با توجه به این که پژوهش ازجمله عوامل اساسی در توسعه و پیشرفت جهان امروز می باشد، در سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز می‌تواند گام مؤثری در مسیر رشد و تعالی سازمانی و نیز زندانبانی نوین علمی مبتنی بر شواهد باشد. ضمن این که زندان آینه تمام نمایی از ماحصل معضلات فردی، خانوادگی و اجتماعی و بستر مناسبی برای پژوهش‌های کاربردی است. بر همین اساس، تلاش می‌شود با مدیریت صحیح و جذب محققان پرتلاش، جایگاه پژوهش بیش‌ازپیش ارتقاء یافته و در آینده ‌ای نزدیک با راهکارهای ارائه‌شده از این پژوهش‌ها، راه‌حل‌های منطقی برای حل مشکلات جامعه، از تبعات بروز جرم و اجرای مجازات حبس ارائه نماید. در این راستا، به ‌منظور هدایت مراکز علمی و پژوهشی و محققان ضمن قراردادن اطلاعات موردنیاز در وب سایت تخصصی دفتر آموزش و پژوهش، فهرست ۱۹۹عنوان تحقیقات به‌عمل‌آمده در سازمان در بیش از دو دهه اخیر، به ‌منظور اطلاع‌رسانی به شرح زیر منتشر می‌شود. گزارش‌های این طرح‌های تحقیقاتی که بنابر اولویت‌های کاری سازمان اجرا شده اند، در کتابخانه دفتر آموزش و پژوهش سازمان نگهداری می‌شوند.
فهرست بیش از ۴۰۰ عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای موجود در کتابخانه دفتر آموزش و پژوهش در موضوعات زیر نیز در وب‌سایت دفتر موجود است. لازم به ذکر است، تلاش شده است تفکیک موضوعی عناوین کامل باشد، ولی به علت همپوشانی موضوعات امکان تداخلاتی هم وجود دارد.
• حقوق (۸۴ عنوان در موضوعات جزا و جرم شناسی، عمومی، زنان، کودکان، قاچاق و موادمخدر)
• روان شناسی (۱۷۰ عنوان در موضوعات روانشناسی بالینی و عمومی، مشاوره و علوم تربیتی، اعتیاد و موادمخدر، کودکان و نوجوانان و زنان)
• مدیریت و نیروی انسانی (۸۸ عنوان در موضوعات عمدتا مرتبط با کارکنان سازمان مثل رضایت شغلی، فرسودگی شغلی و غیره)
• علوم اجتماعی و جامعه شناسی (۵۳ عنوان در حوزه های آسیب های اجتماعی، زنان، کودکان و نوجوانان، بزه کاری و غیره )
• دینی و مذهبی (۱۱ عنوان مباحث فقهی و حقوقی زندانیان، نماز، زندان در اسلام)
• موضوعات متفرقه (۱۲ عنوان در حوزه های علم اطلاعات و دانش شناسی، ورزش، جغرافیای جرم و غیره)

مدیرکل زندانهای استان تهران در بازدید از مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت از احداث تالار اجتماعات آموزشی شهید دوست محمدی این مرکز خبر داد:
به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت؛ سهراب سلیمانی مدیرکل زندانهای استان تهران از اقدامات عمرانی صورت گرفته در این مرکز بازدید کرد.
وی احداث سوئیت های مجهز در این مرکز را از جمله نیازهای اساسی این مرکز در سنوات گذشته دانست، که با تحقق این امر قطعاً به اثر بخشی آموزشی افزوده خواهد شد.
سلیمانی علیرغم کمبود بودجه و اعتبارات از توجه ویژه به امر آموزش و پژوهش خبر داد و افزود: منابع انسانی پویا، فعال و دارای دانش سازمانی بالا رسیدن به اهداف عالیه سازمان را تسریع می بخشد.

 

  • کارگاه آموزشی معاونین سلامت، اصلاح و تربیت و مسولین بهداشت و درمان زندانهای سراسر کشور  
  • کارگاه سه روزه معاونین سلامت، اصلاح و تربیت و مسوولین بهداشت و درمان زندانهای سراسر کشور با هدف ارتقاء پیشرفت در حوزه سلامت، اصلاح و تربیت زندانها در منطقه ۷آموزشی و پژوهشی کشور (تهران ) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت، ابوالفضل حجتی پور معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندانهای کشور در این کارگاه ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان  گفت: باید انتقادات و پیشنهادات در حوزه سلامت، اصلاح و تربیت مطرح شود تا با همفکری یکدیگر شاهد پیشرفت در حوزهای  مختلف سلامت، اصلاح و تربیت زندان های  سراسر کشور  باشیم.
وی تصریح کرد:  گرچه وظیفه ما اجرای حکم قضایی است اما مهمترین مبحثی  که در سازمان رسالت اصلی ما محسوب می شود بحث اصلاح و تربیت زندانیان   است.
ایشان در ادامه با توجه به لزوم  خودباوری در به ثمر رسیدن ایده آل های  نظام های مختلف در جامعه افزودند : لازم است سطح باورهای پرسنل از طریق تبلیغ و انجام امور فرهنگی بالا بریم در غیر این صورت از مسیر اصلاح و تربیت خارج می شویم.
معاون سازمان زندانهای کشور ابراز داشت : اهمیت کار در حوزه اصلاح و تربیت این است که اصول باید پررنگ تر مطرح شود و رفتارها مبتنی بر باورها و اندیشه های اسلامی باشد.
وی همچنین اجرای امور بر اساس خدامحوری، الگو پذیری و عدالت را تاکید کرد.این کارگاه با حضور مدیران کل بهداشت و درمان، فرهنگی و تربیتی، اقدامات تامینی و اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندانها برگزار شد که در پایان شرکت کنندگان به پرسش و پاسخ در حوزه سلامت، اصلاح و تربیت پرداختند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد، پاسخگویی به شکایات و بازرسی سازمان زندان‌های کشور گفت: ایجاد امنیت پایدار و تحقق عدالت از ارکان مهم توسعه هرکشور است که توجه به نیروی انسانی نیز می تواند به ایجاد این توسعه کمک کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت؛ اسماعیل نوروزی مدیرکل ارزیابی عملکرد، پاسخگویی به شکایات و بازرسی سازمان زندان‌های کشور در نشست آموزشی مسئولین فرهنگی ادارات کل زندانهای کشور عنوان داشت: در زمینه اصلاح و تربیت زندانیان باید رشد همه جانبه ای را تا افق 1404 داشته باشیم.

