر‌های تجسمی، روزنامه‌های دیواری، فیلم نامه نویسی، خاطره نویسی توسط زندانیان در سراسر کشور انجام می‌شود. بیش از ۱۷ مرکز رادیو و تلویزیون در زندان‌ها داریم که برنامه‌ها را تولید و برای زندانیان در زندان‌ها پخش می‌کنند که هدف اصلی از تولید این برنامه‌ها اصلاح و تربیت مددجویان است، زیرا معتقدیم به هر میزان که از مباحث فرهنگی و آموزشی استفاده کنیم و باور‌های دینی آن‌ها را افزایش دهیم احتمال بازگشت مجدد به زندان را پایین می‌آوریم.

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور تصریح کرد: استفاده از برنامه‌های فرهنگی به منظور اصلاح و تربیت مددجویان صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه برنامه‌های فرهنگی از ورود دوباره زندانیان به چرخه جرم و زندان جلوگیری می‌کند توجه به این بخش اهمیت بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه در جشنواره تئاتر زندان‌ها ۳۱ استان شرکت می‌کنند، گفت: در حال حاضر یک چهارم تعداد کل زندانیان تحت پوشش برنامه‌های هنری هستند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی اضافه کرد: در چند سال گذشته ۱۲ جشنواره هنری سراسری در زندان‌ها اجرا کردیم و هم اکنون ۲۲۵ گروه نمایشی تئاتر صحنه و ۱۲۴ گروه تئاتر خیابانی در زندان‌ها وجود دارد و هر ساله ۲ هزار و ۲۱۶ نمایش در سطح زندان‌ها و بیش از ۳۰۰ نمایش در سطح شهر‌ها اجرا می‌شود.

وی گفت: جشنواره تئاتر زندان‌ها با هدف معرفی آثار برتر به جشنواره تئاتر فجر و جشنواره ماه حوزه هنری برگزار می‌شود و خوشبختانه توانسته ایم هر ساله ۲ یا ۳ تئاتر برتر را به این جشنواره‌ها معرفی کنیم.

مدیرکل  فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور در ادامه به برنامه‌های فرهنگی زندان‌های کشور اشاره کرد و گفت: همه ساله تقویم اجرایی برنامه‌های فرهنگی زندان‌های کشور را پیش از ۱۵ اسفند ماه به زندان‌ها ارسال کرده و مسابقات متعددی علاوه بر مسابقات هنری مانند مسابقات قرآنی برای پرسنل سربازان وظیفه و مددجویان برگزار می‌شود و در سال جاری بیش از ۶۰۰ نفر به مسابقات قرآنی کشوری راه یافتند.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی به همکاری سازمان اوقاف با سازمان زندان‌ها اشاره کرد و گفت: سازمان اوقاف ۱۰۶ نفر از مربیان خود را به صورت تمام وقت در اختیار زندان‌ها قرار داده که نتیجه این امر ثبت نام ۲۱ هزار نفر از مددجویان در سامانه حفظ موضوعی قرآن کریم در اوقاف است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۸۷ کتابخانه زندان‌های کشور تحت پوشش نهاد کتابخانه‌ها قرار دارد افزود: براساس توافقات انجام شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه ساله ضمن بهره مندی از تازه‌های حوزه کتاب بیش از ۳۰۰ میلیون تومان خرید کتاب از وزارت ارشاد داریم.

http://tehranprisons.ir/wp-content/uploads/2017/12/IMG_6337.jpg

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور بیان داشت: همچنین ۶۰۰ هیات مذهبی در زندان‌ها داریم که به صورت کاملا خودجوش، برنامه‌های عزاداری و اعیاد را در زندان‌ها اجرا می‌کنند و بیش از ۹۰ هزار نفر از زندانیان در کلاس‌های قرآنی شرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام شده بازگشت مجدد آن دسته از زندانیان که بیش از یک سال در زندان بوده و بیش از یک سال با فعالیت‌های قرانی مانوس بوده اند زیر ۲ درصد است.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی با بیان اینکه ۶۰ درصد زندانیان زیر دیپلم هستند و اکثر بزهکاران زندانی کشور سطح سواد مناسبی ندارند، افزود: طی سال‌های گذشته با اجرای برنامه نهضت سواد آموزی در زندان‌های سراسر کشور حدود ۵۰ نفر از مددجویان که سطح سواد مناسبی نداشتند با سواد شدند.

وی با بیان اینکه شرکت در کلاس‌های قرآنی و… اجباری نیست، به راه اندازی مراکز یادگیری محلی در زندان‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طبق بررسی‌های انجام شده راه اندازی این مراکز در زندان‌ها نتایج مثبتی به همراه داشته است.

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور تصریح کرد: اجرای برنامه‌های آموزش عالی با همکاری دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی در زندان‌ها صورت می‌گیرد و در حال حاضر ۸۳۸ مددجو در ۲۳ رشته دانشگاهی تحصیل می‌کنند.

وی در ادامه به اجرای برنامه‌های ورزشی در زندان‌ها اشاره کرد و گفت:  ۵۰ درصد زندانیان در برنامه‌های ورزشی شرکت دارند و هم اکنون ۱۸۰ هزار مترمربع فضای ورزشی در زندان‌ها وجود دارد و یک هزار و ۳۸۴ نهضت داوطلبی ورزشی در زندان‌ها راه اندازی شده است.

مدیرکل  فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور افزود: ما برنامه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی را در زندانهای کشور برگزار می کنیم تا هر زندانی مطابق علاقه اش در برنامه ها شرکت کند.

وی گفت: ما زمینه استفاده همه زندانیان از برنامه های مختلف فرهنگی هنری را ایجاد کرده ایم و با وجود برنامه های متنوع زندان ها، کمتر پیش می آید زندانیان در این برنامه ها شرکت نکنند.

 

 

حجت الاسلام سید علی اکبر میرصانعی دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر زندانهای سراسر کشور در این نشست خبری افزود: نگاه ما به زندانی و مددجو یک نگاه ویژه و انسانی و فارغ از هرگونه گرایش و تفکر است.

