عصر شنبه دوم شهریورماه بیست و یکمین سالگرد شهادت شهید سید اسدالله لاجوردی با حضور جمع کثیری از مدیران قضایی و یاران و همکاران سابق وی برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور مقامات ارشد قضایی از جمله رئیس سازمان زندان ها، دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی و… برگزار گردید سخنرانان به تشریح مقام و جایگاه انقلابی و درک بالای وی از ولایت مداری و اخلاص در عمل پرداختند.

مدیرکل زندانهای استان تهران در مراسم تودیع و معارفه رئیس حفاظت اطلاعات با تأکید بر لزوم صیانت از حیثیت افراد، حفظ اسرار و رعایت عدل توسط نیروهای حفاظت اطلاعات زندانها گفت: سیاست کار باید بر اساس توانمندسازی و کارآمدی کارکنان که سرمایه های اصلی سازمان هستند، استوار باشد.

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان تهران، سیدحشمت اله حیات الغیب در جلسه تودیع و معارفه رئیس حفاظت اطلاعات که پوریانی معاون مدیرکل و عباسیان رئیس اداره امنیت حفاظت اطلاعات سازمان، معاونین اداره کل و روسای حفاظت اطلاعات مراکز تابعه حضور داشتند اظهار داشت: زندان یکی از محیط های آسیب زای جامعه است، باید تلاش گردد حیثیت افراد حفظ گردیده، این محیط فضای سالمی جهت خدمت کارکنان باشد و به جای پرداختن به مچ گیری، اصل بر پیشگیری قبل از درمان باشد.

مدیرکل زندان های استان تهران افزود: در راستای مصون سازی کارکنان که سرمایه های اصلی سازمان هستند، ضمن همدلی و هم افزایی با مدیران زندانها، راهکارهای موجود مورد بررسی قرار گرفته، نظارت و کنترل بیشتری صورت گیرد تا محیط زندان از آسیب های احتمالی دور گردد و ایجاد محیط سالم برای خدمت کارکنان از مهمترین وظایف نیروهای حفاظت اطلاعات است.

وی همچنین گفت: کارکنان حفاظت و اطلاعات زمانی می توانند موفق باشند که اطلاعاتشان دقیق، به روز و شناخت آن از محیط، جامع باشد، در غیر این صورت احتمال خطا در تصمیم گیری ها بالا می رود. تذکر و ارشاد وظیفه ذاتی اداره حفاظت و اطلاعات است ولی هرگونه عدم مراقبت از حیثیت افراد، به ضرر سازمان متبوع تمام خواهد شد.

وی در پایان گفت: در تمام رفتارها و انجام وظایف، این نکته را باید در نظر داشته باشیم که خدمت به مردم، ثواب اخروی و الهی در پی دارد و ما به عنوان سربازان ولایت همواره آماده تقویت زمینه های خدمت بیشتر از طریق گسترش امکانات مالی و نیروهای انسانی متعهد هستیم.

بنابه این گزارش در این جلسه پوریانی معاون مدیرکل حفاظت اطلاعات سازمان زندان ها ضمن سخنانی اظهار داشت: در حوزه پیشگیری تاکنون زحمات زیادی کشیده شده، ولی باید برای همه سطوح برنامه ریزی شود و در این راستا، آموزش نقش اساسی دارد.

پوریانی افزود: روز ۱۷ مرداد ماه روز حفاظت اطلاعات در قوه قضائیه نامگذاری شده و همین موضوع نشان از اهمیت امر خطیر پیشگیری و کنترل در سطح قوه به ویژه زندانها دارد که با پیروی از منویات و فرامین مقام معظم رهبری و پیشنهاد ریاست قوه قضائیه برای اولین بار چنین روزی در تقویم داریم.

بنابه این گزارش، در پایان مراسم، ضمن معرفی سورمه به عنوان رئیس حفاظت اطلاعات زندانهای استان تهران از خدمات ایمانی رئیس قبلی این اداره تقدیر و تشکر به عمل آمد.  

 

سیدحشمت اله حیات الغیب در بازدید از کانون اصلاح و تربیت که به مناسبت آغاز دهه امامت و ولایت برگزار شد، گفت: بدون شک واقعه غدیر نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. واقعه ای که طی آن پیامبر اسلام(ص) مهمترین ماموریت خود را انجام داد و کوتاهی از آن به منزله از بین رفتن زحمات چندین ساله

پیامبر اکرم(ص) و بی نتیجه ماندن فداکاریهای مسلمانان صدر اسلام بود.

http://prisons.ir/wp-content/uploads/2019/08/images-1.jpg

 

 

 


مدیر کل زندانهای استان تهران در بازدیدی که طی روز عید قربان و آغاز دهه امامت و ولایت از کانون اصلاح و تربیت به عمل آمد، گفت: عید قربان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی و یادآور زیباترین نمونه تعبّد انسان در برابر خداوند متعال است. فدا کردن فرزند دلبند خود  در راه خدا، امتحانی الهی برای حضرت ابراهیم علیه السلام بود. دین اسلام خواسته است که مسلمانان هر سال عید قربان را جشن بگیرند تا این اصول و ارزش های الهی را همواره مدّنظر داشته باشند و  برای تبعیّت از دستورات خداوند و کسب رضایت الهی آماده هرگونه ایثار و فداکاری باشند.
وی در این بازدید که به منظور بررسی فعالیتهای اخیر عمرانی و نیز گفتگو با مددجویان و حضور در جشن عید قربان صورت گرفته بود، ادامه داد: بدون شک واقعه غدیر نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. واقعه ای که طی آن پیامبر اسلام(ص) مهمترین ماموریت خود را انجام داد و کوتاهی از آن به منزله از بین رفتن زحمات چندین ساله پیامبر اکرم(ص) و بی نتیجه ماندن فداکاریهای مسلمانان صدر اسلام بود.
بنا به این گزارش، عصر همان روز مدیر کل زندانهای استان تهران بدون اطلاع قبلی از بازداشتگاه اوین نیز بازدید نمود و روند فعالیتهای صورت گرفته در بخش بهسازی، عمرانی و بهداشتی کانون اصلاح و تربیت و نیز بازداشتگاه اوین را مثبت ارزیابی نمود و با حضور در اندرزگاهها با مددجویان گفتگو نموده، دستورات لازم را جهت رفع مشکلات آنان صادر کرد.

در اولین جلسه آموزشی مسئولان روابط عمومی زندانهای استان تهران، سیدحشمت اله حیات الغیب با اشاره به نقش ارزشمند این واحد به عنوان گوش شنوا و چشم بینای هر سازمان گفت: روشنگری و اطلاع رسانی دقیق، به روز و مستند از تمامی برنامه های اصلاحی و تربیتی مانند برنامه های فرهنگی، هنری، مذهبی و ورزشی در زندانها و انعکاس شایسته این اقدامات در راستای درک درست و کامل از فضای اصلاحی حاکم بر زندانها مهمترین وظیفه روابط عمومی است.

