به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان تهران ؛ با هماهنگی های صورت گرفته از سوی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک نمایندگانی از موسسه بین المللی ابناء بشر من جمله از کشورهای عراق ، سوئیس ، لبنان ، پاکستان ، فلسطین ، افغانستان ، اردن  طی جلسه ای از  محل کانون اصلاح و تربیت بازدید نمودند .

در ابتدای  این جلسه که در محل سالن شهید دوست محمدی مرکز آموزشی و پژوهشی  منطقه ۷ سازمان زندان های کشور برگزار گردید مصطفی محبی مدیر  کل زندانهای استان ضمن خوشامد گویی به میهمانان داخلی و خارجی به معرفی اجمالی نحوه شکل گیری کانون در نظام زندانبانی کشور و سیاست های قضایی و تربیتی آن پرداخت .

درادامه مدیرکانون اصلاح و تربیت به تبیین نحوه نگهداری ، آموزش های کلاسیک و غیر کلاسیک ، خدمات بهداشتی، روانشناختی ، ملاقات ، دسترسی به وسایل ارتباط جمعی همراه با ارائه کلیپی نمود .

علی رستمی با بیان این مطلب که یه استناد تحقیقات بین المللی قریب به ۶۰ درصد افرادی که به مرکز زندانها در دنیا وارد می شوند درای اختلال های روانی در سطوح مختلف می باشند که این امر موید سختی و مشقت کار در مراکز زندانها می باشد افزود :  تحولات جدید مجازات های اسلامی  در سال ۲۰۱۳ در  تحول سیاست کیفری در جرائم کودکان به مسئولین قضایی خصوصا در مواد ۸۸ ،۹۵ که به مساله تمام تلاش دستگاه قضا به عدم ارجاع کوکان و نوجوانان به مرکز کانون اصلاح و تربیت و تحویل به خانواده های آنان جهت بازپروری و همچنین عدم ثبت سوء سابقه و آثار کیفری در پرونده مدجویان زیر ۱۸ کمک شایانی به حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در سیاست های قضایی اشاره می کند.

وی به  بیان اصل ۳۰  در قانون اساسی  کشورمان اشاره کرد و گفت : ما نیز به استناد این اصل موظف هستیم آموزش رایگان را به مددجویان در سطح کانون و سایر مراکز تابعه ارائه بدهیم که این اصل در کانون اصلاح و تربیت کاملا تحقق یافته است به نحوی که ما در کانون شاهد مددجویانی هستیم که پس از اتمام تحصیلات متوسطه اکنون در مراکز آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند .

مدیر کانون اصلاح و تربیت یه بحث شکل گیری شخصیت در مددجویان کانون بنا به شرایط سنی آنان اشاره نمود و  افزود : ما بر این اعتقاد  هستیم که مددجویان می توانند به بازپروری و باز شناختی خویش بپردازند و در این امر هیچ کوتاهی نمی کنیم  و با استفاده از تعلیق ، تخفیف ، آزادی مشروط و موارد حبس های جایگزین که با تعاملات صورت گرفته با مسئولین قضایی  صورت  می گیرد مدت تحمل حبس را به حداقل می رسانیم .

در ادامه این جلسه جعفری رئیس دادگاه اطفال طی سخنانی کوتاه به نقش و جایگاه کودک در قانون مجازات اسلامی پرداختتند .

عباسی معاون امور بین الملل وزارت دادگستری نیز به الحاقات تحول سیاست کیفری در جرائم کودکان در سال ۲۰۱۳ اشاره نمودند و ابراز داشتند : یکی از تفسیرات غلط و ابهامات موجود در اذهان عمومی و حرفه ای کشورها در خارج از کشور مساله قصاص در کودکان  می باشد  که بر اساس قانون قصاص حق اولیاء دم می باشد بنابراین این حق حکومتی نیست که بتوان در آن انعطاف یا نرمشی را از سوی مسئولین حکومتی شاهد باشیم اما قانون گذار برای این مساله ۲ مورد را متذکر شده است که اگر فردی کمتر از ۱۸ سال مرتکب قتل شود زمانی مستوجب قصاص تشخیص داده می شود که به ماهیت و حرمت موضوع اشرافیت داشته باشد که این موضوع از سوی متخصصین پزشکی قانونی و سایر مراکز مرتبط تائید یا رد تائید می شود . که خوشبختانه با استناد به این اصل ما شاهد رهایی از قصاص اغلب مرتکبین قتل قبل از ۱۸ سال بوده ایم .

در ادامه  محبی ، جعفری ، رستمی و عباسی به تعدادی از سوالات حاضرین پیرامون کمیت و کیفیت نحوه نگهداری مددجویان پاسخ دادند و حاضرین از قسمت های مختلف کانون بازدید به عمل آوردند.

برگزاری بیش از هفتاد دوره آموزشی توسط مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت کشوری 

 

 

به گزارش معاونت مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت کشوری از اول سال جاری تا کنون بیش از هفتاد دوره آموزشی بصورت دوره های منطقه ای ، کشوری و استانی برگزار نموده است .که بیش از هفتصد نفر از کارکنان زندانها در این دوره ها شرکت نموده اند و پیشبینی می شود تا پایان سال جاری هفده دوره و بیش از پانصد نفر دیگر تحت آموزش قرار گیرند .