وی گفت: ما حتی از زندانی سوال نمی‌کنیم که جرمی مرتکب شده چراکه قرآن می فرماید ما به فرزندان آدم کرامت بخشیدیم و نباید مورد تحقیر قرار گیرد.

رییس اداره فرهنگی تربیتی زندان های استان تهران تصریح کرد: هنر، از دیدگاه اسلام و قرآن ارزش ویژه ای دارد که در راستای ترویج و تبلیغ آموزه ای دینی باشد و هنرمند از اصول اصلی اسلام تخطی نکند.

وی با اشاره به جشنواره تئاتر زندان های سراسر کشور افزود: فعالیت های هنری اثر مطلوبی در روحیه زندانیان دارد و این درباره سایر افراد جامعه هم مصداق دارد و حتی ممکن است یک فیلم کوتاه انسان را متحول کند.

حجت الاسلام میرصانعی با بیان اینکه  برنامه های مهارت های زندگی به صورت جدی در زندانها برگزار می شود، تاکید کرد: برگزاری چنین جشنواره ای نقش مهمی در بازگشت شرافتمندانه زندانیان به جامعه دارد.

رییس اداره فرهنگی تربیتی زندان های استان تهران تصریح کرد: با توجه به فعالیت های قرآنی مددجویان و همکاری دستگاه قضایی برای بازگشت مجرمان به جامعه، تاکنون افرادی که حافظ کل قرآن بوده اند از اعدام و حبس ابد یک درجه تخفیف گرفته اند و هر مددجویی که یک جزء قرآن حفظ شده باشد از یک تا ۵ روز مرخصی تشویقی می گیرد.

در ادامه فرهاد درودگر درباره هفدهمین جشنواره تئاتر زندانهای سراسر کشور افزود: یزد، همدان و تهران در سه بخش تئاتر صحنه‌ای، خیابانی و نمایش نامه خوانی حضور دارند.

وی گفت: ما جشنواره ای را برای مددجویان کانون های اصلاح و تربیت برگزار می کنیم؛ اما در جشنواره تئاتر امسال مددجویان بالای ۱۸ سال با موضوعات آزاد حضور دارند و محور نماز و قرآن هم در این جشنواره به عنوان بخش ویژه وجود دارد.

درودگر تصریح کرد: هزینه ها توسط مددجو پرداخت نمی شود بلکه این هزینه ها به عهده زندان های هر استان است اما به لحاظ میزبانی برج آزادی را انتخاب کرده ایم که سالن حرفه ای اجرای تئاتر دارد.

مسئولین و روسای دفاتر فنی مهندسی زندانهای سراسر کشور طی کارگاه آموزشی تحت عنوان تشریح بخشنامه های نظارت کارگاهی در پروژه های ساخت زندان به میزبانی استان تهران در محل مرکز اموزشی و پژوهشی منطقه 7 سازمان زندانهای کشور از اول آبان ماه به مدت 3 روز شرکت خواهند داشت .

دکتر علی اسمعیلی رئیس مرکز با بیان این مطلب افزود تدریس این دوره بر عهده اساتید زبده و دارای دانش و مهارت دانشگاهی و اجرایی است که با همکاری مشاور محترم ریاست و مجری طرح های عمرانی سازمان زندانها انتخاب گردیده است

به گزارش اداره اجتماعی و روابط عمومی یگان حفاظت سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، با موافقت ریاست محترم سازمان زندانها چهارمین جلسه شور عمومی پلیس پیشگیری ناجا با حضور هیئت رئیسه و معاونین پلیس پیشگیری ناجا، فرمانده یگان امداد تهران بزرگ، جمعی از روسای پلیس پیشگیری استانها و همچنین فرماندهان یگانهای حفاظت دستگاههای دولتی در سالن همایش های این سازمان برگزار گردید.

در این مراسم سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن ایزدخواه پیما ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی و خوش آمدگویی حضور ریاست محترم پلیس پیشگیری ناجا و سایر میهمانان به بیان تاریخچه تشکیل یگان حفاظت سازمان زندانها پرداختند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور افزودند: یگان حفاظت سازمان زندانها دارای وظایف عمده ای براساس شرح وظایف ابلاغی بوده که از مهمترین آنها می توان به حفاظت فیزیکی زندانها، جلوگیری از ورود اقلام ممنوعه به داخل زندان و اعزام و بدرقه مددجویان به مراجع قضایی و مراکز درمانی اشاره نمود که بحمداله با حمایت ها و توجه ویژه جناب آقای دکتر جهانگیر ریاست محترم سازمان در انجام امورات محوله موفقیت هایی بسیاری را کسب نموده ایم.

در ادامه سردار محمد شرفی رئیس پلیس پیشگیری ناجا افزودند: بی شک نیل به درجه سرداری فرمانده محترم یگان حفاظت سازمان زندانها نشان از تلاش های مجاهدانه و زحمات بی دریغ ایشان در اجرای فرامین و منویات فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) و پیشبرد اهداف سازمانی دارد.

در پایان این مراسم لوح تقدیری توسط سردار شرفی به دلیل حضور باشکوه و اجرای برنامه های متنوع در مراسم هفته ناجا به فرمانده یگان حفاظت سازمان زندانها اهداء گردید.

گفتنی است این جلسه در هر دوره به میزبانی یکی از دستگاههای دولتی دارای یگان حفاظت برگزار می گردد.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت گفت: در سال 95 بیش از 90 درصد دوره ها و نشستهای آموزشی کشوری در این مرکز برگزار شده است.