 

مدیرکل زندانهای استان تهران در اولین جلسه آموزشی مسئولان روابط عمومی زندانهای تابعه گفت: افرادی که در روابط عمومی خدمت می کنند باید ضمن روشنگری و اطلاع رسانی دقیق، روشن، به روز و مستند از تمامی برنامه های اصلاحی و تربیتی مانند برنامه های فرهنگی، هنری، مذهبی و ورزشی در زندانها و نیز اقدامات انساندوستانه در راستای رعایت حقوق شهروندی، حفظ کرامت زندانیان و خانواده های آنان و انعکاس شایسته خدماتی در سطح ستاد دیه، انجمن حمایت زندانیان و مرکز مراقبت بعد از خروج در سطح جامعه، با ترفندهای گوناگون رسانه های بیگانه که واقعیات را وارونه جلوه می دهند، مقابله کنند.

حیات الغیب ادامه داد: ارتقای اعتبار سازمانی و آشنایی مردم با خدمات انجام گرفته در زندانها با شناسایی نقاط ضعف و قوت و تلاش در جهت یافتن راهکارهای لازم با بهره گیری از مطالعات و تحقیقات به روز جهانی و اسلامی توسط مسئولان روابط عمومی ها امکان پذیر است و مشاور امین و مطمئن مدیران خواهند بود.

وی همچنین خطاب به شرکت کنندگان در جلسه گفت: زمانی می توانید موفق باشید که هم در سطح داخل و هم خارج از سازمان، ارتباط موثر با رسانه ها، افکار عمومی و نهادها داشته باشید که اگر به نحو صحیح در خدمت اهداف متعالی سازمان پیش برود، باعث ایجاد تحولات مثبت و سازنده خواهد بود.

 

در ادامه جلسه، احمد افروز کارشناس روابط عمومی سازمان زندانها نیز ضمن تأکید بر نقش روابط عمومی ها به عنوان پل ارتباطی بین سازمان و جامعه گفت: به دلیل تعداد جمعیت زندانی و وسعت جغرافیایی این استان، انتظار بیشتری از روابط عمومی نسبت به استان های دیگر چه در داخل سازمان و چه در سطح جامعه و اصحاب رسانه وجود دارد.

وی ضمن آموزش نکات مهم تنظیم خبر و گزارش ادامه داد: در اطلاع رسانی صحیح، نحوه صحیح خبرنویسی و استفاده از علم روز این هنر نقش مهمی دارد. روزانه فعالیتهای مثبت زیادی در زندانها صورت می گیرد ولی اگر به موقع و درست ارائه نگردد، نگرش افکار عمومی تغییر واقع گرایانه نخواهد داشت.

همچنین در این جلسه، مسئولان روابط عمومی اداره کل، زندانهای تابعه، ستاد دیه و مرکز مراقبت بعد از خروج مشکلات این حوزه را مطرح نمودند که راهکارهای لازم توسط مدیرکل استان ارائه گردید و قول مساعد داد به زودی با تجهیز امکانات، برگزاری جلسات موثر ماهانه در زندانها و معرفی روابط عمومی های برتر مراکز در پایان هر فصل، اطلاع رسانی صحیح و روشنگرانه گام های موفقی بردارد. 

دکتر اصغر جهانگیر طی سخنانی در جلسه مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان مرکز، گفت: ما باید تلاش کنیم اگر مردی در زندان بود همسرش در خانواده بماند، طلاق نگیرد و این فروپاشی رخ ندهد. ما در سال گذشته با آموزش ها و رسیدگی های مددکاران موفق شدیم بیش از ۶۰ هزار نفر از خانواده های زندانیان را  مصون سازی نموده، تا جایی که امکان دارد،  طلاق انجام نشود و  آموزش و پرورش نیز مساعدت کرد تا  فرزندان ترک تحصیل را پشت نیمکتهای مدرسه بازگردانیم.

 

 

رئیس سازمان زندانها ضمن تأکید بر لزوم توانمندسازی خانواده زندانی به جای کمک های مالی مقطعی گفت:

باید بدانیم که اگر فردی وارد زندان می‌شود خانواده‌اش در چه شرایطی قرار می‌گیرند؟ شروع بزهکاری در این خانواده ها با دیگران متفاوت است، زیرا اغلب با ورود به زندان، ممکن است همسر وی طلاق گرفته و فرزندان در یک مقطع زمانی، هم پدر و هم مادرشان را از دست بدهند یا این که تک سرپرست شده و طبق آمار جهانی، با عدم مراقبت یا کنترل لازم ۲۰ برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض بروز آسیب و جرم هستند.

وی افزود: ما در جامعه‌ای هستیم که کوچکترها از بزرگترها تقلید می‌کنند و این تقلید نگران کننده نیست ولی اگر پدری مرتکب مصرف مواد مخدر و جرایم دیگر شود فرزندانش ممکن است آن را تکرار کنند لذا کار مجموعه انجمن حمایت یک کار پیشگیرانه از جرم است.

جهانگیر تاکید کرد: انجمن حمایت یک نهاد مردمی است که توسط خیرین اداره می‌شود و فعالیتش خیرخواهانه است ولی این فعالیت زمانی اثربخش است که دقیق و به موقع باشد. برخی از این حمایت‌ها، برای خانواده هایی که به شدت نیاز مالی داشته و حتی در زمان زندانی نبودن سرپرست خانواده، مشکلات زیادی در تأمین معاش داشتند، دردی را درمان نمی‌کند و باید در مناطق بخصوص حاشیه‌ای با کمک معتمدین محل و مساجد مشکلاتشان را مرتفع کنیم‌.

 

 

رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از زندانیان ادامه داد: برخی از خانواده ها، ممکن است نیاز مالی نداشته باشد ولی با زندانی شدن سرپرست یا عضو موثر آن، تحت فشار روحی قرار گرفته با احساس بی ارزشی زمینه بروز جرم ایجاد شود یا دست به انتقام جویی از دیگران یا حتی خودکشی بزند، پس باید در بدو ورود زندانی، ببینیم خانواده وی جزء کدام دسته هست؟

او همچنین اظهار داشت: باید تلاش کنیم که این حمایت‌ها به موقع، تاثیرگذار و فراگیر باشد و ظرفیت‌های جدیدی را برای خانواده زندانیان فراهم کنیم و همگی تحت پوشش انجمن حمایت زندانیان باشند تا بتوانیم آلام آنان را کاهش دهیم. تلاش انجمن حمایت باید بر این مبنا باشد که ضمن داشتن اطلاعات بروز، خود را در جامعه بشناساند.