 

گزارش تصویری

جلسه دفاع دانشجویان کارشناسی ارشد مرکز علمی-کاربردی سازمان زندانها(تهران)

گزارش تصویری

میزبانی نشست و بازدید هیات نمایندگان دفتر کمیسرعالی سازمان ملل از کانون اصلاح و تربیت در مرکز آموزشی و پژوهشی  منطقه هفت کشوری

 

 

 

 

گزارش تصویری

میزبانی نشست و بازدید معاون وزیر دادگستری سوئیس و هیات همراه از کانون اصلاح و تربیت در مرکز آموزشی و پژوهشی  منطقه هفت کشوری

 

برای اولین بار دانشجویان دوره کارشناسی ارشد آسیب شناسی اجتماعی با گرایش پیشگیری از اعتیاد ضمن دفاع از پایان نامه های خود فارغ التحصیل شدند . دکتر علی اسمعیلی رئیس مرکز و رئیس کمیته تحصیلات تکمیلی مرکز آموزش علمی – کاربردی سازمان زندانها (تهران) افزود در راستای توسعه دانش علمی و تخصصی و نیز افزایش مهارتهای زندانبانی در امر پیشگیری و درمان اعتیاد ، از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش و آموزش کشور از بین کارکنان سازمان زندانهای کشور اقدام به پذیرش تعداد 9 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد نمود . این دانشجویان پس از کسب نمره قبولی آزمون علمی و گذراندن مصاحبه تخصصی پذیرش و با گذراندن یک دوره دروس پیش نیاز – دروس نظری و عملی و با اجرای تعداد 9 پروژه تخصصی در راستای دستیابی به کلان پروژه با عنوان طراحی الگوی عملیاتی پیشگیری و درمان اعتیاد زندانیان با موفقیت کامل با حضور اعضاء کمیته راهبری ، استادان راهنما و مشاور ، داوران ، ناظران از اعضاء هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تهران و نماینده تام الاختیار دانشگاه جامع علمی – کاربردی دفاع نموده و همگی به درجه تخصصی کارشناسی حرفه ای ارشد در رشته آسیب شناسی اجتماعی با گرایش پیشگیری از اعتیاد در محیط های خاص نائل شدند .

بر اساس برنامه ریزی مرکز آموزشی پژوهشی منطقه ۷ تهران در خصوص برگزاری دوره آموزشی ویژه مدیران کانون های اصلاح و تربیت سراسر کشور که در مرکز آموزشی پژوهشی منطقه ۷ تهران در حال اجرا است، جمعی از مدیران کانون های اصلاح و تربیت سراسر کشور با حضور در کانون اصلاح و تربیت تهران از بخش های مختلف آن بازدید نمودند .
این بازدید که با همراهی علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران، شعفی دادیار معاونت امور زنان، کودکان و خانواده مستقر در کانون و دکتر جوادی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی، استاد این دوره آموزشی انجام شد، هیأت موصوف از بخشهای مختلف کانون از جمله واحد پذیرش و تشخیص، خوابگاه های پسران و دختران، کارگاه ها و ورزشگاه و استخر و … بازدید و با توضیحات علی رستمی مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران با برنامه های هر بخش آشنا شدند.
رستمی هدف از این بازدید را آشنایی مدیران کانون های اصلاح و تربیت سراسر کشور با اقدامات، فعالیتها و برنامه های تدوین شده در این کانون جهت بازپروری مددجویان توصیف کرد و گفت: استانها قطعاً تجربیات متنوعی را در راستای اهداف اصلاحی و تربیتی دارا هستند که این قبیل برنامه های بازدید و تبادل تجریبات می تواند به انتقال تجارب و بروز رسانی مهارت های راهبردی تأمینی و تربیتی کارکنان و مسئولین بخش های مختلف بیانجامد.
گفتنی است مدیران کانون های اصلاح و تربیت سراسر کشور از قسمت های مختلف کانون بازدید نمودند و در پایان این بازدید ۴ ساعته اقدامات آموزشی، اصلاحی و تربیتی را که در راستای ترمیم شخصیت، اصلاح و تربیت این نوجوانان معارض با قانون انجام می شود را بسیار مفید برشمرده و طراحی محیط و فراهم نمودن امکانات و فضای آموزشی را بسیار خوب ارزیابی نموده و مراتب تقدیر خود را از مدیریت و کارکنان کانون اصلاح و تربیت تهران اعلام داشتند.

به گزارش اداره اجتماعی و روابط عمومی یگان حفاظت سازمان زندان ها، همایش سراسری علمی، آموزشی، صیانت و پیشگیری فرماندهان یگانهای حفاظت زندانهای کشور با حضور “سردار کمالی” رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح، ” سردار زارع” معاون امور یگانهای حفاظت ستادکل نیروهای مسلح، ” سردار شرفی” رئیس پلیس پیشگیری ناجا و حجت الاسلام و المسلمین حیدری معاون نظارت و ارزیابی سازمان عقیدتی سیاسی ناجا به مدت دو روز در مرکز آموزش منطقه هفت سازمان زندانهای کشور برگزار گردید.