نوروزی در خصوص توجه به نیروی انسانی تصریح کرد: باید ظرفیت سازی را برای کارآمدی نیروی انسانی ایجاد کنیم که که این مهم با پرداختن به خودنگری، خودباوری و خودکنترلی تحقق می یابد.

وی ادامه داد: مهم دانستن نیروی انسانی سبب می شود تا ارزشهای درونی خود و مبانی اسلامی نیز موثر باشد و این تاثیر می تواند به بلوغ جامعه نیز کمک کند.

در ادامه این نشست آموزشی محمدحسین رحیمی مدیرکل حفاظت و اطلاعات سازمان زندانهای کشور نیز گفت: باید همکاری حفاظت های زندانها با فرهنگی گسترش یابد و این کار سبب می شود تا آسیبهای موجود زندانها نیز کاهش یابد.

وی تصریح کرد: باید ادارات فرهنگی خط مشی را به زندانها برای ارتباط با خانواده زندانیان داشته باشند تا این امر سبب آسیب های جدی در بین کاکنان زندانها نشود.

در این نشست آموزشی حجت الاسلام رستمی مدیرکل فرهنگی تربیتی سازمان زندانهای کشور ضمن خیر مقدم به مدعوین، گزارشی کلی از اقدامات فرهنگی صورت گرفته در زندانها را ارائه کرد و گفت: شناخته تشیع آمریکایی همواره یکی از دغدغه های کشور بوده است که این امر سبب شده تا در این نشست آموزشی به تبیین اسلام ناب و شناخت اسلام انگلیسی و آمریکایی بپردازیم.

مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: هیچ کارمندی بدون آموزش وارد سیستم زندانبانی نمی‌شود.

 سهراب سلیمانی در بازدید از فعالیت‌های عمرانی و بازسازی شورای آموزشی و پژوهشی منطقه 7 سازمان زندان‌ها افزود: آموزش و پژوهش دقیق موجب تحول در سازمان ها می شود و سازمان زندان‌ها نیز از این قاعده مثتنی نیست.

وی با اشاره به برنامه ها و اقدامات مناسب در زمینه محتوای دروس و برنامه ریزی مطلوب برای اثر بخشی بودن دوره های آموزشی در این مرکز اظهارداشت: همه همکاران باید از موهبت آموزش و پژوهش بهره مند شوند .

مدیرکل زندان های تهران در ادامه با توجه به شروع مقطع کارشناسی ارشد رشته آسیب شناسی پیشگیری از اعتیاد در محیط های خاص در این مرکز اظهار امیدواری کرد: خروجی این مقطع ، طراحی و تدوین الگوی عملی پیشگیری از اعتیاد در زندان‌ها باشد.

گفتنی است در ابتدای این نشست دکتر اسمعیلی رئیس مرکز شورای آموزشی و پژوهشی منطقه 7 سازمان زندان‌ها گزارش کاملی از عملکرد مرکز در خصوص آموزش های ضمن خدمت و دانشگاه جامع علمی – کاربردی و همچنین اقدامات عمرانی و بازسازی ارائه کرد.

 

به مناسبت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) مراسمی با همکاری نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی در مرکز علمی کاربردی سازمان زندانها«تهران» با شرکت اساتید، همکاران و دانشجویان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت، دکتر زاهد هاشمیان استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه علمی کاربردی سازمان زندانها«تهران» در خصوص قیام عاشورا گفت: قیام عاشورا با فداکاری امام حسین(ع) برای برپایی نماز و امر به معروف و نهی از منکر در کربلا رخ داد.

وی افزود: باید راه امام حسین (ع) به عنوان طریقی روشن در دین اسلام مورد توجه قرار گیرد و دانشجویان از سخنان ایشان پند گرفته و راه گشای خود در زندگی نمایند.

 عنایت اسلامی معاون مرکز نیز در خصوص اقدامات صورت گرفته در این مراسم گفت: مراسم تعزیه خوانی با استقبال جمع کثیری از دانشجویان روبرو و در پایان مراسم نیز غذای نذری در بین دانشجویان و اساتید مرکز پخش شد.

وی تصریح کرد: واحد فرهنگی و روابط عمومی مرکز و نهاد رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی این مراسم را برگزار نمودند.

رئیس سازمان زندان ها در مراسم افتتاح این تالار آموزشی طی سخنان کوتاهی گفت: سرمایه گذاری در بخش آموزش موجب تحقق بهتر اهداف و برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان ها می شود و این یک سرمایه گذاری ارزشمند است که باید بیش از پیش به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه کار در سازمان زندان ها فعالیتی طاقت فرسا و سخت است افزود: باید تلاش کنیم با رشد آگاهی ها و بروز رسانی دانش کارکنان برخی آسیب ها را کاهش دهیم.