دکتر علی اسمعیلی رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانهای کشور در اولین جلسه شورای اداری و برنامه ریزی مرکز ضمن تقدیر از همکاران به دلیل برگزاری دوره ها و نشستهای آموزشی در سال گذشته افزود: بیش از 90 درصد دوره ها و نشستهای آموزشی در این مرکز برگزار شده است.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه و مرتبه علمی اساتید مدعو این مرکز در دوره‌های آموزشی تصریح کرد: بیش از 40 درصد اساتید مدعو عضو هیأت علمی و دارای مرتبه استاد تمامی و دانشیاری هستند که این امر باعث افزایش کیفیت و اثربخشی آموزشی شده است.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت ادامه داد: در آموزش ضمن خدمت همواره باید کیفیت و اثربخشی آموزشی مدنظر قرار گیرد و در آموزش ضمن خدمت گرفتار شدن در دام کمیت بدون توجه به کیفیت و بدون آماده سازی زیرساخت‌های لازم جز اتلاف منابع، آورده‌ی دیگری برای سازمان نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: امسال با همکاری دفتر آموزش و پژوهش سعی می گردد محتوای آموزشی خوب برای فراگیران ارائه و از اساتید توانمند بیشتری استفاده شود تا آموزش بتواند در کوتاه مدت و دراز مدت اثربخشی خود را داشته باشد.

رییس مرکز افزود: در سال جاری از بیشتر همکارانی که دارای ساعت آموزشی کمتری نسبت به سایرین برخوردارند جهت شرکت در دوره ها دعوت می شود تا در سال جاری عدالت آموزشی بیشتر تحقق پیدا کند.

علی اسمعیلی رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت در پایان ضمن تشکر از ریاست محترم سازمان زندانهای کشور، مدیران ارشد سازمانی، مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش و مدیرکل زندانهای استان تهران به جهت حمایت از امر مهم آموزش تصریح کرد: رویکرد سال جاری مرکز افزایش عدالت آموزشی برای تمام کارکنان زندانهای تحت پوشش و شکوفایی پژوهش در استان تهران و خیز بلند برای کیفی سازی آموزش و پژوهش است.

شایان ذکر است در این نشست همکاران به تبادل نظر در خصوص مسائل آموزشی و پژوهشی پرداختند.

همزمان با روز میلاد حضرت ابوالفضل العباس(ع) و گرامیداشت یاد و خاطره جانبازان دفاع مقدس، معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه، فرمانده حوزه مقاومت بسیج اداره کل زندانهای استان تهران و فرماندهان پایگاه‌های زیرمجموعه اداره کل زندانهای استان تهران از آسایشگاه جانبازان ثارالله بازدید نمودند.

علی اسمعیلی معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه نیز در این دیدار ضمن تقدیر از جانبازان دفاع مقدس تصریح کرد: پاسداری از خون گرانقدر شهدا و پاسداشت جانبازان می تواند سبب بقای اسلام و انقلاب شود تا بتوانیم روز بروز معنویات را در جامعه گسترش دهیم.

مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها گفت: رويكرد فرهنگي مركز و حساسيت به برنامه‌هاي فرهنگي توانسته است تأثيرات مثبتي را در روحيه پرسنل زندان‌ها ايجاد نمايد.

حسن تویسرکانی مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت در خصوص عملکرد فرهنگی سال 1395 مرکز افزود: این مركز به عنوان يكي از مراكز تابعه زندان‌هاي استان تهران بيشترين ارتباط را با پرسنل زندان‌ها داراست كه اين مطلب علاوه بر پرسنل زندان‌هاي استان تهران پنج استان ديگر را تحت پوشش دارد و بیش از 90 درصد دوره‌های ضمن خدمت کشوری نیز در این مرکز برگزار می‌گردد.

وی تصریح کرد: از جمله اقدامات موثر فرهنگی در سال 1395 برگزاری نمازهای جماعت ظهر و عصر، اجرای مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور با شکوه فراگیران ضمن‌خدمت و دانشجویان و برگزاری دعای پرفیض عاشورا و نوحه خوانی با حضور کارمندان در مجتمع فرهنگی فجر است.

تویسرکانی اضافه کرد: برگزاری منظم جلسه شورای فرهنگی مرکز با حضور اعضای این شورا توانست راهگشای بسیاری از برنامه های فرهنگی مرکز باشد.

وی در خصوص سایر برنامه های سال 1395 افزود: به منظور ارتقاء سطح فرهنگی ارباب رجوع، اطلاعاتی در خصوص کتب انقلاب اسلامی در بردهای مرکز نصب گردید؛ با هدف ترغيب بيشتر دانشجويان به عفاف و حجاب، برگزاری مراسم تقدير از بانوان محجبه؛ برگزاري دوره‌هاي عفاف و حجاب براي برخی پرسنل خواهر زندان‌هاي استان تهران؛ در ماه مبارك رمضان جلسات قرائت قران و آذین بندی مركز در ماه محرم، صفر، اعياد و مراسمات مذهبي از برنامه های صورت گرفته در سال 1395 می باشد.

مسئول فرهنگی مرکز در خصوص اقدامات فرهنگی صورت گرفته بیان کرد: در ماه مبارک رمضان مسابقه كتابخواني با شركت همكاران برگزار و به نفرات برتر جوايزي اهدا گردید و در مناسبت‌هاي مذهبي از جمله غدير، عرفه و قربان براي اطلاع رساني بيشتر در خصوص وقايع رخ داده كاتالوگ و بروشور به همکاران داده شد.

وی ادامه داد: به منظور ارتقاء کیفی از دیدگاه کارمندان مرکز، جلسه ای با عنوان بارش افکار برگزار شد که کارکنان به بازدید از تمام قسمتهای مرکز رفتند و نواقصی را که موجود بود یادداشت نموده و در پایان در جلسه ای آنها را مطرح کردند که این جلسه توانست تاثیر مهمی بر ارتقاء کیفی مرکز ایجاد نماید.

تویسرکانی افزود: برگزاري جلسات هم‌انديشي با نمايندگان دانشجويي، برگزاري كلاس‌هاي مهارت‌هاي اساسي زندگي براي دانشجويان علمي كاربردي، بروزرسانی سايت WWW.Tpo-Uast.ac.ir براي افزايش تكريم ارباب رجوع و اطلاع‌رساني مناسب اخبار آموزشي مركز، تدوين و گردآوري گزارشاتي از عملكرد بخش‌هاي مختلف مركز و تدوين آنها به صورت كتابچه‌هاي منظم، اطلاع رساني در سايت اداره كل زندانهاي تهران كه همواره در زمان برگزاري مراسمات از سوي مركز بروزرساني مي‌گردد از اقدامات دیگری در حوزه فرهنگی مرکز می توان به آن اشاره کرد.