دکتر جهانگیر تأکید کرد: باید بکوشیم اگر مردی در زندان بود همسرش در خانواده بماند، طلاق نگیرد و این فروپاشی رخ ندهد، وگرنه وقتی زندانی آزاد می شود، می بیند همسرش جدا شده، فرزندش فراری یا مجرم گشته و دیگر هویتی از خانه نمانده و فقط خشت و گل است. خوشبختانه در سال گذشته با آموزش ها و رسیدگی های مددکاران موفق شدیم بیش از ۶۰ هزار نفر از خانواده های زندانیان را  مصون سازی نموده، تا جایی که امکان دارد،  طلاق انجام نشود و  آموزش و پرورش نیز مساعدت کرد تا  فرزندان ترک تحصیل را پشت نیمکتهای مدرسه بازگردانیم.

 

جهانگیر افزود: در سال گذشته، بیش از ۶۷ هزار نفر از خانواده‌های زندانیان را تحت پوشش قرار دادیم که در پایان سال جاری باید به نقطه ای برسیم که این آمار به صد در صد برسد. سالیانه به طور  متوسط ۲۰ میلیارد تومان توسط انجمن‌ها به آنان کمک می‌شود، در ۵ سال گذشته این کمک‌ها بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است و سالیانه ۱۲ الی ۱۳ میلیارد تومان به خانواده زندانیان نیازمند کمک می‌شود.

وی با بیان اینکه به بیش از ۱۲ هزار نفر از فرزندان زندانیان خدمات گوناگونی اعم از تحصیلی و درمانی ارایه داده‌ایم، ادامه داد: یکی از کارهای بزرگ مددکاری زندان‌ها بحث سفیران نجات است که طبق این طرح، زندانیانی که مرتکب قتل  و محکوم به قصاص شدند با پیگیری مددکاران و انجمن ها و کسب رضایت اولیای دم، از قصاص رهایی می یابند .

رئیس سازمان زندانها در پایان با مثبت ارزیابی نمودن عملکرد این انجمن، اظهار داشت: در مورد ظرفیت سازی  طرحی اخیرا به  قوه قضاییه ارائه شده تا کسانی که بدلیل عجز از پرداخت وثیقه یا سپردن کفالت هستند، وارد زندان نشود و در این خصوص مراکزی خودکفا غیر از زندان و بازداشتگاه ایجاد می شود که به صورت موقت تا زمان صدور حکم در آن جا اقامت داشته باشند که  در صورت موافقت ریاست قوه قضاییه و ابلاغ ایشان، کار جدیدی است و نقش انجمن‌ها را درجامعه توسعه می‌دهد.

بنا به این گزارش، مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان نیز ضمن ارائه عملکرد سالانه این انجمن گفت: در راستای توسعه برنامه های آموزشی، کلاسهای متعدد حرفه آموزی توسط کارشناسان و مربیان انجمن جهت سنین مختلف ویژه خانم ها و آقایان به صورت مستمر برگزار می شود.

 

 

جبار باقری افزود: در گذشته، کمک های انجمن بیشتر به صورت ارائه بسته های حمایتی بوده، ولی در راستای حفظ منزلت و تکریم خانواده ها، با افزایش دو برابری کمکها، پول به حساب آنان واریز می شود و سعی بر این است با گسترش آموزش، ارائه وام خوداشتغالی و فراهم نمودن ابزار لازم، امکان اشتغال در خانه و کسب درآمد را به وجود آورده، از خانواده ها بخواهیم بعد از توانمند شدن، خودشان در برنامه های کاهش آسیب به ما کمک کنند.

این گزارش می افزاید: مجمع عمومی انجمن با برگزاری انتخابات و انتصاب دو نفر به عنوان بازرس به کار خود پایان داد. همچنین تعدادی از بانوان تحت پوشش انجمن که با شرکت در کلاسهای آشپزی و سفره آرایی و دریافت گواهینامه، بخشی از هنرهای آشپزی خود را در نمایشگاه کوچکی چیده بودند که دکتر جهانگیر با اهدای کارت هدیه از آنان تقدیر کرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی بازداشتگاه اوین، معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور که به عنوان ” روز آسیب دیدگان اجتماعی و بازتوانی مهارت ” نامگذاری شده است از بازداشتگاه اوین بازدید نمود .

در این بازدید پاک سرشت  ، معاون وزیر تعاون رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور و هیات همراه در معیت مدیرکل زندانهای استان ، معاونین این اداره کل و مدیر بازداشتگاه اوین از کارگاههای اشتغال و حرفه آموزی زندان در رشته های مختلف از قبیل اتومکانیک ، منبت کاری و نجاری ، خیاطی و آرایشگری و امکانات و تجهیزات موجود بازدید کرده و با مربیان و مددجویان حاضر در این کارگاهها گفتگو نمودند .

پس از اتمام بازدید و در جلسه ای که در سالن کنفرانس بازداشتگاه اوین برگزار گردید مدیرکل زندانهای استان تهران و رئیس سازمان فنی  و حرفه ای ضمن بررسی عملکرد طرفین  در خصوص در خصوص رفع کمبودها ، گسترش و ارتقاء سطح آموزش و تعامل هرچه بیشتر صحبت نمودند .

در پایان این مراسم تابلوی منبت کاری از ساخته های مددجویان به رسم یادبود از طرف مدیرکل زندانهای استان تهران به پاک سرشت اهدا گردید .

 

 

به گزارش روابط عمومی بازداشتگاه اوین، مراسم معارفه مدیر جدید بازداشتگاه اوین و تودیع مدیر سابق این بازداشتگاه با حضور مدیرکل زندانهای استان ، معاونین و کارکنان بازداشتگاه اوین برگزار گردید .

 

در این مراسم حیات الغیب ، مدیرکل زندانهای استان تهران طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات چهارمحالی در طول دوران سه سال مدیریت بازداشتگاه اوین و اهدای لوح یادبود به ایشان طی حکمی ضیائی را به عنوان مدیر جدید این بازداشتگاه معرفی کرده و ضمن آرزوی موفقیت برای هر دو نفر بر لزوم همکاری ، همدلی و هماهنگی هر چه بیشتر کارکنان و مدیریت در جهت نیل به اهداف سازمانی تاکید کرد.