دکتر جهانگیر تصریح کرد: نگاه به زندان باید یک نگاه علمی باشد و قطعا مهمترین ماموریت سازمان زندان ها که اصلاح و تربیت است از این طریق محقق خواهد شد.

رئیس سازمان زندان ها با اشاره به استفاده از تکنولوژی های نوین آموزشی در این تالار ادامه داد: استفاده از فناوری های جدید به ویژه در حوزه آموزش اقدام موثری در راستای ارتقا سطح کیفی خدمات آموزشی است.

دکتر جهانگیر با حضور در مرکز آموزشی پژوهشی منطقه ۷ سازمان زندان ها، ضمن بازدید از قسمت های مختلف این مرکز، تالار اجتماعات آموزشی شهید دوست محمدی را افتتاح نمود.

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان زندانهای کشور گفت: افزایش دانش و مهارتهای نیروی انسانی سبب تغییر نگرش در محیط کاری می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت؛ دکتر مرضیه فرنیا مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان زندانهای کشور در نشست آموزشی مدیران کانونهای اصلاح و تربیت کشور ضمن خیر مقدم به مدعوین افزود: نیروی انسانی در هر دستگاه بزرگترین سرمایه هر دستگاه است.

وی تصریح کرد: منابع انسانی زمانی می توانند موثر واقع شوند که از دانش و مهارتهای کافی در موضوعات دستگاه خود برخوردار باشند.

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان زندانهای کشور اضافه کرد: امید است در مراکز آموزشی و پژوهشی سازمان زندانها اشکال متفاوتی از آموزش را برای پرسنل بکار بریم تا توانمندسازی این افراد به شکل ویژه ای دنبال شود.

وی ادامه داد: در شکل آموزش کلاسیک اثربخشی کافی احساس نمی شود که در این امر باید از تجربه پرسنل و دانش روز استفاده کرد.

فرنیا اظهار داشت: برای استفاده از تجربه های جدید باید تجربیات گذشته را در کنار علوم جدید قرار دهیم تا ضمن افزایش مهارتهای پرسنلی شاهد توانمند سازی بیشتر همکاران شویم.

شایان ذکر است در این نشست آموزشی علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران گزارش مبسوطی از عملکرد کانون اصلاح و تربیت به همراه فیلم و Power Point به شرکت کنندگان ارائه کرد.

مدیرکل اقدامات تامینی سازمان زندانهای کشور گفت: در دیدگاه جدید سازمانی کانون اصلاح و تربیت به عنوان یک زندان نیست.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت؛ حمید رضا علی اکبری مدیرکل اقدامات تامینی سازمان زندانهای کشور در نشست آموزشی مدیران کانونهای اصلاح و تربیت افزود: کانون اصلاح و تربیت یک زندان نیست، این مطلب رویکرد برنامه ریزان سازمانی در سال جدید است.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی کانونهای اصلاح و تربیت نداشتن آیین نامه مجزا است که این مشکل سبب شده تا کانونها بر اساس سلیقه افراد اداره شوند.

مدیرکل اقدامات تامینی ادامه داد: بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری کانونها مکلف به تدوین آیین نامه هستند که در وزارت دادگستری کارگروهی برای این موضوع تشکیل شده که سازمان زندانها یکی از اعضای این کارگروه است.

وی اضافه کرد: باید تجربه مدیران کانونها به صورت مکتوب آورده شود تا در سال آینده برنامه ای اجرایی بر این اساس نوشته شود.

مراسم تجلیل از دانشجویان و پژوهشگران برتر در مرکز علمی کاربردی سازمان زندانها«تهران» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش علمی کاربردی سازمان زندانها«تهران»؛ شراره میرزایی استاد دانشگاه ضمن تبریک هفته پژوهش به بررسی اخلاق و رواج آن به عنوان یکی از شاخصهای کیفی خانواده اشاره کرد و گفت: دانشجویان باید در کسب اخلاق نیکو از یکدیگر سبقت گیرند تا علاوه بر کسب دانش بتوانند انسانیت را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی افزود: هفته پژوهش فرصت مناسبی است تا بتوانیم راهکارهای خوب زیستن را به عنوان یک دانشجو بررسی کنیم.

میرزایی تصریح کرد: دانشجویان برتر و پژوهشگران نمونه در دانشگاه می توانند در بالا بردن فرهنگ دانشگاه و به تبع آن جامعه تاثیر مثبتی را داشته باشند.

عنایت اسلامی معاون مرکز نیز در این مراسم گفت: این مرکز رشد قابل توجهی را در کسب مقام علمی داشته است که می توان به تقدیر از دانشجویان برتر به عنوان یکی از از شاخصهای کیفی اشاره کرد.

اسلامی تصریح کرد: تقدیر از دانشجویان برتر می تواند انگیزش را در بین دانشجویان ایجاد کند و رقابت سالم دانشجویی را در مرکز احیا نماید.

وی ادامه داد: دانشجویان باید درس را به عنوان بالی برای پرواز درک کنند تا در رشد جامعه و کسب رتبه های برتر علمی دنیا موثر شوند.

فاطمه رضائیان مسئول آموزش مرکز نیز ضمن خیرمقدم به مدعوین، هفته پژوهش را به دانشجویان تبریک گفت و افزود: این مرکز با دارا بودن 1200 دانشجو توانسته رتبه خوبی را در بین مراکز علمی کاربردی کسب کند.

وی تصریح کرد: مرکز علمی کاربردی سازمان زندانها با دارابودن سه مقطع و سیزده رشته فعال توانسته است رشد آموزشی خوبی را تجربه کند.