معاون منابع انسانی پایگاه مقاومت بسیج مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه بسیج نیز اظهار داشت: برگزاري كلاس‌هاي آموزشي براي بسيجيان قوه قضاييه تحت عنوان كارگاه روش تحقيق و پروپوزال نويسي در ارديبهشت ماه 1395 براي بسيجيان دستگاه‌هاي مختلف قوه قضاييه و اجرای دوره‌ آموزشی با عنوان اقتصاد مقاومتی با رویکردی بر نقش قوه‌قضاییه به صورت غیرحضوری بر روی سایت Basij2gh.ir و Tpo-uast.ac.ir برگزار شد که 4585 نفر در این دوره آموزشی شرکت کردند از جمله اقدامات شاخص در حوزه اقدامات بسیج پایگاه مقاومت شهید مهدی باکری مرکز است.

تویسرکانی در خصوص برنامه های سال 1396 مرکز نیز تصریح کرد: با حساسیت ویژه ای که ریاست محترم مرکز در امر فرهنگی و بسیج دارند در سال جاری جلسات شورای فرهنگی به صورت پرثمرتری برگزار می شود و دوره های آموزشی بسیج نیز در شش ماهه دوم سال به صورت شاخصتر از سال 1395 برگزار خواهد شد.

مسئول امور مالی و پشتیبانی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها گفت: این مرکز به سبب برخورداری از امکانات خوابگاهی در سال 1395 علاوه بر پذیرایی از دانش پژوهان ضمن خدمت از مهمانان سازمانی نیز پذیرش داشته است.

حسن خاصه تراش مسئول امور مالی و پشتیبانی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها در خصوص عملکرد سال 1395 مرکز در حوزه پشتیبانی افزود: در سال 1395 تعداد 2433 نفر در خوابگاه های مرکز اسکان یافتند که از این میزان 519 نفر دانش پژوه ضمن خدمت و 1914 نفر نیز مهمان ویژه بودند.

وی تصریح کرد: برای این میزان میهمان تعداد 17938 پرس غذا طبخ شده است.

خاصه تراش اضافه کرد: از دیگر اقدامات حوزه پشتیبانی مرکز بازسازی سرویس های بهداشتی، حرص درختان، شخم و گلکاری باغچه های مرکز، کابل کشی مجتمع فرهنگی فجر، بازسازی کامل خطوط تلفن، نصب سیستم تهویه برای رستوران و خوابگاه و نقاشی کلی مرکز اشاره نمود.

مسئول امور مالی و پشتیبانی مرکز اظهار داشت: در سال 1396 نیز با رهنمودهای ریاست مرکز و فرسودگی سیستم تاسیساتی بایستی سیستم گرمایشی و برق رسانی مرکز به صورت کلی مورد بازسازی قرار گیرد تا بتوانیم خدمات رسانی را به نحو مطلوبتر افزایش دهیم.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت به مناسبت فرارسیدن سال جدید پیام تبریکی به همکاران صادر نمودند:

همکاران محترم

        بهار طبیعت از راه می رسد و صحنه ی جهان آیینه نمای قدرت خداوندی می گردد. فرا رسیدن فصل شادی بخش و نشاط آور بهاران و حیات دوباره ی زمین که نشانه ای از قدرت و رحمت الهی است را به حضور محبت ظهور شما و خانواده ی محترمتان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

سالی سرشار از برکت و معنویت را در پرتو الطاف بیکران  خداوند متعال برای شماعزیزان آرزومندم.

 

 

دکترعلی اسمعیلی

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان تهران ،از کارکنان و مددجویان قرآنی زندانهای استان در محل بازداشتگاه اوین با حضور مسئولین و مددجویان تجلیل شد .

در این مراسم که فیروزی معاون دادستان کل کشور ، بختیاری قاضی دیوانعالی کشور ،محبی مدیر کل زندانهای استان مدعوین به سخنرانی پیرامون جایگاه ارزشمند قرآن کریم در سلامت روح و جسم پرداختند .

بختیاری در سخنانی ضمن قدردانی از فعالیت ها و اقدامات سازنده صورت گرفته در راستای اجرایی نمودن فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ریاست محترم قوه قضاییه در حوزه مباحث آموزشی قرآنی در زندانهای استان از تلاش های صورت گرفته در این حیطه ، برگزاری اینگونه مراسمات را نشانه حمیت مسئولین زندانهای استان در پیشبرد اهداف قرآنی دانست و باابرازخشنودی گفت : نقش قرآن در تمام زمینه های زندگی برای نیل به سلامت و خوشبختی ابناء بشر بر کسی پوشیده نیست به نحوی که غیر مسلمین نیز به این امر اذعان داشته اند و با اشاره به مددجویان ادامه داد رو آوردن هر انسانی در متن قرآن کریم موهبتی است الهی که شامل بندگان وارسته باری تعالی می شود و از آنان خواست تا رهنمودهای قرآن کریم را سرمشق زندگی فردی و اجتماعی خویش قرار دهند .

وی در ادامه افزود :در بازدیدی که به همراه مسئولین مربوطه از داخل بازداشتگاه اوین داشته ایم اقدامات صورت گرفته در مباحث فرهنگی ،آموزشی ، حرفه آموزی ، ورزشی ، قضایی و رسیدگی به مشکلات مددجویان در این مرکز قابل ستایش بوده و امیدوارم این تلاش ها مستمر باشد .

در این مراسم همچنین تعدادی از مددجویان به صورت نمادین به مسابقات حفظ و قرائت قرآن پرداختند که مورد تشویق حضار قرار گرفته و درپایان از مقام آوران مسابقات قرآنی در سطح کارکنان و مددجویان با اهداء جوایز و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

سفرای ۳۰کشور جهان با حضور در محل کانون اصلاح و تربیت تهران، خدمات این مرکز را مورد بررسی و ضمن بازدید از قسمت های مختلف با تعدادی از مددجویان گفتگو نمودند.