جبار باقری مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در جلسه با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در آن وزارتخانه برگزار شد اظهار داشت: با کمک نهاد وزارت تعاون، نهاد های حمایتی، شهرداری ها و …  امیدواریم امسال بتوانیم در توانمندسازی و آموزش و دسترسی به بازار و فراهم آوردن زمینه خودکفایی خانواده های زندانیان موفقیت های بیشتری کسب کنیم.

وی ادامه داد: مجموعه انجمن حمایت زندانیان برای استفاده از ظرفیت نهادهای مرتبط بویژه بهره مندی از امکانات آنان در بخش توانمندسازی اقتصادی خانوده های زندانیان تلاش می کند تا انشا ا… بتواند خدمات گسترده تری را به خانواده های زندانیان ارائه دهد. بنحویکه در همین راستا تفاهماتی هم با مناطق مختلف شهرداری، سازمان فنی حرفه ای ، برای ایجاد مشاغل بیشتری را در دستور کار امسال قرار داده ایم.

باقری افزود: در پایان جلسه ، تفاهم نامه ای فی مابین معاونت توسعه کارآفرینی وزارت کار و اشتغال و انجمن حمایت زندانیان مرکز در راستای توانمندسازی اقتصادی خانواده های زندانیان تهران بر اساس طرح ملی توسعه مشاغل خانگی امضا شد.  

وی خاطر نشان می سازد: براساس این تفاهم نامه، توانمندسازی اقتصادی تعدادی از خانواده های زندانیان شهر تهران بر اساس طرح ملی توسعه مشاغل خانگی  (طی سه مرحله : بررسی ، شناسایی و اولویت بندی مزیت های استانی ،توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی و اتصال به بازار و پایدار سازی مشاغل خانگی) عملیاتی می شود.

 سید حشمت اله حیات الغیب مدیر کل زندان های استان تهران طی حکمی عزیزی را به عنوان سرپرست زندان رجایی شهر منصوب کرد.

 

  به گزارش روابط عمومی زندان رجایی شهر، مراسم تودیع و معارفه سرپرست زندان رجائی شهر با حضور مدیر کل و مسئولین ذیربط طی مراسمی در محل سالن جلسات زندان برگزار گردید.

در این مراسم مدیر کل زندانهای استان تهران ضمن تقدیر از زحمات شبانه روزی سرپرست قبلی زندان گفت: همراهی نمودن نیروها، ایجاد نظم و انضباط، امنیت ، برخورد اخلاقی وانسان دوستانه با زندانیان از اقدامات مطلوب ضیایی در دوران تصدی سرپرستی زندان بوده است.

حیات الغیب تعهد، مسئولیت پذیری ، قانون مداری ، اخلاق مدیریتی و اقتدار را از ابزارهای لازم و مهم مدیریتی عنوان نمود.

مدیر کل زندانهای استان تهران در ادامه افزود: استفاده از تمامی ظرفیتها جهت پیشبرد اهداف درون سازمانی و برون سازمانی مطابق با آیین نامه سازمان از جمله وظایف کارکنان در حوزه های مختلف و پست های مورد تصدی می باشد.

حیات الغیب در ادامه ضمن تشريح جايگاه ادارات  فرهنگي، بهداری، قضائی، مددکاری و انجام  پروژه های عمرانی به منظور بهینه سازی محل اسکان مددجویان و نقش آنان در اصلاح و بازسازي شخصيت محبوسین  به امنيت و بهداشت جسمي و رواني آنان اشاره نموده و افزود: در اجراي مجازات حبس رعايت امنيت و بهداشت روانی از ديگر عواملي است كه بایستی به آن توجه نمود.

در پایان این مراسم مدیر کل زندانهای استان تهران با اهداء لوح تقدیر از زحمات ضیایی سرپرست  سابق زندان رجائی شهر تقدیر و حکم انتصاب عزیزی سرپرست جدید زندان را ابلاغ نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان تهران ؛ مدیرکل زندان های استان در شروع مدیریت خویش در استان در بازدیدی ۵۲ ساعته از ۹ مرکز تابعه زندانهای استان بازدید کرد .

مدیر کل زندانهای استان هدف از این بازدیدها را که گاه به مدت ۷ ساعت کاری در برخی از ندامتگاه ها به طول می انجامید را وارسی و بررسی شرایط موجود در ندامتگاه های استان برشمرد و افزود : مراکز تابعه در زندانهای استان تهران بنا به پراکندگی جغرافیایی، جمعیت کیفری بالا وهمچنین نوع طبقه بندی جرایم ؛ مدیریتی چند بعدی را بنا به در نظر گرفتن مقتضیات مکانی و روحیات خاص مددجویان و همچنین میزان توانمندی آنان در تمای مولفه های انسانی مدیریتی فوقوالعاده هوشمند را می طلبد که نیل به این سیستم نظارتی و مدیریتی با تعامل و همفکری کلیه کارکنان و مسئولین مجموعه با همّتی جهادی و اندیشه های نو محقق خواهد شد .

حیات الغیب به طور اختصار در بازدیدهای صورت گرفته ضعف بعضی از مراکز را به صورت نسبی ؛ عدم رسیدگی مطلوب به جنبه های عمرانی ، ارتقاء رسیدگی به معاش و مشکلات مربوط به مددجویان و… برشمرد و خاطر نشان کرد با عنایات الهی و همچنین تلاش مضاعف همکاران در تمام زمینه ها سعی در بهبود شرایط داریم که تلاش مجموعه بر این خواهد بود تا با استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات درون سازمانی و برون سازمانی جهت پیشبرد و اهداف سازمانی استفاده گردد .

وی در این بازدید ها از کلیه قسمت های مربوط به مکان های خدمات دهی مددجویان اعم از اندرزگاه ها، آشپزخانه ، موتورخانه ها ، سرویس های بهداشتی ، حمام ها ، سالن های ملاقات سه گانه ( کابین ، حضوری و شرعی ) واحدهای فرهنگی ، اشتغال و…… به صورت کاملا موشکافانه بازدید کرد وضمن استماع مشکلات از زبان کارکنان و مددجویان توصیه های لازم را به مسئولین مربوطه ابلاغ نمودند .

مدیر کل زندانهای استان همچنین با حضور در آسایشگاه پرسنل وظیفه و یگان حفاظت زندان های استان بر حفظ شان کارکنان یگان در هر زمینه ای تاکید کرد . و دستور بازسازی و بهسازی مکان های مرتبط با یگان های حفاظت در سطح زندانهای استان را در کوتاه ترین زمان ممکن صادر نمودند .