رضائیان در بیان گزارش عملکردی از مرکز ادامه داد: این مرکز با 88 استاد در ترم جاری 175 نفر فارغ التحصیل داشته که این آمار می تواند نوید خوبی برای افزایش ظرفیت مرکز باشد.

شایان ذکر است در پایان این مراسم به دانشجویان برتر وپژوهشگران نمونه لوح تقدیر و جوایزی اهدا شد.

 

مشاور رییس سازمان و مدیرکل امور کارکنان و خدمات اداری سازمان زندانهای کشور گفت: آموزش كاركنان سبب تحقق اهداف سازمان زندانها در جهت اصلاح و تربيت زندانيان مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت؛ محمود ضیایی فرد مشاور رییس سازمان و مدیرکل امور کارکنان و خدمات اداری سازمان زندانهای کشور در بازدید از مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت افزود: در جهت اصلاح و تربيت زندانيان دفتر آموزش و پژوهش سازمان زندانها و مراكز آموزشي نقش حساسي در اين هدف سازماني دارند.

وي اضافه كرد: رشد منابع و محیط‌های آموزشی می‌تواند کارآمدی پرسنل زندانها را به دنبال داشته باشد.

مشاور رییس سازمان زندانها بيان داشت: در سال‌های اخیر اقدامات خوب عمرانی سبب شده تا پرسنل زندان‌های کشور از تکنولوژی‌های روز آموزشی بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت با پیگیری، برنامه ریزی و انجام کارهای آموزشی و عمرانی توانست به مرکزی پویا و توانمند که امروزه به صورت مشهود نمایان است تبدیل شود.

ضیایی فرد ادامه داد: پیگیری اقدامات عمرانی محقق نخواهد شد بجز با همکاری مدیرکل زندانهای استان که توانست روند آموزشی را به صورت مطلوب تغییر دهد.

شایان ذکر است مدیرکل امور کارکنان و خدمات اداری سازمان زندانهای کشور به همراه احمد راهروخواجه معاون مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی از قسمتهای مختلف مرکز از جمله خوابگاه، کتابخانه، تالار آموزشی شهید دوست محمدی، مجتمع فرهنگی فجر، سالن آمفی تاتر و محیطهای آموزشی بازدید و در جریان اقدامات عمرانی مرکز قرار گرفتند.

همزمان با برگزاری دوره آموزشی «داده کاوی پژوهشی و جستجوی منابع دست اول» و «نحوه داوری مقالات علمی پژوهشی و علمی ترویجی» از ۵ لغایت ۷ دی ماه در محل مرکز آموزش و پژوهش منطقه ۷ (تهران)، نشست هم اندیشی سالیانه دبیران شوراهای تحقیقات استان های سراسر کشور نیز برگزار و به بررسی اولویت های پژوهشی، نحوه ارزیابی پروپوزال ها، نحوه کاربست نتایج تحقیقات و شاخص های ارزیابی عملکرد و فعالیت های پژوهشی پرداخته شد.

دکتر فرنیا مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش و دبیر شورای تحقیقات سازمان ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور فعال دبیران شورای تحقیقات استان ها اظهار داشتند بنابر تغییرات صورت گرفته در ترکیب شوراهای تحقیقات سازمان و استان ها و همچنین حضور ریاست محترم سازمان در رأس شورای تحقیقات سازمان شاهد تحولات در حوزه پژوهش سازمان هستیم.

ایشان ادامه دادند در مدت اخیر پروپوزال های متعددی از ادارات کل استان ها واصل گردیده که سعی می شود با حداکثر توان کارشناسی در اسرع وقت مورد بررسی و داوری قرار گرفته و نتیجه به مبادی ذی ربط اعلام گردد ولی امیدواریم با تلاش بیش از پیش دبیران محترم شوراهای تحقیقات استان ها نیز شاهد ارایه پروپوزال های تحقیقاتی مناسب و ارزیابی شده تری باشیم و به موازات آن سایر شاخصهای علمی پژوهشی سازمان نیز بیش از پیش ارتقاء یابد.

معاون توسعه مدیریت و منابع و نایب رئیس شورای تحقیقات سازمان جناب آقای قهرمانی نیز ضمن تشکر از زحمات دبیران محترم شوراهای تحقیقات استان ها اظهار داشتند باید تلاش کنیم نگرش درستی از تحقیقات در اذهان مسئولین سازمان ایجاد شود و با پرداختن جدی تر به پژوهش های کاربردی سرمایه گذاری مناسبی برای بهره وری بیشتر و چه بسا با کاهش هزینه ها را شاهد باشیم. ایشان با اشاره به تلاش های صورت گرفته ادامه دادند برای رسیدن به اهداف و برنامه های سازمان باید بکوشیم تا بهترین بهره برداری را از منابع و پژوهش های سازمانی داشته باشیم.

در ادامه این مراسم بر اساس ارزیابی صورت گرفته از عملکرد پژوهشی استان ها، لوح تقدیر از طرف معاون توسعه مدیریت و منابع برای مدیران کل زندان های استان خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و البرز اهداء گردید. همچنین از مدیرکل استان لرستان به عنوان استانی که در رتبه چهارم کشوری به ارتقاء قابل توجهی نائل شده است تقدیر به عمل آمد. در این مراسم از دبیران شوراهای تحقیقات استان های برتر نیز توسط مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش تقدیر بعمل آمد.

دكتر محمد رضا صارمي فرمانده مركز بسيج قوه‌قضاييه، دكتر علي اسمعيلي را به سمت سرپرست معاونت علمي پژوهشي مركز بسيج قوه‌قضاييه منصوب كرد.