در این برنامه سفرای ۳۰ کشور طی نشستی که با حضور معاون سلامت، اصلاح و تربیت  سازمان زندان ها، مدیرکل زندان های استان تهران، معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه وتعدادی از مدیران زندان های تهران برگزار شد طی گفتگوهایی با روند دادرسی و نحوه نگهداری مددجویان و برنامه های حمایتی از آنان آشنا شدند.

مصطفی محبی مدیرکل زندان های استان تهران در خیر مقدمی به سفرای حاضر گفت: امیدارم این بازدید در زمینه انتقال تجربیات و آشنایی بیشتر شما با خدمات زندانبانی جمهوری اسلامی ایران موثر باشد.

وی تاکید کرد: زندان های ایران بر مبانی حقوق شهروندی افراد و بر اساس آموزه های اخلاقی و حقوقی دین مبین اسلام اداره می شود و امروز شما میهمانان از نزدیک بخشی ازاین برنامه ها را مشاهده خواهید نمود.

غریب آبادی در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران از آن جایی که تجربیات زیادی در این زمینه دارد  تصمیم گرفت که از شما سفرای مقیم در تهران دعوت کند که بازدیدی را از کانون اصلاح و تربیت تهران داشته باشید تا ضمن اینکه با تسهیلات و ارائه خدمات نسبت به این کودکان معارض با قانون آشنا شوید و از زبان قضات مربوطه که با این موضوعات سروکار دارند مباحث حمایت های قضایی و چگونگی برخورد قضایی با این کودکان را مطرح کنید و نسبت به این موضوعات آگاه شوید.

این مقام قضایی افزود: این برنامه بازدید که به همت سازمان زندان ها برگزار می شود دو هدف کلیدی را داشته است و در این برنامه ۳۰ سفیر از قاره های مختلف از کانون بازدید خواهند کرد.

وی گفت: یک نکته بسیار کلیدی این است که در جمهوری اسلامی ایران برابر با قوانین و مقررات کودکان زیر ۱۸ سال اگر بین ۱۵ تا ۱۸ سال باشند و در اثر اعمالی که خلاف قانون است محکوم شوند در زندانها نگهداری نمی شوند بلکه این کودکان در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می شوند.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه  گفت: این موضوع مربوط به تهران نیست بلکه در سایر استانها چنین مراکزی وجود دارد که خدمات بسیار مناسبی به این افراد داده می شود.

این مقام قضایی تصریح کرد: در استان تهران و کانون اصلاح و تربیتی که در آن حضور داریم فقط ۱۴۰ کودک معارض با قانون نگهداری می شود که این تعداد نشان می دهد که سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که تا جایی که امکان دارد از تاسیسات قانونی و حقوقی موجود استفاده کند.

غریب آبادی گفت : در مورد افراد زیر ۱۸ سال ، سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که این افراد از نظامهای دیگری به غیر از زندان استفاده کنند و نگهداری این افراد در کانون اصلاح و تربیت به همین دلیل است و از احکام جایگزین درباره آنها استفاده می شود.

وی گفت: نوع آموزش هایی که به این کودکان داده می شود و نوع تسهیلات اجتماعی و فرهنگی که به این کودکان ارائه می شود تقریبا در نوع خود بی نظیر است.

 علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران نیز با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در کانون گفت: نگاه ما به کودکان بر اساس اصول حقوق انسانی و حقوق کودک بر گرفته از آموزه های دینی و اخلاقی است.

وی گفت: در این کانون تمام کودکان با حقوق برابر تحت آموزش و برنامه های اصلاحی و تربیتی قرار دارند.

مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران افزود: قوانین قضایی برای حمایت از کودکان است و تلاش ما این است که کودکان آسیب دیده را برای بازگشت به جامعه و شروع یک زندگی مطلوب آماده کنیم.

رستمی در پاسخ به پرسش سفیر کشور سوئیس در خصوص مددجویان غیر ایرانی گفت: در کانون اصلاح و تربیت تعدادی مددجوی افغان حضور دارند ولی به هیچ عنوان در ارائه خدمات تبعیضی وجود ندارد و همه مددجویان کنار هم فعالیت می نمایند.

وی همچنین تاکید کرد: تمامی کودکان و نوجوانان فارغ از ملیت، قومیت، جرم و… در کانون از حقوق برابر برخوردارند.

علی رستمی در پاسخ به پرسش یکی از سفرا مبنی بر تعداد سالن‌های موجود  در کانون اصلاح و تربیت گفت: به طور کلی ۷ سالن در کانون اصلاح و تربیت وجود دارد که درحال حاضر سه سالن خالی است و کودکان در ۴ سالن نگه‌داری می شوند.

رستمی در پاسخ به سفیر افغانستان عنوان داشت: هفته ای یک بار به مدت دو ساعت خانواده ها به کانون مراجعه میکنند و به صورت حضوری با فرزندانشان ملاقات میکنند.

وی افزود: تلفن نیز تا ساعت ۱۰ شب در اختیار کودکان قرار دارد و می توانند از این طریق نیز باخانواده‌هایشان در ارتباط باشند.

پس از این نشست که با حضور خبرنگاران برگزار می شد سفرای دعوت شده از اماکن مختلف کانون بازدید و با تعدادی از مددجویان گفتگو نمودند.

در ابتدای بازدید اعضای شورای شهر کانون با اهدای دسته گل به سفر خیر مقدم گفتند.

سفرای ۳۰ کشور حاضر در بازدید خدمات کانون اصلاح و تربیت را در حد عالی عنوان کرده و از مشاهده این سطح از خدمات ابراز شگفتی نمودند.

تعدادی از سفرا در پایان با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ دادند.