حیات الغیب صرف فعل نمی شود و نمی توان را با هر بهانه ای مردود خواند و ابراز امیدواری کرد بتوان در مدت از پیش تعیین شده وضعیت زندان های استان را بهبود بخشید و تا حد ممکن تحقق زندانبانی مطلوب را بر مبنای استانداردهای سازمان به منصه ظهور رساند

 

با حضور مدیر کل و معاونین اداره کل زندانهای استان تهران ، مراسم تودیع و معارفه مدیر ندامتگاه قزلحصار برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی ندامتگاه قزلحصار : با حضور سید حشمت الله حیات الغیب مدیر کل زندانهای استان تهران از خدمات ارزنده علیرضا گرامی مدیر سابق تقدیر و حمید محمدی مدیر سابق زندان عادل آباد شیراز ، که سوابق درخشانی در عرصه زندانبانی اسلامی داشته را به عنوان سرپرست جدید ندامتگاه قزلحصار منصوب کرد.

مدیرکل زندانهای استان تهران در آئین تودیع و معارفه مدیر ندامتگاه قزلحصار گفت: از مؤلفه های اصول زندانبانی اسلامی رعایت مقررات و قوانین در چارچوب سیاست های سازمانی است.

وی در بحث اقدامات فرهنگی ، امنیتی ، ترویج آموزه های دینی را در کنار سازماندهی ، طرح طبقه بندی ، توجه به خانواده های مددجویان ، نظارت و کنترل را مهمترین اصول مدیریتی عنوان نمود و افزود: سوابق نشان داده آموزه های دینی با حرفه آموزی و اشتغال زمینه ساز اصلاح و تربیت و کاهش آسیب در مددجویان می گردد از اینرو باید به این امر مهم اهتمام لازم داشته باشیم.

مدیر کل زندانهای استان تهران در خصوص توجه به خانواده های مددجویان اظهار داشت : بی توجهی نهاد های حمایتی و مراقبتی نسبت به خانواده های مددجویان جرم و بزه را در جامعه گسترش می دهد و آنان را به چرخه بزهکاری اضافه می کند.

وی از اوصاف و ارکان مدیر در اداره کردن بزرگترین زندان کشور را برنامه ریزی مناسب دانست و افزود: با برنامه ریزی بلند ، کوتاه و میان مدت ، مسائل امنیتی ، اصلاحی ، بهداشت درون و محیط را به سرپرست ندامتگاه قزلحصار توصیه نمود و اشاره داشت با استفاده از تمامی ظرفیت این امر با رعایت حقوق شهروندی محقق می گردد.

گفتنی است مدیر کل زندانهای استان تهران با اهداء لوح سپاس از علیرضا گرامی مدیر سابق ندامتگاه قزلحصار تقدیر کرد و طی حکمی حمید محمدی را به عنوان سرپرست جدید ندامتگاه قزلحصار منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان تهران ، مدیرکل زندان های استان به همراه دادستان تهران و هیاتی از قضات مراکز مختلف شعب قضایی در بازداشتگاه اوین تشکیل جلسه دادند .

در ابتدای این جلسه علی القاصی مهر دادستان تهران با اشاره به معضلات و مسائل موجود در سطح زندان های استان تهران گفت : ارتقا و تحقق زندانبانی مطلوب در استان همت جمعی مسئولین قضایی را می طلبد که این مهم در گروه همدلی و یک صدایی در بین ضابطین و مجریان دستگاه قضا می باشد .

القاصی مهر به جمعیت کیفری در زندان های تهران اشاره کرد و کمیت و کیفت مجرمین و جرم را در استان تهران در مقایسه با سایر استان های کشور غیر قابل مقایسه خواند و گفت : نگاه های حقوق بشری به صورت ملی و بین المللی از سوی دوستان و معاندین نظام بیشتر متوجه زندانهای استان تهران دوخته شده است که تحقق زندانبانی اسلامی و انسانی وعدم دست آویز قرار دادن هر نوع بهانه ای در حوزه مدیریت زندانبانی به رسانه های زاویه دار با هر هدفی ؛ کاری بس هنرمندانه و مدیریتی چند بعدی را می طلبد .

مدیرکل زندان های استان نیز به مباحثی همچون مجازات های جایگزین حبس و پایین بودن تعداد مددجویان رای باز و اشتغال در خارج از زندان نسبت به سایر استان ها اشاره کرد و ادامه داد : در بازدیدهای صورت گرفته در زندانهای استان در هفته اول آغاز به کار خود به طور خلاصه می توان گفت فعالیت های خوبی درزمینه های مختلف زندانیانی صورت گرفته است اما این فعالیت ها کافی نیست ولازم است با مدیریتی جهادی با استمداد از عنایات الهی و همیاری و تعاملات همکاران درون و برون سازمانی بتوانیم به استانداردهای از پیش تعیین شده سازمانی برسیم .

حیات الغیب به شیطنت های رسانه ای صورت گرفته در اتفاقات اخیر نیز اشاره کرد و خاطر نشان کرد : اگر روزی معاندین بخواهند از عملکرد ما تعریف و تمجید بکنند آن روز را می توان روز پایان آرمان های انقلاب دانست .

 

دکتر جهانگیر در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل زندان های استان تهران گفت: توسعه امنیت در زندان ها مهمترین رکن اجرای صحیح برنامه های اصلاحی و تربیتی است چرا که بدون امنیت هیچ یک از برنامه های اصلاحی و تربیتی به ثمر نخواهد نشست.

رئیس سازمان زندان ها در ادامه با اشاره به مطالبات رهبری معظم انقلاب از قوه قضائیه گفت: بخش هایی از این مطالبات با زندان های کشور در ارتباط است و همه ما باید تلاش کنیم تا مطالبات ایشان را با دقت اجرا نمائیم.

وی ادامه داد: اولین مطالبه ایشان تحول در دستگاه قضا است پس در زندان ها نیز به عنوان بخشی از دستگاه قضایی باید به دنبال تحول سازنده باشیم که این امر مستلزم برنامه ریزی کلان، اجرای دقیق و بدون تاخیر برنامه هاست که عین مطالبه ایشان است.

این مقام ارشد قضایی افزود: برنامه ریزی کلان و دقیق مستلزم آسیب شناسی فرایندها و فعالیت هاست که به طور مرتب باید انجام شود و هر جا نقصی در عملکرد ها وجود دارد به شکل اصولی رفع شود.

وی همچنین تاکید کرد: امنیت پایدار و علمی، محور تمام برنامه ریزی ها در زندان هاست و نباید هیچ یک از خدمات زندانبانی موجب خدشه دار شدن موضوع امنیت در زندان ها شود.

دکتر جهانگیر در ادامه ضمن بر شمردن سایر مطالبات رهبری معظم انقلاب گفتند: تاکید بر پیشگیری از وقوع جرم یکی دیگر از مطالبات به حق ایشان از دستگاه قضا است.