 

فرمانده یگان حفاظت سازمان زندانها در این همایش ضمن مثبت ارزیابی کردن نشست مشترک فرماندهان یگانهای حفاظت زندانهای کشور با مسئولین ستادکل و ناجا بیان داشت: در این همایش گزارشی از عملکرد و اقدامات یگان حفاظت سازمان زندانها که در راستای اجرای هرچه بهتر ماموریت ها، تکریم ارباب رجوع، افزایش ضریب امنیتی و حفاظت فیزیکی زندانها، معیشت و پرنمودن اوقات فراغت کارکنان و بهبود فضای زیست محیطی یگانها انجام گرفته بود ارائه گردیده و مسئولین مدعو علاوه بر ترسیم افق پیش رو و بیان برنامه های آتی سلسله مراتب فرماندهی به بررسی و رسیدگی به درخواست ها و مشکلات فرماندهان یگانهای حفاظت ادارات کل زندانها پرداختند.

 

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن ایزدخواه همچنین هدف از دعوت اساتید حوزه فضای مجازی را تبیین فواید و آسیب های اینترنت، شبکه های اجتماعی و چالش ها و تهدیدات پیش روی فرماندهان و خانواده آنان بیان نمودند .

 

ایشان افزودند: در ادامه این همایش فرماندهان یگانهای حفاظت زندانها، فرماندهان اجرایی مرکز آموزش شهید کچویی و معاونین ستاد یگان حفاظت سازمان به بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه های آتی یگان و انتقال تجارب خدمتی خود پرداخته و در پایان مطالب لازم و ضروری در اجرای دقیق و صحیح ماموریت ها توسط فرمانده یگان تبیین و ابلاغ گردید.

 

در پایان این مراسم لوح تقدیر و هدایایی از سوی جناب آقای دکتر جهانگیر ریاست محترم سازمان زندانها به اعضای حاضر در همایش اهداء گردید.

 

در بازدید مسئولین آموزشی دانشگاه علمی کاربردی استان البرز از ندامتگاه قزلحصار ، جذب ترم جدید تحصیلی دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی مطرح شد.


رئیس مرکز علمی کاربردی بعثت ۳ در بازدید سرزده معاون آموزشی ، مسئولین بازرسی و امور مربیان استان البرز از ندامتگاه قزلحصار گفت: دانشگاه علمی کاربردی بعثت ۳ کما فی السابق می تواند مددجویان متقاضی به ادامه تحصیل در رشته های کاردانی فنی مکانیک و مهندسی فن آوری مکانیک خودرو را جذب کنند و مشمول بخشنامه ریاست جمهوری نمی شود.
افراسیاب درگاهی در این بازدید گفت: در سالجاری ۱۰۶ مددجو در مقطع کاردانی و کارشناسی مکانیک خودرو فارغ التحصیل شدند.
وی گفت : در حال حاضر ۱۲۸ نفر در حال تحصیل در دو مقطع کاردانی و کارشناسی بوده و ۷۰ نفر نیز برای ترم جدید ثبت نام نموده اند.
گفتنی است امور مدرسان ، خدمات آموزشی و پژوهشی ، امور فارغ التحصیلان ، اماکن اداری ، کارگاهی و آموزشی از موارد مورد بازدید بوده است.

با حضور دکتر جهانگیر، نشست سراسری معاونین و مدیران کل سازمان زندان ها در مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه 7  با هدف بررسی عملکرد سال جاری و تبیین برنامه های سال آتی برگزار شد.

دکتر جهانگیر در ابتدا، طی سخنانی با طرح فلسفه خلقت و مبداء آفرینش گفت: ذات انسان مطلق گرا است و این یک ویژگی سیری ناپذیر در انسان ها راز بی قراری ما در این جهان است که همه به سوی خداوند که مطلق واقعی است می رویم.

وی با اشاره به مساله تزکیه نفس و ضرورت توجه به خود سازی گفت: باید با خودسازی و خود آگاهی به سوی خدا آگاهی و خداشناسی برویم و برای این کار نیاز به یک انقلاب درونی و تغییر نگاه به خود و به اطرافمان داریم.

رئیس سازمان زندان ها در ادامه این نشست گفت: خدمات زندانبانی و خدمت به آسیب دیدگان جامعه را باید به عنوان یک وظیفه انسانی قلمداد کنیم و این روحیه را به زیرمجموعه ها منتقل کنیم.

دکتر جهانگیر با بیان اینکه همه کارها باید در راستای ایمان به خداوند باشد گفت: هر قدمی که برای اصلاح زندانیان برداشته شود اثرات خود را در جامعه و زندگی ما خواهد گذاشت.

مشاور رئیس دستگاه قضا در ضرورت تبیین فعالیت های سال آتی اظهار داشت: سازمان زندان ها یکی از نهادهایی است که به طور جدی با آسیب های اجتماعی درگیر است و ما باید در این خصوص برنامه ریزی های جدی داشته باشیم.

وی عنوان داشت: برای اینکه بتوانیم در خصوص مقابله با آسیب های اجتماعی عملکرد خوبی داشته باشیم ابتدا بایدآسیب های درون سازمانی را شناسایی و رفع کنیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت های موجود به اهداف پیشگیرانه دست یابیم.