شایان ذکر است سفرای مدعو از کشورهای  بولیوی، مالزی، سوئیس ،دانمارک، آلمان، هلند، تاجیکستان، عراق، فنلاند، رومانی، کره جنوبی، اسپانیا، اندونزی، افغانستان ،آلمان ، رومانی ،پاکستان ،صربستان ، سوئد ،آفریقای جنوبی، نیکاراگوئه،مجارستان ، ایتالیا ،الجزیره ،روسیه، ونزوئلا ، چک ، اندونزی ،افغانستان،عمان ،استرالیا ،ترکیه  ، حضور داشتند

دکتر جهانگیر در مراسم تکریم ومعارفه مدیر کل زندان های آذربایجان غربی گفت: امروز از نظر قانون گذاری با تورم مجازات کیفری مواجه هستیم‌ و بازنگری در بخش مجازات کیفری به ویژه مجازات منجر به حبس یک ضرورت است.

وی گفت: فرآیند قانون گذاری در سال های گذشته حبس محور بوده و این در حالی است که میتوانستیم از مجازات های جایگزین حبس استفاده نماییم.

دکتر جهانگیر افزود: امروز در محیطی زندگی می کنیم که زندگی افراد تحت تاثیر جریان های مختلف فکری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است که هر کدام از اینها سبک زندگی و سرنوشت ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی یکی از این جریان ها را جریان اقتصادی حاکم بر جامعه عنوان کرد و گفت: رشد سریع تکنولوژی های مختلف، سرعت و آثار جهانی شدن، تاثیر اقتصادهای جهانی بر معاش مردم از یک سو و بروز پدیده انواع قاچاق به عنوان اقتصاد ناسالم زمینه ناامنی برای کارآفرینان و سرمایه گزاران را در کشور ایجاد کرده است.

دکتر جهانگیر تصریح کرد: مبارزه با این جریانات برای سالم سازی و رونق اقتصاد اگر چه کاری سخت ولی ضروری می باشد.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به پدیده مهاجرت به عنوان یکی دیگر از عوامل بروز جرم اشاره کرد و گفت: مهاجرت و حاشیه نشینی معلول توسعه نامتوازن در کشور است که متاسفانه از پدیده های دوران طاغوت می باشد.

وی افزود: هر چند با پیروزی انقلاب توجه به مناطق محروم در دستور کار قرار گرفت اما با کارهایی که استکبار جهانی بویژه جنگ تحمیلی و ترور در کشور ایجاد کرد این وضعیت هنوز با آرمان های انقلاب فاصله دارد

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه بیان کرد: اگر قصد اصلاح این چرخه های نامطلوب را داریم باید ساختارها را اصلاح کنیم

این مقام ارشد قضایی عنوان کرد: برای رفع مشکلات زندانیان و توسعه امنیت پایدار در جامعه به هم افزایی و همکاری تمام نهادها نیاز داریم.

دکتر جهانگیر در مراسم که با حضور مقامات ارشد قضایی، اجرایی و نظامی استان برگزار میشد گفت: نباید زندان به عنوان تنها ضمانت اجرای قانون باشد چرا که با زندانی شدن فرد خانواده وی دچار آسیب های عدیده می شود.

وی افزود: خانواده زندانی در معرض آسیب های مختلف قرار دارد که ما برای جلوگیری از توسعه چرخه جرم باید از آنها حمایت های لازم را بعمل آوریم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: قضات باید توجه بیشتری به ظرفیت های موجود در قانون مجازات اسلامی داشته باشند تا از ورود افراد به زندان ها ولو برای یک روز کاسته شود.

دکتر جهانگیر با اشاره به آمار وضعیت زندانیان استان عنوان کرد: خوشبختانه مجموعه قضایی استان اقدامات خوبی در راستای تعیین تکلیف زندانیان و کاهش ورودی به زندان ها داشته است که جای تقدیر دارد.

دکتر جهانگیر در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برخی آمارها در حوزه فعالیت های اصلاحی و تربیتی گفت: زندانبانی در نظام مقدس جمهوری اسلامی که مهمترین رویکرد آن کمک به انسان های آسیب دیده برای بازکشت به زندگی شرافتمندانه است کاری سخت و جهادی است.

رئیس سازمان زندان ها از سوادآموزی پنج هزار زندانی در سال گذشته خبر داد و گفت: علاوه بر آن حدود ۲۴۰۰۰ زندانی طی سال گذشته در مقاطع مختلف به تحصیل پرداختند.

رئیس کل دادگستری استان نیز در این جلسه به ایراد سخنانی در خصوص وضعیت قضایی استان پرداخت.

شایان ذکر است در این مراسم آیت الله قریشی نماینده مردم ارومیه در مجلس خبرگان با بیان روایتی از پیامبر گرامی اسلام به ایراد سخنانی در خصوص تهذیب نفس و نیت الهی پرداخت.

در ابتدای این جلسه، جلیلی مدیرکل سابق زندان های استان به ارائه گزارش عملکرد سه ساله خود پرداخت.

شایان ذکر است در این جلسه میرعلی اکبر بنی هاشمی به عنوان مدیر کل زندان های استان آذربایجان غربی معرفی و از زحمات جلیلی قدردانی شد.

بنی هاشمی پیش از این مدیرکل زندان های آذربایجان شرقی بود.

رئیس سازمان زندان‌ها در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل زندان‌های استان کرمانشاه گفت: خدمت در زندان‌ها مجاهدت خاموش در راستای توسعه امنیت و سلامت پایدار در جامعه و اصلاح انسان های به خطا رفته است.

دکتر جهانگیر در این مراسم که با حضور مقام های ارشد اجرایی و قضایی استان برگزار می شد گفت: امروز با سیاست های اعمال شده در قوه قضاییه که در راستای رهنمودهای مقام‌معظم رهبری بوده است شاهد روند کاهش ورود افراد به زندان ها هستیم.

وی افزود: نظام‌مقدس جمهوری اسلامی ایران در عموم عرصه ها الگو است که انشاالله با تلاش مجموعه قضایی کشور در این عرصه نیز به الگوی جهانی تبدیل خواهد شد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه بیان کرد: فلسفه مجازات در اسلام برای حفظ ارزش های حاکم در جامعه است.

وی حفظ مبانی اعتقادی، اخلاقی و قانونی را از جمله این ارزش ها دانست.