وی تصریح کرد: در حوزه اقدامات پیشگیرانه توجه به خانواده های زندانیان، تلاش برای رفع مشکلات زندانیان، برنامه ریزی برای اقدامات بعد از خروج زندانیان، توسعه آموزش مهارت های اساسی برای زندانیان، از جمله اقداماتی است که می توان انجام داد.

این مقام ارشد قضایی ادامه داد: متاسفانه برخی از خانواده های زندانیان در هنگام ملاقات سعی در انتقال اقلام ممنوعه به داخل زندان دارند اما باید بدانند که تمامی این اقلام در بازرسی های دقیق و قبل از ورود به پوسته داخلی زندان ها کشف می شود و تنها ماحصل این کار آنها، اقدام بزهکارانه، تکرار چرخه جرم و از بین رفتن زمینه های لازم برای اصلاح و تربیت زندانی است.

وی از مسئولین زندان ها خواست به نحو شایسته اطلاع رسانی و آموزش لازم را در خصوص آسیب های اینگونه کارها به خانواده های زندانیان بدهند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت کاهش جمعیت کیفری در زندان ها گفت: رئیس محترم قوه قضائیه اخیراً دستور دادند پرونده تمامی زندانیان بدهکار مالی مورد بررسی قرار گیرد تا حداکثر مساعدت قضایی و قانونی در مورد آنان اعمال شود.

رئیس سازمان زندان ها اضافه کرد: حضرت آیت الله رئیسی همچنین بر عدم ضرورت حضور زنان در زندان ها نیز تاکید دارند لذا باید شرایط آزادی آن دسته از زنان را که بر اساس قوانین امکان آزادی آنها و یا استفاده از مجازات های غیر از حبس برایشان فراهم است را مهیا کنیم.

دکتر جهانگیر در جمع بندی سخنان خود با تاکید مجدد بر مطالبات رهبری معظم انقلاب و همچنین ریاست قوه قضائیه تاکید کرد: همه ما در قبال وظایف و جایگاه شغلی خود مسئول هستیم و نباید خدای ناکرده با عملکرد ضعیف موجب تضیع حقوق شهروندی افراد شویم و یا زمینه را برای سوء استفاده دشمنان قسم خورده انقلاب فراهم نماییم.

در ادامه این مراسم رئیس سازمان زندان ها با قدردانی از خدمات مصطفی محبی مدیرکل سابق زندان های استان تهران، سید حشمت الله حیات الغیب را به عنوان مدیرکل جدید این استان معرفی نمود.

در انتهای این مراسم حیات الغیب طی سخنانی به ارائه برنامه های خود پرداخت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان تهران ، اولین جلسه کاری مدیر کل جدید النتصاب زندان های استان با حضور معاون سلامت ، اصلاح و تربیت سازمان زندان های کشور ، رحیمی مدیرکل حفاظت اطلاعات سازمان زندان های کشور ومسئولین ذی ربط در محل سالن اجتماعات اداره کل زندانهای استان برگزار گردید .

معاون سلامت ،اصلاح وتربیت سازمان زندان های کشور در این جلسه با تشکر از اقدامات صورت گرفته در زمان تصدی محبی مدیر کل اسبق زندان های استان به بیان مدیریت اسلامی خصوصا در عرصه زندانبانی در کشور پرداخت و گفت : در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مسئولیت پذیرفتن اگر همراه با تقوق فردی و اجتماعی نباشد نوعی خیانت محسوب می شود چرا که دردست گرفتن امورات مربوط به جامعه مسلمین و موفقیت در آن تنها در سایه سار قربت الی الله میسر می شود .  

حجتی پور با اشاره به هدف غایی در حکومت اسلامی و خصوصا در مکتب تشیع به مساله راهبردهای نیل به کمال حیات معقول در جامعه پرداخت و با تکیه بر کلام مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) جایگاه علوم انسانی در مدیریت اسلامی را بسیار مهم تلقی نمود .

 

در ادامه حیات الغیب مدیر کل زندان های استان تهران به بیان استفاده حداکثری و آسیب های حداقلی با توجه به منابع انسانی ،امکانات فیزیکی اداری ، مباحث عمرانی و… پرداختند و گفتند : افزایش همدلی و بکارگیری وجدان و شعور والای انسانی توامان با آموزه های دینی و مذهبی می تواند موفقیت و مقبولیت فعالیت های مسئولین و کارکنان را به منصه ظهور برساند .

این خبر می افزاید پس از پایان جلسه مسئولین و مدعوین در بازدید ۴ ساعته از کانون اصلاح و تربیت و سپس با حضور در زندان رجایی شهر در بازدیدی ۵ ساعته به بیان مشکلات و مسائل موجود و احتمالی به صورت پرسش و پاسخ با مسئولین ذی صلاح پرداختند .

خاطر نشان می سازد این بازدیدها تا ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به طول انجامید .

 

دکتر جهانگیرصبح امروز سه شنبه با صدور حکمی، مدیر کل جدید زندان های استان تهران را منصوب نمود.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با صدور حکمی سید حشمت اله حیات الغیب را به عنوان مدیر کل زندان های استان تهران منصوب نمود.

در حکم انتصاب مدیر کل زندان های استان تهران آمده است:

اصلاح، تربیت و ارشاد زندانیان و فراهم ساختن بستر و امکانات لازم برای بازگشت مجدد به کانون خانواده و پذیرش آنان در اجتماع، همزمان با اعمال برنامه ریزی برای مراقبت بعد از خروج و جلب همکاری دستگاه های ذیربط در این مهم، از جمله وظایف اساسی امر زندانبانی است که نیل به آن مستلزم برنامه ای راهبردی بر مبنای فرهنگ انسان ساز و تعالی بخش دین مبین اسلام است که باید ضمن همکاری و هماهنگی اثر بخش با مسئولین محترم قضایی و اجرایی استان و جلب حمایت مادی و معنوی آنان به اجرا درآید.

مقتضی است نهایت مساعی و همت خود را در جهت سالم سازی هرچه بیشتر محیط زندان ها از طریق توسعه آموزش ها، حرفه آموزی، ارتقاء سطح بهداشت و سلامت، توام با پاس داشت ارزش های فرهنگی و دینی و نظارت برحسن اجرای قوانین، مقررات و آیین نامه اجرایی سازمان را به کار گرفته تا نسبت به تحقق سیاست های ابلاغی مصوب ریاست محترم قوه قضائیه مبتنی بر رهنمودهای مقام معظم رهبری«مدظله العالی» شاهد مدیریتی جهادی در این عرصه خدمتگزاری باشیم.