در این نشست که با هدف بررسی عملکرد سال ۹۶ و تبیین برنامه های سال آتی برگزار می شد رئیس سازمان زندان ها گفت: محیط زندان یک محیط خاص است و نباید به عنوان یک محیط اداری معمولی به آن نگاه کرد و باید تمام مسئولین و کارکنان با دقت در انجام مسئولیت های خود مانع بروز هرگونه رخداد نامطلوب شوند که تمام زحمات مجموعه زندانبانی را به زیر سوال ببرد.

http://prisons.ir/wp-content/uploads/2018/03/untitled.png

دکتر جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار وضعیت جعمیت کیفری زندان ها و میزان ورودی آنان گفت: کاهش جمعیت کیفری زندان ها برنامه بلند مدتی است که باید به طور مرتب رصد شود وبرای انجام آن باید با مراجع قضایی هماهنگی های لازم را داشته باشید.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه توجه به خانواده زندانیان و همچنین خانواده معدومین را راهبرد دیگر سازمان زندان ها عنوان کرد و گفت: باید خانواده های زندانیان را که در معرض آسیب های جدی هستند تحت پوشش های لازم قرار دهیم تا خدای ناکرده اعضای این خانواده ها در مواجه با مشکلات متعدد وارد چرخه جرم نگردند.

این مقام ارشد قضایی در ادامه اظهار داشت: برای انجام مطلوب فعالیت ها باید اخلاق حرفه ای در زندان ها در دستور کار قرار گیرد و آسیب های ناشی از کم کاری، ایرادات ساختاری، بی انگیزه گی شغلی و … مرتفع شود.

دکتر جهانگیر به اصلاح ساختار فیزیکی زندان ها نیز اشاره کرد و گفت: فضای فیزیکی زندان ها باید طوری طراحی شود که با سیاست های اصلاحی و تربیتی همسو باشد تا ضمن بهره گیری از استاندارد های روز دنیا بتوانیم برنامه های متعدد در حوزه سلامت و اصلاح و تربیت را اجرا کنیم.

وی صرفه جویی و پرهیز از کارهای تجملی را یکی دیگر از نکاتی عنوان کرد که باید مدنظر مدیران و کارکنان زندان ها قرار بگیرد.

در ادامه این نشست رئیس سازمان زندان ها ضمن ارائه آمارها در بخش های مختلف رئوس فعالیت های سال آتی را تبیین نمود.

شایان ذکر است این نشست که به مدت نیم روز برگزار شد تمامی معاونین و مدیران کل ستادی و استانی سازمان زندان ها حضور داشتند.

در این مراسم که در مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه 7 صورت پذیرفت دکتر جهانگیر با اشاره به این که بخشی از خودروهای حمل و نقل زندانیان فرسوده بودند، گفت: از آنجایی که خودروهای اعزام زندانیان فرسوده و ایمن نبود، از مدت‌ها قبل به خاطر استیجاری و فرسوده بودن خودرو های اعزام زندانیان دغدغه تولید خودرو مناسب را داشتیم.

وی افزود: ما به دنبال تولید خودروی امن بودیم و مطالعاتی را درباره خودرو حمل زندانی در ۳۰ کشور دنیا انجام دادیم و در نهایت پس از بررسی‌ها موفق شدیم خودرو تولید داخلی را در اصفهان تولید و مورد بهره برداری قرار دهیم.

رییس سازمان زندانهای کشور ادامه داد: این خودرو همه کاره است و امکان رصد اطلاعات خودرو از زمان سوارشدن زندانی و حرکت وجود دارد و خودرو لحظه به لحظه کنترل می شود.

دکترجهانگیر تصریح کرد: این خودرو با مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان تولید شده و با مطالعات صورت گرفته قرار است به تولید انبوه برسد و ما امیدواریم در تولید انبوه هر دستگاه با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تولید شود.

وی با اشاره به نیازهای خودرو در سطح استانها گفت: اعزام و بدرقه زندانیان دو دسته است، اول زندانیان کم خطر مثل زندانیان مالی و دسته دوم زندانیان پرخطر مثل متهمان به قتل یا زندانیان امنیتی و گروهکی که علیه جان مردم اقدام به ترور کرده اند؛ نقل و انتقال انها هم چه به بیمارستان یا دادگاه ها با شرایط امن‌تری انجام شود که پیش بینی شده به نسبت زندانیان سطح استانها خودرو در اختیار انها قرار داده شود.

رئیس سازمان زندان ها درباره شرکت تولید کننده خودرو اعزام زندانیان افزود: با شرکت پبشرو دیزل قرارداد بسته ایم که این نمونه به تولید انبوه برسد.

اعزام زندانیان به زندان ها، مراکز درمانی، دادسراها و دادگاه ها تاکنون با خودروهای فرسوده انجام می شد که از ایمنی پایینی برخوردار بود.

http://prisons.ir/wp-content/uploads/2018/03/1544309_107.jpg

http://prisons.ir/wp-content/uploads/2018/03/1544312_463.jpg

http://prisons.ir/wp-content/uploads/2018/03/1544305_378.jpg

دكتر علي اسمعيلي گفت: مركز بسيج قوه‌قضاييه بر اساس رويه‌اي كه در سه سال اخير دنبال كرده است، در سال جاري نيز دوره آموزشي امر به معروف و نهي از منكر را با موافقت رييس محترم سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور براي قضات و كاركنان بسيجي دادگستري‌ها و سازمان‌ها و مراكز تابعه قوه‌قضاييه برگزار مي‌كند.