این مقام ارشد قضایی ادامه داد: هر چند زندان به عنوان یک مجازات در تمامی جوامع پذیرفته شده است منتها توجه به ضرورت مجازات زندان و میزان استفاده از آن باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

دکتر جهانگیر افزود: این ضرورت در دو حوزه تقنینی و اجرایی باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان زندان ها گفت: پیرو بیانات مقام معظم رهبری، تلاش های خوبی در قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی برای بازنگری در قوانین آغاز شده است که امیدواریم در این بازنگری نگاه حبس زدایی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

مشاور رئیس قوه قضاییه بیان کرد: استفاده حداقلی از مجازات زندان، باید مورد توجه قضات قرار گیرد چرا که حضور افراد در زندان ها ولو برای یک روز تبعات منفی برای جامعه، خانواده و فرد خواهد داشت.

وی با طرح این نکته که خیلی از افراد به طورموقت وارد زندان ها میشوند گفت: این موضوع نشان دهنده عدم ضرورت حضور فرد در زندان است که میتوان تامل بیشتری در کاهش استفاده از این نوع قرارها نمود.

رئیس سازمان زندان ها گفت: بیش از هفتاد درصد کودکان و نوجوانان معارض قانون که در کانون های اصلاح و تربیت هستند فرزندان کسانی می باشند که خوشان سابقه زندان داشته اند که این مساله اهمیت حمایت از خانواده های زندانیان را نشان میدهد.

وی تاکید کرد: عدم توجه به خانواده های زندانیان موجب تشکیل زمینه های توسعه چرخه جرم در جامعه می شود.

این مقام ارشد قضایی عنوان کرد: تامین سلامت و امنیت پایدار در جامعه برای مردم شریف کشورمان وظیفه شرعی و قانونی است لذا با توجه به این نگاه تلاش میکنیم تا جایی که امکان دارد کسی وارد زندان نشود.

دکتر جهانگیر تعامل دستگاه قضایی برای تسریع در رسیدگی به پرونده افراد تحت قرار و متهم را ضروری خواند و گفت: تعیین تکلیف سریع تر افراد ولو برای یک ساعت، اقدامی ضروری و ارزشمند در راستای سیاست های اصلاحی و تربیتی در زندان ها است.

رئیس سازمان زندان ها در ادامه به ارائه آماری از اقدامات فرهنگی در زندان ها پرداخت.

شرکت چشمگیر زندانیان در کلاسهای ترتیل، روخوانی، تفسیر و روان خوانی قرآن نیز از جمله فعالیت های عمده در بحث نهادینه کردن آموزش قرآن در زندان ها است.

وی ادامه داد: طی سال گذشته ۱۰۵۷ مسابقه قرآنی، ۲۱۰۰۰ کارگاه آموزش مهارت های اساسی زندگی، ۱۸۰۰۰ دوره آموزش های عقیدتی برگزار شد که همه در راستای بازپروری افراد به خطا رفته برای بازگشت سالم به جامعه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۱ رشته دانشگاهی در زندان ها توسط مراکز دانشگاهی آموزش داده میشود که تعداد ۷۶۷ نفر از زندانیان به تحصیل در این مقاطع مشغول هستند.

رئیس سازمان زندان ها از فارغ التحصیلی ۱۱۹ نفر طی سال ۹۴ خبر داد.

رئیس سازمان زندان ها تصریح کرد: بی سوادی و کم سوادی یکی از مهمترین عوامل وقوع جرم است که با این نگاه تلاش میکنیم با ارائه آموزش های مختلف به زندانیان، زمینه بروز جرم در این بخش را از بین ببریم و کمک کنیم تا زندانی با شرایط خوب به جامعه برگردد.

دکتر جهانگیر افزود: مراقبت و بازپروری افراد، زمینه ایجاد فرصت های نوین برای فرد زندانی، خانواده وی و در نهایت برای جامعه را فراهم می آورد.

این مقام ارشد قضایی در پایان گفت: آموزه های دینی ما و سیره ائمه اطهار توصیه به راهنمایی انسان ها به سوی خیر و کمک به اصلاح آنان دارد که این رویه در زندان های ایران سیاست اصلی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نیز در این مراسم گفت:زندانی شدن افراد تبعات منفی در جامعه دارد و باید تلاش شود مجازات های جایگزین مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

دکتر عدالتخواه افزود: در جامعه نیز نیاز به اصلاح دیدگاه مردم نسبت به مقوله جرم داریم.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه بیان کرد: خوشبختانه امروز زندان های کشور محل تربیت افراد است و ما شاهد تحول عظیم در بسیاری از زندانیان به لحاظ شخصیتی هستیم.

وی با اشاره به فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندان ها گفت: فعالیت های قرآنی در زندان ها تاثیر بسزایی در بازپروری افراد داشته است.

در پایان این مراسم، منصور بیگلری به عنوان مدیرکل زندان های استان کرمانشاه معرفی و از خدمات اسدبگی مدیر کل سابق استان قدردانی به عمل آمد.

شایان ذکر است اژدر اسدبگی به افتخار بازنشستگی نائل آمده است.

معاونت علمی پژوهشی مرکز مقاومت بسیج قوه قضاییه از سوی سازمان بسیج ادارات به سبب اقدامات بایسته و ارتباط خوب سازمانی، رتبه برتر در میان مراکز مقاومت بسیج را کسب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز بسیج قوه قضاییه؛ سرهنگ علیرضا عاشوری مسئول سازمان بسیج ادارات در مراسم اهدای لوح تقدیر گفت: معاونت علمی پژوهشی مرکز مقاومت بسیج قوه قضاییه به سبب انجام ماموریتهای محوله  بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و باعنایت به انجام بازرسی و نظارتهای حضوری، به عنوان برتر در میان سایر معاونتهای علمی پژوهشی مراکز بسیج دست یافته است.

سرهنگ عاشوری در این لوح تقدیر آورده است: از زحمات دلسوزانه در جهت اجرای موفق ماموریت های محوله از سوی این سازمان تقدیر و تشکر می شود. بی شک عملکرد شایسته موجب زنده نگه داشتن ارزشها و تفکرات دینی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را در بر خواهد داشت.