گفتنی است حیات الغیب پیش از این مدیرکل زندان های استان فارس بود./

 
به گزارش مرکز اطلاع رسانی یگان حفاظت سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، نشست تعاملی فرمانده و معاونین یگان حفاظت سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با مدیرکل، معاونین ستادی و روسای زندانهای استان تهران در سالن جلسات یگان حفاظت سازمان برگزار شد.

برپایه این خبر؛ این جلسه چهار ساعته با هدف بررسی نقاط قوت، ضعف، آسیب ها و چالش های حوزه ماموریت های یگان حفاظت زندانهای استان تهران و همچنین چگونگی اجرای فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بر اساس دستور العمل های ابلاغی ستادکل نیروهای مسلح مبنی بر نگهداشت، بکارگیری، حسن رفتار فرماندهان، پرنمودن اوقات فراغت و نیز افزایش خلاقیت و مهارت آموزی کارکنان وظیفه برگزار گردید.

در این دیدار سردار فرمانده یگان حفاظت سازمان ضمن عرض خیر مقدم به مدیر کل، معاونین و روسای زندانهای استان تهران و آرزوی قبولی طاعات و عبادات حاضرین در جلسه به بیان شرایط و وضعیت فعلی یگان های حفاظت اداره کل و زندانهای آن استان پرداخته و بر لزوم استمرار آموزش ضمن خدمت کارکنان کادر و وظیفه تاکید نمود.

گفتنی است در این نشست محبی مدیرکل زندانهای استان تهران آمادگی خود را بمنظور هرگونه همکاری و تعامل در راستای ارتقاء توان رزمی و عملیاتی یگان های حفاظت زندانها و بهبود شرایط نگهداشت کارکنان وظیفه اعلام نمود.

 

به گزارش روابط عمومی مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ با هدف ساماندهی مباحث حوزه بهداشت و درمان و متادون مددجویان مجتمع اسمعیلی معاون سلامت، اصلاح و تربیت اداره کل زندانهای استان،  رضازاده رییس بهداشت و درمان اداره کل در معیت فرزادی مدیر مجتمع و جمعی از مسئولین از مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ بازدید نمودند.

 

 

در ابتدای این بازدید طرفین در مورد مباحث بهداشت و درمان و ارتقاء خدمات رسانی به مددجویان از جمله ساماندهی اقدامات درمانی، ویزیت کامل مددجویان جدیدالورود و تشکیل پرونده اولیه پزشکی برای آنان، ارتقاء امور درمانی مددجویان، مباحث بیماریابی و شناسایی مددجویان مصرف متادن و تشکیل تیم درمانی متادن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

 

بعد از این جلسه معاون سلامت، اصلاح و تربیت اداره کل زندانهای استان با حضور در واحد قرنطینه از اندرزگاه های مختلف بازدید نمود .در این بازدید مقرر گردید تیمی متشکل از پزشک، روانشناس و بهیار ضمن نظارت کامل بر شرایط زندانیان مستقر در قرنطینه بر روند مباحث متادون مددجویان جدید الورود و تشکیل پرونده اقدام نمایند و دکتر اسمعیلی جهت مشاهده نتیجه اقدامات و ارزیابی عملکرد تیم متادون ظرف دو هفته دیگر ار مجتمع بازدید نمایند.


در ادامه بازدید کنندگان با حضور در واحد بهداری مرکزی در جریان اقدامات عمرانی مصوبات قبلی قرار گرفتند.

آیت الله رئیسی در دومین شامگاه ماه مبارک رمضان با حضور در کانون اصلاح و تربیت تهران ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این کانون، از نزدیک در جریان آخرین فعالیتهای آن قرار گرفت و در فضایی صمیمی با مددجویان و مربیان به گفتگو پرداخت.

در این بازدید که بختیاری رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه، جهانگیر رییس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، محبی مدیرکل زندان‌های تهران و دیگر مسئولان سازمان زندان‌ها رییس قوه قضاییه را همراهی می‌کردند، آیت الله رییسی با حضور در کارگاه‌های کانون اصلاح و تربیت از جمله سفالگری، عروسک سازی، نجاری و جوش پرس، از نزدیک در جریان مسایل و وضعیت مددجویان قرار گرفت و در فضایی صمیمانه به گفتگو با آن‌ها پرداخت.
 

در ادامه این بازدید،  رئیس قوه قضاییه با حضور در کارگاه‌های معرق کاری، از نزدیک در جریان فعالیت‌های مددجویان قرار گرفت و با مددکاران نیز به گفتگو پرداخت.

 

 

آیت الله رئیسی پس از این بازدید و بعد از اقامه نماز ، دومین شب از ماه مبارک رمضان را در کنار مددکاران افطار نمود و به سخنرانی پرداخت.

 

 

رئیس قوه قضاییه حضور در این کانون را فرصتی ارزشمند دانست و خطاب به مددجویان جوان بیان داشت: توفیق شد در این ایام عزیز و ماه مبارک، در جمع شما عزیزان باشیم که به هر علت  محکوم به حضور در این مکان شده اید.
 

آیت الله رئیسی با بیان اینکه هر انسانی بنا به دلایلی همچون فکر بد یا دوست بد، همکار و همنشین بد امکان دارد به انحراف و گناهی کشیده شود تصریح کرد: خدا را شکر که برای شما زمینه ای فراهم شده تا با حضور در این کانون و تحت آموزش و تربیت مربیانی دلسوز و در فضایی توام با کار و تلاش و حرفه آموزی؛ با خدای خود عهد ببندید و بازگشتی دوباره را به زندگی سالم و پاک تجربه کنید.
 

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت قدر دانستن فرصتها و لحظات ناب زندگی و حیات در رقم خوردن سرنوشت انسانها بیان داشت:هر زمان که انسان موفق شود با توبه و با عنایت الهی به خود آید و به خدای خود برگردد،آن لحظه، لحظه سرنوشت و غنیمتی برای رستگار شدن است و بی تردید خداوند متعال توبه پذیر است بویژه در این ماه مبارک که ماه امید است.

 

 

آیت الله رئیسی با تقدیر از زحمات و مجاهدات مدیران، کارکنان و مربیان سازمان زندانها و کانون اصلاح و تربیت جوانان خاطر نشان کرد: این کار و تلاش شما عزیزان تداعی کننده و یادآور آیه" وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا" (هـر كـس نفسی را زنـده كـنـد گويا همه مردم را زنده كرده است(مائده 32) است؛  یعنی شما با تربیت و حرفه آموزی به نوجوان و جوانی که تا دیروز مجرم و خلافکار بوده و الان مددجو است در واقع نه تنها او را بلکه همه جامعه را نجات می دهید و از شر آسیبهای بیشتر می رهانید.
 