علي اسمعيلي معاون علمي پژوهشي مركز بسيج قوه قضاييه و رييس مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندانها در خصوص اين دوره آموزشي افزود: امر به معروف و نهي از منكر به عنوان يك فريضه ديني مورد تأكيد مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) است و از اين رو مركز بسيج قوه‌قضاييه اقدام به برگزاري اين دوره آموزشي به صورت غیرحضوری براي قضات و كارمندان محترم قوه‌قضاييه در سراسر كشور مي‌نمايد.

وي تصريح كرد: اين دوره آموزشي با هماهنگي پژوهشگاه امر به معروف و نهي از منكر و اخذ كتاب مباني امر به معروف و نهي از منكر به صورت غیرحضوری برگزار مي‌شود.

معاون علمي پژوهشي مركز بسيج قوه قضاييه در ادامه اظهار داشت: مجوز اين دوره آموزشي از طريق كميته سرمايه انساني سازمان زندانها و اقدامات تاميني و تربيتي كشور اخذ گرديده است که این مطلب در جمع فرماندهان حوزه ها و پایگاه های بسیج مستقل قوه قضاییه نیز مطرح شد و به عنوان يك دوره ضمن خدمت 12 ساعته محاسبه مي‌گردد.

اسمعيلي در پايان خاطر نشان كرد: كتابچه اين دوره آموزشي بر روي سايت مركز بسيج قوه قضاييه به آدرس   basij2gh.ir است كه علاقمندان ضمن دانلود فايل PDF آن و مطالعه تا روز امتحان در اين دوره آموزشي شركت نمايند.

دکتر جهانگیر با حضور در برنامه ماه عسل ضمن قدردانی از مشارکت مردم در فراخوان آزادی زندانیان، به ارائه گزارشی در خصوص نحوه بهره مندی زندانیان از این کمک ها پرداخت.

رییس سازمان زندان ها در بخشی از برنامه ماه عسل گفت:آیت الله آملی لاریجانی امروز و در تایید اقدام مشترک ماه عسل و سازمان زندان ها برای آزادی زندانیان عمد واجد شرایط آزادی مبلغ ٢٠٠میلیون ریال برای این امر اختصاص دادند. همچنین وزیر دادگستری نیز مبلغ ١٠٠میلیون ریال به این امر اختصاص داد. رییس کمیته امداد هم مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص داد.

رییس سازمان زندان‌ها در برنامه ماه عسل ضمن تقدیر از کمکهای خیران برای آزادی زندانیان فاقد سابقه گفت: طبق سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری بحث کاهش جمعیت کیفری زندانیان و زندان زدایی مورد تاکید ایشان بوده و است.

دکتر جهانگیر افزود: در این رابطه اقداماتی را قوه قضاییه اغاز و از جمله ریاست محترم قوه قضاییه بحث ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان برای کاهش جمعیت زندانیان داشتند و همچنین استفاده از ظرفیتهای جدید شروع که خوشبختانه منجر به کاهش ۵ درصدی ورودی به زندان‌ها در سال گذشته شد.

وی اضافه کرد: اما این اقدامات کافی نبود و از سوی دیگر نهادهای خیریه و ستاد دیه به آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد کمک کردند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ هزار و ۷۰۰ زندانی جرایم غیر عمد وجود دارد که منتظر کمکهای خیران هستند، گفت:به طور مرتب ستاددیه به سازمان زندان‌ها کمک بزرگی می کند.

دکتر جهانگیر تصریح کرد: بخشی از جمعیت زندانیان کسانی هستند که به دلیل ناتوانی در پرداخت در زندان بودند و چون حق الناس مطرح بود نمیتوانستند از کمک برخوردار شوند.

رییس سازمان زندانها بیان داشت: ۵۷۰۰ زندانی نیز دارای جرایم سبک هستند که دوران محکومیت خود را سپری کرده اند.

این مقام ارشد قضایی با اشاره به استقبال مردم از فراخوان برنامه ماه عسل برای آزادی زندانیان اظهار کرد: این استقبال مردم عزیزمان نشان داد که در کشور ما با فرهنگ اسلامی مشکلات به دست مردم حل می شود و مردم راضی نیستند کسی به خاطر بی پولی در زندان بماند.

رییس سازمان زندان ها در بخشی از برنامه ماه عسل گفت: آیت الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضاییه امروز و در تایید اقدام مشترک ماه عسل و سازمان زندان ها با اهدای مبلغ ٢٠٠ میلیون ریال به آزادی زندانیان عمد واجد شرایط آزادی کمک کردند و این مبلغ را برای این امر اختصاص دادند. همچنین وزیر دادگستری نیز مبلغ ١٠٠میلیون ریال و رییس کمیته امداد هم مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به این موضوع اختصاص دادند.

دکترجهانگیر افزود: وقتی فردی مدت محکومیتش را گذراند و بابت بدهی در زندان می ماند بدهکار است و بزهکار نیست و تفاوتی هم نمی کند جرم وی عمد و یا غیر عمد باشد.