محمد رضا صارمي فرمانده مركز مقاومت بسيج قوه‌قضاييه در جلسه شوراي فرماندهان حوزه‌ها و پايگاه‌هاي بسيج قوه‌قضاييه ضمن عرض خير مقدم به مدعوين گفت: رويكرد معاونت علمي پژوهشي بسيج قوه‌قضاييه بايد به صورت جدي دنبال شود و همايش‌هايي براي تبيين بسيج در دستگاه قضايي برگزار شود.

صارمي در اين حكم تصريح كرد: اميد است با استعانت از خداوند متعال و نصب العين قراردادن تقوا، جهاد در راه خدا، رهنمودهاي رهبر كبير انقلاب اسلامي و موسس شجره طيبه بسيج حضرت امام خميني(ره) و فرمان‌ها، تدابير و منويات ولي امر مسلمين و فرمانده معظم كل قوا حضرت آيت‌الله‌العظمي‌امام‌خامنه‌اي(مدظله‌العالي) بتوانيد در جهت پويايي بسيج ده‌ها ميليوني گام‌هاي مؤثري برداريد.

شايان ذكر است علي اسمعيلي رييس مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندان‌هاي كشور است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: دانشگاه علمی کاربردی یک دانشگاه مهارتی است، اگر قرار است دانشگاهی کم شود باید مراکز نظری و دانشگاه‌های نظری کم شوند، نظام مهارتی نباید کم شود و کم شدن و حذف مراکز آموزش علمی کاربردی در کشور شایعه است.

محمد اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از توسعه مراکز علمی کاربردی کشور در برنامه ششم توسعه خبر داد و افزود: قرار نیست حتی یک مرکز از مراکز آموزش عالی علمی کاربردی در کشور کم شود.

وي تصريح كرد: در حال حاضر سهم دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از آموزش عالی کشور، 15 درصد است که در برنامه ششم توسعه این رقم به 20 تا 25 درصد افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه در حال حاضر 12 هزار و 500 رده شغلی در دنیا و 4000 رده شغلی در کشور وجود دارد اضافه كرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی دارای 800 رشته است و هر رشته تحصیلی این دانشگاه 4 شغل را پوشش می‌دهد، با این احتساب، دانشگاه جامع علمی کاربردی 3200 شغل از 4000 شغل موجود در کشور را در حال حاضر پوشش می‌دهد و تا سال آینده این مقدار به 5000 شغل می‌رسد.

اخباری ادامه داد: در حال حاضر 500 هزار نفر دانشجو در 1100 مرکز علمی کاربردی کشور در حال تحصیل هستند و تعداد 45 هزار استاد نیز در این مراکز در حال تدریس می‌باشند، حدود 60 درصد دروس دانشگاه علمی کاربردی کشور مهارتی و 40 درصد نیز نظری است.

وی همچنین از ایجاد شرایط مطلوب پسابرجام در دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد و گفت: با توجه به موفقیت دولت در مذاکرات هسته‌ای و به وجود آمدن شرایط پسابرجام، دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با چند کشور اروپایی مانند آلمان، اتریش و فرانسه برای افزایش توان مهارتی و توسعه نظام مهارتی تفاهم نامه همکاری امضا می‌کند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور افزود: در راستای امضای این تفاهم‌نامه، دانشجویان و فراگیران ما می‌توانند در این کشورها به ادامه تحصیل بپردازند و آموزش‌های مهارتی را فراگیرند و آن طرف‌های تفاهم‌نامه نیز می‌توانند اساتید و مدرسین خود را با هدف افزایش توان مهارتی و آموزش مهارتی به ایران اعزام کنند، همچنین با چندین کشور مانند ترکمنستان و افغانستان نیز برای احداث دانشگاه جامع علمی کاربردی تفاهم نامه امضا خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی نیز گفت: اساس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تربیت تکنیسین و کارشناس و کارآفرین تعریف شده است و یک دانشگاه مهارتی است و برای کارشناسی ارشد در حال حاضر هیچ گونه برنامه و پروژه‌ای تعریف و طراحی نشده است.

نایب رییس هیات مدیره ستاددیه کشور در جمع مسولان حسابداری ستادهای دیه شعب استانی گفت: به دلیل اعتماد عمومی و گردش مالی سنگین این نهاد مردمی شایسته است تمامی فعالیت‌های ما با فرض حضور ده‌ها ناظر انجام شود.

با هدف آموزش نرم افزار جدید مالی ستاددیه کشور همایش دو روزه‌»آموزش حسابداری و نرم افزار جامع مالی» با حضور محمدعلی روح‌الهی مولف و مدرس دانشگاه، علی‌اکبر یساقی نایب‌رییس و سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاددیه کشور در مرکز آموزشی پژوهشی منطقه هفت سازمان زندان‌هاي كشور برگزار شد.

در نخستین روز از این برنامه آموزشی، نایب رییس هیات مدیره ستاددیه کشور با اشاره به حدیث نبوی «ما أخافُ عَلی امَّتِی الفَقرَ ولکِن أخافُ عَلَیهِم سوءَ التَّدبیرِ» گفت: طبق این فرمایش نورانی آن‌چه رسول اکرم صلی‌الله‌علیه را در مورد امت خویش نگران کرده سوء تدبیری است که حتی از فقر هم نقش آن پررنگ‌تر و پر تشدیدتر اعلام شده است.