دکتر علی اسمعیلی معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه نیز در خصوص نقش معاونت علمی پژوهشی در بسیج قوه قضاییه گفت: با رهنمودهای فرماندهی محترم مرکز بسیج قوه قضاییه و همکاری‌های جانشین ایشان در امور علمی و پژوهشی، شاهد رونق پژوهش و رشد علم در بسیج قوه قضاییه بوده‌ایم که این امر در سال آینده با شکوفایی بیشتری ادامه خواهد یافت.

پژوهشگاه قوه قضاییه به‌مناسبت هفته پژوهش نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی را در محل کاخ دادگستری و ساختمان مرکزی قوه قضاییه برگزار می کند.

در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی آخرین یافته های پژوهشی این پژوهشگاه در قالب کتاب و گزارش پژوهش عرضه خواهد شد.

این نمایشگاه در روزهای 21 و 22 آذرماه در محل کاخ دادگستری واقع در خیابان خیام و 23 و 24 آذرماه در ساختمان مرکزی قوه قضاییه واقع در بلوار کشاورز برگزار می شود.

بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی برای عموم آزاد است. همچنین از حقوقدانان و دانشگاهیان برای بازدید از این نمایشگاه دعوت به عمل می‌آید.

معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه گفت:کارگاه آموزشی اقتصاد مقاومتی با رویکردی بر نقش قوه قضاییه به صورت غیرحضوری برای بسیجیان مرکز بسیج قوه قضاییه برگزار می شود

دکتر علی اسمعیلی معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه و رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانهای کشور در خصوص برگزاری این کارگاه آموزشی افزود: این کارگاه با کتابچه‌ای که توسط اساتید بسیجی تدوین شده است برگزار می شود که در پایان این کارگاه آموزشی، گواهینامه پایان دوره مصوب و به ارزش 12ساعت به شرکت کنندگان داده می شود.

وی تصریح کرد: در سال گذشته نیز دوره آموزشی وصایای حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد که با استقبال گسترده بسیجیان قوه‌قضاییه از سراسر کشور روبرو شد و شرکت کنندگان گواهینامه آموزشی به ارزش 8ساعت دریافت کردند.

اسمعیلی معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه در خصوص گزارش 8ماهه سال جاری ادامه داد: برنامه های سال جاری رویکردهای مناسبی از پژوهش را برای مرکز بسیج قوه قضاییه نشان داده است.

وی در خصوص چاپ مقالات بسیجیان در فضای مجازی خاطرنشان کرد: مقالات علمی بسیجیان قوه‌قضاییه به صورت تخصصی در نشریات حقوقی، علمی پژوهشی، ISI و ISC نیز به چاپ رسیده است.

اسمعیلی اظهار داشت: در خصوص اقتصاد مقاومتی نیز کارگاه آموزشی به صورت مجازی برگزار خواهد شد و برخی سازمانهای تابعه قوه‌قضاییه نیز همایش‌هایی با محوریت اقتصاد مقاومتی با رویکرد قضایی برنامه‌ریزی کرده‌اند که بینش حوزه قضایی در اقتصاد مقاومتی را روشن‌تر خواهد کرد.

معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه اضافه کرد: بانک اطلاعات نخبگان و گروه های جهادی تدوین شده تا بتوان به صورت جامع‌تری از ظرفیت علمی و پژوهشی بسیجیان قوه قضاییه استفاده شود.

نخستین کتابخانه مشارکتی شهرستان گرمسار در محل زندان گرمسار افتتاح و مورد بهره‌برداری مددجویان قرار گرفت.

به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب و کتاب خوانی، کتابخانه مشارکتی زندان گرمسار با حضور مدیران کل زندانها و کتابخانه‌های عمومی استان سمنان افتتاح شد.

در مراسم گشایش کتابخانه مشارکتی زندان گرمسار، عباسعلی عرب مدیر کل زندانهای استان سمنان با تقدیر از توجه مدیر کل و مسئولان کتابخانه‌های استان به مقوله کتاب و کتابخوانی در بین زندانیان، خواستار ارتقاء همکاری‌های دو طرف شد.

علیرضا شاه حسینی مدیر کل کتابخانه‌های استان سمنان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه این کتابخانه  نوزدهمین کتابخانه مشارکتی استان و هفتاد و دومین کتابخانه عمومی استان به شمار می‌رود گفت:  مطمئناً استقبال مددجویان از این کتابخانه فضای زندان را متحول خواهد نمود.

وی با بیان اینکه ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار  نسخه  کتاب در کتابخانه‌های استان موجود می‌باشد خاطرنشان کرد: در کتابخانه‌های مشارکتی زندانهای استان نیز مجموعا ۱۳۳۴۰ جلد کتاب موجود می‌باشد که از این تعداد ۲۱۰۰ جلد مربوط به کتابخانه زندان گرمسار است.

شاه حسینی در پایان گفت: کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌های استان آمادگی دارند در خصوص برنامه‌هایی مانند نشست کتابخوانی در بین مددجویان و نیز برگزاری مسابقات کتابخوانی و اهداء جوایز به مددجویان برگزیده با زندانهای استان همکاری کنند.

در بخشی از این مراسم مدیر کل کتابخانه‌های استان سمنان ۵۰ جلد کتاب به کتابخانه مشارکتی زندان گرمسار هدیه کرد.

در این مراسم، علاوه بر مدیران کل زندانها و کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، نیکپو رییس زندان و برخی از مسئولین شهرستان گرمسار نیز حضور داشتند.

كارگاه آموزشي مستند سازي تجربيات مديران با حضور برخي از معاونين و رييس ادارات زندان‌هاي استان تهران در مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندان‌ها؛ اين كارگاه آموزشي با هدف مستندسازي اقدامات و تجربيات مديران برگزار شد.

اين كارگاه آموزشي به مدت يك روز براي مديران در مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت برگزار گرديد.

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...