رییس سازمان زندانها افزود وقتی فردی جرمش را گذراند و بابت بدهی در زندان می ماند بدهکار است و بزهکار نیست و تفاوتی هم نمیکند جرم عمد باشد یا غیر عمد.

وی همچنین با بیان اینکه در مورد کسی که زیان دیده از جرم است باید جبران خسارت صورت گیرد، گفت: مردم با کمکهایشان آن فرد زیان دیده را یاری کرده اند و یک پرونده در دادگستری بسته و یک نفر از زندان ازاد می شود.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به اقدامات سازمان زندانها برای زندانیان در بدو ورود به زندان، یادآور شد: در مرحله اول سلامت جسمی زندانیان است و اگر نیاز به درمان دارد درمان را انجام میدهیم، مرحله دوم سلامت روحی آنان است وقتی پرونده تشکیل میشود زندانی با شوک مواجه میشود که در بدو ورود از طریق روانپزشکان تلاش میکنیم که فرد به شرایط عادی باز گردد.

وی اضافه کرد در مرحله سوم اقدامات آموزشی و تربیتی و فرهنگی  است ‌ در سال ۹۵ . ۵۸۰۰زندانی بی سواد را با سواد کرده ایم.

رییس سازمان زندانها تصریح کرد در کنارمسایل آموزشی اقدامات فرهنگی و تربیتی نیز انجام میشود در مرحله چهارم حرفه اموزی به زندانیان است با اقدامات فرهنگی در زندانها زندانی آماده بازگشت به جامعه می شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه درباره اینکه این کمکهای مردم شامل ازادی کدام دسته از زندانیان میشود بیان کرد برای کسانی که جرمی انجام داده و مجازاتشان را سپری کرده اند و بدهکار شناخته میشوند نه بزهکار. این افراد با رقمهای مختلف درزندان بودند اما کمکها شامل همه این افراد نشده است کسانی که فاقد سابقه ،متاهل و خانواده نیازمند داشته باشد و در اقدامات فرهنگی  گواهینامه های مربوطه را کسب کرده باشد.

وی گفت: در سال گذشته ۶۶ هزار مددجو در برنامه های حرفه آموزی زندان شرکت کرده اند و ۵۵ هزار گواهینامه مهارت صادر شده است .

دکتر جهانگیر افزود: این افراد کسانی هستند که از سر اتفاق جرمی را مرتکب شده و سابقه دار نیستند؛ اما پولی ندارند که دیه عمد را بدهند و مجازات زندانش را هم تحمل کرده است. پس در این راستا باید به این افراد کمک کرد؛ چراکه خانواده زندانی بیشترین اسیب را میبینند.

وی اضافه کرد: پس از کمکهای مردمی بر اساس اولویتها حقوق شکات از طریق همکاران قضایی در سراسر کشور پرداخت شد و در قبال انان افراد از زندانها ازاد می شوند.

رییس سازمان زندانها  پیش بینی کرد که با ۱۷ میلیارد تومان کمکهای مردم در این برنامه بیش از یک هزار زندانی فاقد سابقه از زندانها آزاد شوند.

وی گفت: اقدامات مردم نشان دهنده اعتماد آنها به نظام است و مشارکت مردم در حقیقت مهر تاییدی برفعالیتهای مثبت به نظام است.

معاونت علمي پژوهشي مركز بسيج قوه قضاييه در جمع فرماندهان، مسئولين علمي پژوهشي و نيز مسئولين تربيت و آموزش حوزه‌ها و پايگاه‌هاي بسيج قوه قضاييه ضمن گراميداشت حماسه سوم خرداد روز مقاومت، ايثار و پيروزي عنوان كرد: با الهام گرفتن از اين پيروزي و اين رويداد مي‌توان در تمام امورات با ايثار و مقاومت به پيروزي نائل آمد و بسيج و بسيجي قطعاً در اين خصوص پيشتاز خواهد بود.

وي در ادامه به برخي فعاليت‌هاي معاونت علمي پژوهشي در سال گذشته اشاره و اظهار اميدواري كرد كه در سال پيش رو معاونت علمي پژوهشي بتواند رسالت خود را به خوبي انجام دهد.

علي اسمعيلي رييس مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندانها و معاونت علمي پژوهشي بسيج قوه‌قضاييه كشور به همكاري مسئولين علمي پژوهشي با مسئولين تربيت و آموزش حوزه‌ها و پايگاه‌هاي مقاومت بسيج تاكيد كرد: همچنانكه در مركز بسيج هماهنگي لازم در اين خصوص وجود دارد اين اتفاق در حوزه‌ها و پايگاه‌ها نيز مورد انتظار مي‌باشد.

وي با اشاره به برگزاري همايش ملي اقتصاد مقاومتي با رويكردي بر تبيين نقش قوه قضاييه با همكاري ساير نهادها و وزارتخانه‌ها اظهار داشت: مسئولين علمي پژوهشي و فرماندهان محترم نيز در اين خصوص همكاري را داشته باشند.