وی با بیان این که در کُنه هر آدمی طمع وجود داشته و دارد، افزود: به ذاته این مهم هیچ گاه مذموم نبوده و آن چه در مورد طمع قبیح و ناپسند جلوه می‌کند همان عدم کنترل آن در جاده لغزنده دنیا است که اگر درست از جنبه مثبت به این پدیده نگاه شود هموان طور که طمع محرک بسیاری از تحولات در بستر تاریخ بوده موجب ارتقای فردی نیز در هر برهه‌ای خواهد شد.

یساقی، تصریح کرد: در این ستاد مردم نهاد یا کاری را نکنید یا در انجام آن مانند رشته شما که ضرورت تسلط به مفاهیم محاسبات عمومی را می‌طلبد یک کارشناس حرفه‌ای و صد البته معنوی باشید.

مستشار دیوانعالی کشور رمز موفقیت ستاددیه در آزادی بیش از 92 هزار مددجوی جرایم غیرعمد را در شفاف‌سازی همه امور جاری دانست و گفت: طبق تاکیدات موکد شهید لاجوردی به عنوان موسس اصلی این مجموعه لازم است همه کارها و بویژه فعالیت‌های حسابداری در اتاقی شیشه‌ای و کاملا شفاف انجام شده و در در دوره‌ای قابلیت ارایه عملکرد از کارهای انجام شده مالی فراهم باشد.

نایب رییس هیات مدیره ستاددیه کشور در پایان با قرائت بخشی از حکمت 81 نهج‌البلاغه اظهار کرد: بدون شرح و تنها با اتکا به معنی تحت‌الفظی عبارت «قیمة‌ کل‌ امرء ما یحسنه‌« شایسته است قیمت و اعتبار خودمان را با نوع فعالیت خالصانه و صادقانه خود تا حدی بالا بریم که مشمول آن آیه از سوره بقره شویم که پرداخت اجر و پاداش ما تنها در ید و حیطه حضرت باریتعالی ممکن باشد.

در ادامه مدیرعامل ستاددیه کشور نیز با بیان اینکه خداوند در آیه 88 سوره نمل به صراحت با بیان این عبارت که «صُنْعَ اللَّهِ الَّذی أَتْقَنَ کُلَّ شَیْءٍ» خودش را صنعتکار معرفی کرده است، یادآور شد: چنان چه در اصطلاحات سازمانی به عنوان نمونه از روابط عمومی با عنوان پیشانی هر مجموعه‌ای یاد می‌شود اما بدون شک واحد یا اداره مالی قلب و خون‌رسان هر تشکیلاتی می‌باشد که بنا به انتظارات موجود، رعایت قوانین و توجه جدی و همیشگی به اقدامات مالی در ستاددیه از حساسیت خاصی برخوردار بوده و خواهد بود.

جولایی با استناد به خطبه 233 حضرت امیر علیه‌السلام در نهج‌البلاغه گفت: طبق تاکید علوی اموال بیت‌المالی که امروز در اختیار ما می‌باشد این اموال نه جنبه شخصی دارند و نه متعلق به کسی حساب می‌شوند، این اموال در حقیقت غنیمت پر محاسبه‌ای هستند که با تلاش بی‌شمار مسلمانان حاصل شده و در استفاده از آن هم به همان اندازه باید احتیاط و اندیشه خرج شود.

وی داشتن حسابداری نوین و بهره‌مندی از روش‌های علمی و کارآمد را از ضرورت‌های هر مجموعه‌ای اعلام کرد و افزود: در حوزه مالی هیچ گاه شعار مفهومی نداشته و اگر کار کارکنان بخش مالی کارآیی سازمانی را ارتقا نداده و وضعیتی را بهبود ندهد بدون شک فعالیتی بیهوده قلمداد می‌شود.

طی حکمی از سوی رئیس سازمان زندان ها، حسین پورمند به عنوان مدیرکل امور قضایی و اجرای احکام سازمان زندان ها منصوب شد.

در حکم مدیرکل امور قضایی و اجرای احکام آمده است: ضرورت ارتباط نزدیک و تنگاتنگ سازمان زندان ها با سازمان ها و محاکم قضایی کشور به منظور حسن اجرای ضوابط و مقررات حقوقی و قضایی، اهمیت برنامه ریزی دقیق و جامع در تمامی ابعاد و در حدود شرح وظایف و اختیارات مصوب را بیش از پیش نمایان می سازد.

همچنین در بخش دیگری از این حکم آمده است: امید است ضمن بهره گیری از تمامی امکانات و ظرفیت های موجود، با همکاری و هماهنگی سایر واحدهای سازمان و همچنین محاکم و مراجع قضایی کشور نهایت سعی و تلاش خود را مبذول داشته و در سایه برنامه ریزی دقیق و اصولی که انجام خواهد گرفت گام های موثر و ارزنده ای در مسیر تحقق اهداف عالیه سازمان برداشته شود.

شایان ذکر است حسین پورمند پیش از این مدیر کل امور حقوقی و دفاع ازحقوق شهروندی سازمان زندان ها بود.

معاون علمي پژوهشي مركز بسيج قوه‌قضاييه گفت: بر اساس تاكيدات مقام عظماي ولايت حضرت امام خامنه‌اي(مدظله‌العالي)‌ در خصوص بسيج مي‌توان از پتانسيل‌هاي موجود در اين زمينه براي تبيين اقتصاد مقاومتي در قوه‌قضاييه استفاده كرد.

علي اسمعيلي معاون علمي پژوهشي مركز بسيج قوه‌قضاييه در اولين گردهمايي مسئولين علمي پژوهشي مركز بسيج قوه‌قضاييه ضمن خيرمقدم به مدعوين افزود: بسيج به عنوان بازوي توانمند قوه‌قضاييه مي‌تواند طرح‌هاي پژوهشي براي كاهش جرم ارائه كند و زمينه رشد اقتصادي جامعه نيز فراهم مي‌شود.