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت مهارت آموزی و اعطای گواهی فنی-حرفه ای به مددجویان ادامه داد: اینکه در کنار این آموزش، مدارک و گواهینامه مهارت نیز به مددجویان اعطا می شود تا بعد از بازگشت به دامان جامعه شغلی آبرومند داشته باشند و به ارائه خدمت بپردازند،کاری بسیار ارزشمند و دارای اجر و ثواب است

 

 

آیت الله رئیسی با بیان اینکه الحمد لله میزان جمعیت این کانون نسبت به نرخ جمعیت تهران، زیاد نیست افزود: آرزوی ما اینست که دفعه بعد که در این کانون حاضر می شویم جمعیت از این هم کمتر باشد و به نقطه ای برسیم که کمترین زندانی را بویژه در میان جوانان داشته باشیم چراکه جای جوانان ما اینجا نیست و آنها باید به امور بسیار مهمتر در خانواده و عرصه جامعه بپردازند.
 

رئیس قوه قضاییه در پایان ضمن تقدیر مجدد از  زحمات همه کارکنان و مربیان این کانون و همچنین رئیس سازمان زندانها و معاونان و مدیران و کارکنان این سازمان در گستره کشور،اظهار کرد: همه این امکانات و سرمایه ها در اینجا جمع شده تا این جوانانی که به هر دلیلی به وادی خلاف کشیده شده اند را متحول کند  و آنها را به دامان خانواده و جامعه و یک زندگی پاک و سالم برگرداند و در این شب عزیز ماه رمضان از خداوند متعال می خواهیم به همه ما توفیق توبه و خدمت عطا نموده و مورد عفو و بخشش خویش قرار دهد.

 

به گزارش روابط عمومی مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ با حضور محبی مدیر کل زندانهای استان، اسمعیلی معاون سلامت اصلاح و تربیت اداره کل، خرمگاه رئیس مرکز مراقبت بعد از خروج استان، فرزادی مدیر مجتمع و جمعی از مسئولین و کارشناسان حوزه های بهداشت و درمان، اشتغال و حرفه آموزی، مرکز مراقبت بعد از خروج، فرهنگی و مددکاری اداره کل و مجتمع، اولین جلسه حوزه معاونت سلامت، اصلاح و تربیت اداره کل در مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ برگزار شد
محبی مدیر کل زندانهای استان در ابتدای این جلسه با قدردانی از تلاشهای انجام گرفته در زمینه اصلاح و تربیت مددجویان درزندانها انتصاب آقای اسمعیلی به عنوان معاون سلامت اصلاح و تربیت اداره کل زندانهای استان را تبریک گفت.

 

مدیر کل زندانهای استان در ادامه همه تلاشهای حوزه سلامت در زندانها را انجام خدمات بازپرورانه و ارتقاء توانمندی اجتماعی مددجویان با استفاده از پرورش سلامت روحی و روانی دانست و بر نقش سلامت روان در زمینه رشد خلاقیت و آرامش کانون وجودی انسان اشاره نمود.
در ادامه اسمعیلی معاون سلامت اصلاح و تربیت اداره کل هدف از برگزاری این جلسه را بررسی مسائل و مشکلات حوزه سلامت اصلاح و تربیت زندانیان و ارتقاء خدمات رسانی بهتر در بخشهای مختلف به مددجویان عنوان نمود و افزود: با توجه به حجم جمعیت کیفری مجتمع این جلسه برای اولین بار در این ندامتگاه برگزار شد تا با شرکت مسئولین و کارشناسان بخش های مختلف ضمن شناسایی کمبود ها و معظلات حوزه های مختلف تصمیمات لازم جهت کاهش آسیب در حوزه های مختلف گرفته شود.
در ادامه شرکت کنندگان در جلسه در مورد مسائلی همچون راه اندازی و تجهیز لوازم بهداری مرکزی مجتمع، بهبود خدمات اجتماعی به زندانیان و خانواده های ایشان، بهبود شرایط اشتغال و حرفه آموزی مددجویان با گسترش کارگاه های اشتغال، مهمترین مسائل حوزه فرهنگی و … به تبادل نظر پرداختند و تصمیمات لازم جهت اجرا گرفته شد.

 

 

با حضور مدیر کل محترم زندانهای استان ، مدیرکل محترم دفتر فرهنگی و تربیتی سازمان زندانهای کشور ، معاون محترم سلامت اصلاح و تربیت، دکتر افروز از اساتید ممتاز دانشگاه تهران،شفیعی پور معاون آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران و تمامی معلمان شاغل در سطح زندانهای استان از مقام شامخ معلمین تجلیل شد .

در این همایش مصطفی محبی مدیر کل زندانهای استان تهران با بیان این نکته که ۵۲ معلم در مراکز آموزشی سطح زندانهای استان مشغول به تدریس بوده الویت آموزش کلاسیک در زندانها را یادآور شد و گفت : معلمی در هر شریطی کاری بس خطیر و بسیار حساس می باشد که این شغل اگر مقرر شود در میان مددجویان زندانها باشد حساسیت آن چند برابر می شود چرا که کار با قشر آسیب دیده و بزهکار مددجویان در قالب تدریس و آموزش تبحر و انعطاف خاصی را می طلبد .

 

مدیر دفتر فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کشور در ادامه با انبیایی خواندن شغل معلمی از ابتدای خلقت به بیان آیات و احادیث پیرامون تعلیم و تربیت پرداخت و افزود : پیامبران و اولیاء الهی در تمامی ادیان در چهارچوب مصلح به آموزش در میان امت های خویش برگزیده شده اند که نقش والای تعلیم و تهذیب و تحصیل را در جوامع بشری نشان می دهد .

حجت الاسلام رستمی در ادامه خاطر نشان کرد : تنها در صورتی ما شاهد تاثیر گزاری شگرف و عمیق بین معلم و متعلم خواهیم بود که در آن متعلم با تمام معنا معلم خویش را ناجی و ناصح ومصلح خویش بداند در غیر این صورت نقش آموزش و پرورش کاملا عقیم و گاه مضر خواهد بود.

 

دکتر افروز نیز در سخنانی به مهندسی رفتار با محوریت آموزش موثر به بیان تجربیاتی مثبت و راهکارهای پیشنهادی در اصلاح و تربیت مددجویان در زندان ها گریزی زد و گفت : با توجه به مطالعات انجام شده در بحث آموزش و اصلاح مددجویان با قاطعیت می توان ابراز داشت تا زمانی که محبوبیت ، مقبولیت و موفقیت در میان معلمان تبلور پیدا نکند انتظار آموزش موثر و تغییر در متعلمان امری عبث و بیهوده است .

 

در پایان با اهداء لوح سپاس و هدایایی از معلمان حاضر در جلسه تجلیل شد .

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...