اسمعيلي در ادامه با عنايت به صدور بيش از 5000 گواهينامه آموزش به بسيجيان عنوان كرد: در سال جاري نيز كارگاه آموزشي روش تحقيق و پروپوزال نويسي و نيز ساير كارگاه‌هاي آموزشي با همكاري سازمان‌هاي وابسته قوه‌قضاييه تشكيل خواهد شد.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: فعالیت ستاد دیه، فعالیتی ارزشمند، انسان دوستانه و خداپسندانه است که هدف آن کمک به انسانهای آسیب دیده در جامعه است.

دکتر اصغر جهانگیر در مراسم افتتاحیه گردهمایی مدیران نمایندگی ستاد دیه سراسر کشور که در مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت برگزار شد تصریح کرد: کمک به محرومان جامعه، خدمت به خویشتن، به خانواده هایمان و کمک به نسل آینده است چرا که این خدمت در راستای از بین بردن زمینه­های جرم در جامعه است.

دکتر جهانگیر در ادامه به عوامل موفقیت یک سازمان اشاره کرد و گفت: رمز موفقیت هر سازمان و نهاد در توجه به عواملی است که زمینه های رشد و توسعه آن را فراهم می­نماید.

وی ادامه داد: هر سازمان و تشکیلاتی برای اجرای یک ماموریت ایجاد می شود و هیچ سازمانی به صرف داشتن تشکیلات سازمانی و نوشتن ماموریت بر روی کاغذ موفق نخواهد شد مگر اینکه ضوابط و مقررات آنها با ماموریت های آنان همخوانی داشته باشد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: همه سازمان ها باید هماهنگ با تغییرات جامعه و پیشرفت هایی که صورت می گیرد به اصلاح قوانین و بازنگری در رویه ها بپردازد چرا که در غیر اینصورت در اجرای ماموریت ها با مشکل مواجه خواهد شد.

وی افزود: اگر امروز با سازمان هایی مواجه هستیم که به دلیل بروکراسی باعث شده است که عملاً وضایف اصلی شان معطل قید و بندهای اداری قرار گیرد ناشی از همین نگاه است.

مشاور رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: خوشبختانه ستاد دیه با حضور نیروهای توانمند و با تجربه ای که با عشق و علاقه به خدمت برای طبقه ی آسیب دیده جامعه می پردازند توانسته است طی سال های اخیر تغییرات را بخوبی درک نماید.

رئیس سازمان زندان ها نیروی انسانی را یکی دیگر از عوامل موفقیت سازمان ها عنوان کرد و گفت: امروز سرمایه انسانی به عنوان مهمترین سرمایه هر سازمانی شناخته شده است.

وی ادامه داد: نوع کار ستاد دیه و انسان هایی که در آن حضور دارند از جنس نوع دوستی و عشق به انسان هاست که با هیچ معیار مادی قابل قیاس نیست.

با حضور مدیر کل زندانهای استان، معاونین و مدیران زندانهای استان مراسم تودیع و معارفه مدیر ندامتگاه ورامین ضمن برگزاری شورای اداری برگزار گردید .

مدیر کل زندانهای استان در این جلسه به روند وپیگیری مصوبات جلسات گذشته پرداخت و برارزیابی کیفیت مشاوره پزشکی تلفنی مددجویان و خانواده آنان در زمینه بهداشت و سلامت تاکید کرد واز روسای زندانها خواست تا به این مهم بیشتر بپردازند.

وی ضمن اعلام این مطلب که در مقایسه با سال ۹۴ در سال ۹۵ با همت مسئولین ذی ربط ۸ درصد از کنسلی های اعزام به مراجع قضایی کمتر شده است  به حداقل رساندن این کنسلی ها و ضرورت حساسیت زایی در بخش موارد قضایی از جمله در مباحث رسیدگی به پرونده قضایی ،مددکاری را در بین کارکنان ذی ربط در زندانهای استان خاطر نشان کرد .

محبی همچنین با توجه به نوع جغرافیای جرم در زندانهای سطح استان افزود: مدیریت در هر یک از زندانهای استان خود بصیرتی منحصر به فرد و کاملاً امری شهودی است که این مدیریت آغشته به هنر در دوران تصدی مدیر سابق این ندامتگاه نمود داشت و امیدوریم با مدیریت جدید این ندامتگاه شاهد پیشرفت این مجموعه با اهداف والای نظام و سازمان باشیم .

در پایان با اهداء لوح سپاس و هدایایی خدایاری تودیع و اسکندری به عنوان مدیر جدید مجموعه معارفه شد .

مسئول آموزش علمی کاربردی سازمان زندانها-تهران گفت: این مرکز در سال 95 تعداد 645 نفر دانشجو در قالب 14 رشته آموزشی داشته است.

فاطمه رضاییان مسئول آموزش علمی کاربردی مرکز در بیان عملکرد یکساله 1395 در خصوص آموزشهای علمی کاربردی افزود: این مرکز در نیمسال اول 95-96 تعداد 180 دانشجو در مقطع کاردانی، 206 دانشجو در مقطع کارشناسی و 9 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد داشته است.

وی تصریح کرد: مرکز در سال تحصیلی1395 تعداد 87 استاد مشغول به تدریس داشته که 23 نفر دکترا، 17 نفر دانشجوی دکتری و 47 نفر کارشناسی ارشد داشته است.