وي تصريح كرد: ارائه طرح‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي در قوه‌قضاييه مي‌تواند در رشد كاركنان قوه‌قضاييه مؤثر واقع شود و اين امر سبب توانمندي دستگاه خواهد شد.

سرهنگ عطارزاده جانشين فرمانده مركز بسيج قوه‌قضاييه نيز در اين گردهمايي گفت: معاونت تازه تاسيس علمي پژوهشي توانسته است با تأسيس بانك اطلاعات نخبگان و برگزاري دوره آموزشي تحليلي وصاياي حضرت امام خميني(ره) و كارگاه آموزشي روش تحقيق و پروپوزال نويسي با همكاري مؤثر سازمان زندان‌ها گام‌هاي موثري را در جهت اعتلاي فرهنگي و علمي كاركنان دستگاه قضايي بردارد.

وي افزود: استفاده از ظرفيت بسيج مي تواند قوه‌قضاييه را بر اساس تاكيدات مقام معظم رهبري در رشد و توانمدسازي قوه‌قضاييه ياري كند.

عطارزاده تصريح كرد: رده‌هاي مختلف مقاومت در قوه‌قضاييه بايد مكاتبات مربوط به علمي پژوهشي را مورد توجه قرار دهند تا رشد مقالات علمي و پژوهشي افزايش پيدا كند. از اين طريق مي‌توانيم ياري رسان مؤثري براي دستگاه‌ةاي محل خدمت شويم.

مراسم تودیع دکتر اخباری رییس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی و معارفه دکتر محمد حسین امید سرپرست جدید این دانشگاه با حضور دکتر محمد روشن معاون حقوقی امور مجلس وزیر علوم و جمعی از مسئولان و اعضای هیات علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شد.

دکتر محمدحسین امید در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به انتصابش به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه گفت:‌خوشبختانه برنامه راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی تدوین شده و دکتر اخباری سرپرست سابق این دانشگاه در جهت کیفی‌سازی دوره‌ها و مقاطع تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند.

دکتر امید افزود: برنامه دانشگاه را مطالعه می‌کنم و تیمی که قرار است در راستای تحقق این برنامه فعالیت کند را مورد بررسی قرار می‌دهم. هدف اصلی در این دانشگاه عمل به برنامه راهبردی است.

وی با تاکید بر این که برنامه راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی در ذیل طرح آمایش آموزش عالی کشور تدوین شده است، گفت: در طرح آمایش آموزش عالی برای هر زیر مجموعه آموزش عالی تکالیفی دیده شده است مسلماً در این طرح برای دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز تکالیفی تعیین شده است و برنامه راهبردی این دانشگاه در راستای طرح آمایش آموزش عالی تکمیل می‌شود.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر این که این دانشگاه یک دانشگاه شغل محور است، اظهار کرد: نمی‌توان پذیرفت که دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی بیکار باشند. در این راستا برخی از رشته‌ها باید در این دانشگاه تقویت شوند از طرف دیگر رشته‌هایی در این دانشگاه وجود دارند که صرفا نظری هستند و مشابه این رشته‌ها در دانشگاه‌های نظری نیز وجود دارند. بنابراین تداوم این رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی ضرورتی ندارد.

 دکتر امید ادامه داد: واحدهایی که رشته‌های مذکور را ارائه می‌دهند برای ادامه کار خود باید برنامه جدیدی را در نظر بگیرند. حتی ممکن است رشته‌های جدیدی در دانشگاه جامع علمی کاربردی ایجاد شده و تداوم پیدا کند. اما این رشته‌ها باید مهارتی، کاربردی و شغل محور باشند و برای آنها در جامعه متقاضی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به لایحه‌ برنامه‌ ششم توسعه گفت: در لایحه برنامه ششم نقش ویژه‌ای برای دانشگاه جامع علمی کاربردی دیده شده است این دانشگاه سهم بزرگی برای اشتغال‌زایی و اقتصاد دانش بنیان دارد.

دکتر امید در ادامه با اشاره به وجود بیش از یک میلیون صندلی خالی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: در سال تحصیلی 95-94 حدود 400 هزار صندلی خالی فقط در گروه آزمایشی ریاضی فیزیک وجود داشت. دلیل این امر هم ظرفیت‌سازی بیش از حد در سالهای گذشته است.در حال حاضر در دانشگاه‌های غیر انتفاعی، پیام نور، آزاد و حتی دانشگاه‌های دولتی روزانه صندلی خالی وجود دارد و این طبیعی است که همه ظرفیت دانشگاه جامع علمی کاربردی پر نشود.

وی ادامه داد: اما چنانچه رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی به گونه‌ای باشد که به نیاز شغلی جامعه پاسخ دهد دلیلی ندارد که صندلی‌های این دانشگاه خالی بماند.

دکتر امید با تاکید بر این که همه دانشجویان که در دوره‌های مختلف تحصیل می‌کنند از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند، گفت: یکی از برنامه‌های من در دانشگاه جامع علمی کاربردی استقرار نظام جامع نظارت و ارزیابی است. همه مراکز باید کنترل شوند من با کسی رودربایستی ندارم و چنانچه مرکزی حداقل‌های لازم را نداشته باشد نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

دکتر امید ادامه داد من یک سرباز برای نظام و حوزه خدمت آموزش عالی هستم و هر جا که اعزام شوم وظایف خود را انجام می‌دهم. اکنون نیز وزیر علوم از من خواسته تا برای ساماندهی امور سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی شوم.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اخباری مبنی بر احتمال ادغام دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای با یکدیگر اظهار کرد: بحث ادغام این دو دانشگاه مطرح نیست اما قرار است بازنگری کلانی در مورد جایگاه دانشگاه‌های مهارتی صورت بگیرد.

مراسم تکریم و معارفه فرمانده جدید و قدیم یگان حفاظت زندان‌های استان تهران با حضور سرهنگ ایزدخواه‌پیما فرمانده یگان حفاظت سازمان زندان‌ها و محبی مدیر کل زندان‌های استان تهران و جمعی از مسئولین اداره کل برگزار گردید .

در ابتدای این مراسم فرمانده یگان حفاظت سازمان گفت: آیین جابجایی فرماندهان یگان حفاظت طی یک دوره ۳ ساله انجام و به مدت ۳ سال دیگر نیز قابل تمدید است.

وی همچنین به شناسایی تهدیدات منطقه بخصوص تحرکات گروه تروریستی داعش که در کشورهای همسایه به زندان‌ها نیز حملاتی را داشته‌اند اشاره و بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های نظامی، انتظامی و بسیج و انجام مانورها و گشت‌زنی‌های آنان در اطراف زندان‌ها تاکید کرد.

سرهنگ محسن ایزدخواه بیان داشت: از فرماندهان یگان‌های حفاظت زندان‌ها انتظار می‌رود که با نظارت مستمر بر مبادی ورودی زندان‌ها به جهت جلوگیری از ورود مواد مخدر و اشیاء ممنوعه به داخل این اماکن و لزوم رعایت انضباط ظاهری سربازان وظیفه و مراقبت در عدم ارتباط ایشان با خانواده زندانیان به هنگام انجام ملاقات‌ها و سرکشی از اماکن و اموال و اشیاء داخل زندان‌ها و شناسایی صاحبان اموال بلاصاحب مکشوفه و جدیت هر بیشتر به هنگام اعزام و بدرقه زندانیان به مراجع قضایی و لزوم رعایت حفاظت گفتار و عدم ارائه گزارش به افراد ناشناس و غیر مسئول و انجام سریع و به موقع مکاتبات اداری تاکید كرد.

در ادامه محبی مدیر کل زندان‌های استان تهران نیز بر لزوم رعایت اخلاق اسلامی و ضوابط شرعی و انضباط ظاهری خصوصاً سربازان و درجه‌داران شاغل در یگان‌های حفاظت زندان‌ها اشاره و بر آمادگی و هوشیاری این نیروها در مهار درگیری‌های احتمالی در داخل زندان‌ها تاکید نمود و از تشکیل کارگروه‌های امداد در زندان‌های قزلحصار و رجایی‌شهر و تشکیل گشت ویژه بیمارستان‌ها و اختصاص اتاق ویژه نگهداری زندانیان در بیمارستان‌ها و از اقدامات دیگری نظیر تشکیل دوره‌های تخصصی ضمن خدمت برای پرسنل یگان حفاظت و راه‌اندازی طرح اوقات فراغت ویژه سربازان وظیفه خبر داد.

در پایان این مراسم، مدیر کل زندان‌های استان تهران ضمن اهدای حکم سرپرستی فرماندهی یگان به سرهنگ هنرمند، با اهداء لوح تقدیر به سرهنگ امانیان، از تلاش‌های وی نیز قدردانی نمودند.

معاون علمي پژوهشي مركز بسيج قوه‌قضاييه گفت: با طريقي كه بسيج به عنوان يك تفكر جهادي در كشور دارد بايد حوزه علمي پژوهشي را در دستگاه‌هاي تابعه قوه‌قضاييه رشد دهيم تا اين رشد علمي به صورت تصميم‌سازي در سازمان‌هاي تابعه قوه‌قضاييه ثمربخش شود.

دكترعلي اسمعيلي رييس مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندان‌ها و معاون علمي پژوهشي مركز بسيج قوه‌قضاييه در نشست عرضي و توجيهي مسئولين علمي پژوهشي حوزه‌ها و پايگاه‌هاي مركز بسيج قوه‌قضاييه در پژوهشگاه قوه‌قضاييه افزود: معاونت علمي پژوهشي براي سال 1395 به عنوان برنامه‌هاي جاري مطرح كرده است كه بايد اين برنامه‌ها به صورت جاري و اثربخش در حوزه‌ها و پايگاه‌هاي قوه‌قضاييه اجرايي شود.

فرمانده مركز بسيج قوه‌قضاييه نيز در اين نشست گفت: با تغيير معاون علمي پژوهشي مركز بسيج قوه‌قضاييه، روند پژوهش در بسيج قوه‌قضاييه رشد يافته است.

دكتر محمدرضا صارمي فرمانده مركز بسيج قوه‌قضاييه ضمن گراميداشت سالروز آغاز عمليات مرصاد افزود: مباحث پژوهشي نيازمند اقدام مؤثر ميداني در حوزه‌هاي مختلف قوه‌قضاييه است تا بتواند اين پژوهش‌ها اثربخش شود.

شايان ذكر است در اين نشست دكتر بهزاد پورسيد جانشين رييس پژوهشگاه قوه‌قضاييه نيز ضمن عرض خيرمقدم به مسئولين علمي پژوهشي حوزه‌ها و پايگاه‌هاي مركز بسيج قوه‌قضاييه به مباحثي در خصوص نقش پژوهش در قوه‌قضاييه پرداخت.

در پايان نيز سرگرد لك‌زايي به تبيين برنامه‌هاي علمي پژوهشي براي حوزه‌ها و پايگاه‌هاي قوه‌قضاييه پرداخت.

 

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...