رضاییان اضافه کرد: در پایان نیمسال اول 95-96 تعداد 102 نفر فارغ التحصیل شدند که 51 نفر در مقطع کاردانی و 51 نفر در مقطع کارسناسی در حال تحصیل بودند.

وی در خصوص امکانات مرکز علمی کاربردی سازمان زندانها خاطر نشان کرد: این مرکز دارای 26کلاس مجهز به ویدئو پرژکتور، تالار آموزشی، سالن کنفرانس و سالن آمفی تئاتر است که تسهیل کننده فرآیندهای آموزشی می باشد.

مسئول آموزشی علمی کاربردی مرکز افزود: در سال 1395 تعداد 631 درس برای دانشجویان برنامه ریزی شد که از این میزان 150 درس برای دانشجویان ترم آخر بوده است که این میزان درس حدود 160 کلاس در اواسط هفته و بقیه در پایان هفته بوده است.

وی در خصوص برنامه‌های سال 1396 اظهار داشت: با توجه به داشتن قریب 400دانشجو در سال 1396، اهتمام در فارغ التحصیلی این دانشجویان، حفظ رشته‌های موجود و ایجاد رشته‌های جدید مرتبط در راستای تحقق اهداف سازمان زندانها، برگزاری علمی آزمونهای پایان ترم و ارتقاء مطلوبتر کیفیت آموزشی از جمله اهداف پیش رو در سال 1396 می باشد.

مسئول آموزش ضمن خدمت مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها گفت: برون سپاری دوره های آموزشی به استان ها و زندانهای استان تهران راهکار صورت گرفته برای افزایش عدالت آموزشی در این مرکز است.

مریم مقیسه مسئول ضمن خدمت مرکز در بیان عملکرد یکساله 1395 در خصوص آموزشهای ضمن خدمت افزود: این مرکز با دارا بودن 6 استان تهران، مازندران، قزوین، قم، البرز و سمنان در سال 95 تعداد 284 دوره آموزشی برگزار کرد.

وی تصریح کرد: بیشترین دوره برگزار شده در استان ها مربوط به مازندران است که در مجموع 93 دوره می باشد و در زندانهای استان تهران نیز بیشترین میزان برگزاری دوره مربوط به قزلحصار و رجایی شهر است.

مقیسه اضافه کرد: در سال 1395 تعداد 6101 نفر در دوره های آموزشی شرکت داشته اند که بیشترین رشته شغلی مربوط به مراقبین امور تامینی و تربیتی و یگان انتظامی زندانها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: این دوره ها به میزان 1222 ساعت آموزشی بوده است که با احتساب شرکت کنندگان در مجموع 88059 نفر ساعت آموزشی بوده است.

مسئول آموزش ضمن خدمت مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت در خصوص برنامه های سال 1396 گفت: در سال جاری دفتر آموزش و پژوهش سازمان زندانها 86 عنوان دوره را برنامه ریزی نموده است که از این میزان 60دوره برای منطقه هفت است که 33 دوره منطقه ای، 13 دوره استانی و 14 دوره کشوری می باشد.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت گفت: یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی که جوامع امروزی به آن مبتلا شده اند، استفاده بدون مرز خانواده‌ها از فضای مجازی است که سبب ضعف بنیان خانواده و تغییر ساختارها و سبک زندگی خانواده های ایرانی شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانهای کشور؛ علی اسمعیلی رییس مرکز در جلسه پایانی شورای اداری مرکز در جمع کارمندان مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت افزود: استفاده از فضای مجازی نه تنها باعث تغییر شکل روابط میان اعضای خانواده شده، بلکه سطح توقع از زندگی مشترک را نیز تغییر داده است.

وی تصریح کرد: فرزندان به جای برقراری ارتباط با والدین، سرگرم ارتباطات مجازی و سرگرمی‌های فضای مجازی شده و از ارتباطات واقعی و آموزش‌های مورد نیازشان دور شده‌اند.

دکتر اسمعیلی در تبیین آسیبهای پیش روی فضای مجازی در خانواده‌ها خاطر نشان کرد: زوجین این فضا را محلی برای اختلافات خانوادگی‌شان قرار داده‌اند و به جای استفاده از نظرات کارشناسان، خود را در معرض راهنمایی‌های غلط مطرح شده در این فضا قرار می‌دهند. این فضا حتی زمینه را برای سردی روابط زناشویی فراهم ساخته است. این موارد و موارد بسیار دیگر، همگی ناهنجاری‌هایی هستند که فضای مجازی زمینه‌ساز آن بوده است.

وی در بیان راهکارهای موجود برای جلوگیری از فروپاشی خانواده‌ها اضافه کرد: بایستی در جهت استفاده صحیح از فضای مجازی، فرهنگ‌سازی بیشتری در زمینه استفاده از این فضا صورت گیرد و قوانین بازدارنده‌تری برای جلوگیری از سواستفاده‌گران در این فضا مورد تصویب قرار گیرد تا شاهد تقویت بنیان خانواده‌ها باشیم.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت ضمن تبریک بمناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، سبک زندگی و منش حضرت زهرا(س) را در هر عصر  و هر نسلی به عنوان الگوی تمام زمانها معرفی کرد و در پایان نیز به کارکنان زن مرکز لوح تقدیر و هدایایی اهدا نمود.

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...