دکتر جهانگیر با حضور در برنامه ماه عسل ضمن قدردانی از مشارکت مردم در فراخوان آزادی زندانیان، به ارائه گزارشی در خصوص نحوه بهره مندی زندانیان از این کمک ها پرداخت.

رییس سازمان زندان ها در بخشی از برنامه ماه عسل گفت:آیت الله آملی لاریجانی امروز و در تایید اقدام مشترک ماه عسل و سازمان زندان ها برای آزادی زندانیان عمد واجد شرایط آزادی مبلغ ٢٠٠میلیون ریال برای این امر اختصاص دادند. همچنین وزیر دادگستری نیز مبلغ ١٠٠میلیون ریال به این امر اختصاص داد. رییس کمیته امداد هم مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص داد.

رییس سازمان زندان‌ها در برنامه ماه عسل ضمن تقدیر از کمکهای خیران برای آزادی زندانیان فاقد سابقه گفت: طبق سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری بحث کاهش جمعیت کیفری زندانیان و زندان زدایی مورد تاکید ایشان بوده و است.

دکتر جهانگیر افزود: در این رابطه اقداماتی را قوه قضاییه اغاز و از جمله ریاست محترم قوه قضاییه بحث ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان برای کاهش جمعیت زندانیان داشتند و همچنین استفاده از ظرفیتهای جدید شروع که خوشبختانه منجر به کاهش ۵ درصدی ورودی به زندان‌ها در سال گذشته شد.

وی اضافه کرد: اما این اقدامات کافی نبود و از سوی دیگر نهادهای خیریه و ستاد دیه به آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد کمک کردند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ هزار و ۷۰۰ زندانی جرایم غیر عمد وجود دارد که منتظر کمکهای خیران هستند، گفت:به طور مرتب ستاددیه به سازمان زندان‌ها کمک بزرگی می کند.

دکتر جهانگیر تصریح کرد: بخشی از جمعیت زندانیان کسانی هستند که به دلیل ناتوانی در پرداخت در زندان بودند و چون حق الناس مطرح بود نمیتوانستند از کمک برخوردار شوند.

رییس سازمان زندانها بیان داشت: ۵۷۰۰ زندانی نیز دارای جرایم سبک هستند که دوران محکومیت خود را سپری کرده اند.

این مقام ارشد قضایی با اشاره به استقبال مردم از فراخوان برنامه ماه عسل برای آزادی زندانیان اظهار کرد: این استقبال مردم عزیزمان نشان داد که در کشور ما با فرهنگ اسلامی مشکلات به دست مردم حل می شود و مردم راضی نیستند کسی به خاطر بی پولی در زندان بماند.

رییس سازمان زندان ها در بخشی از برنامه ماه عسل گفت: آیت الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضاییه امروز و در تایید اقدام مشترک ماه عسل و سازمان زندان ها با اهدای مبلغ ٢٠٠ میلیون ریال به آزادی زندانیان عمد واجد شرایط آزادی کمک کردند و این مبلغ را برای این امر اختصاص دادند. همچنین وزیر دادگستری نیز مبلغ ١٠٠میلیون ریال و رییس کمیته امداد هم مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به این موضوع اختصاص دادند.

دکترجهانگیر افزود: وقتی فردی مدت محکومیتش را گذراند و بابت بدهی در زندان می ماند بدهکار است و بزهکار نیست و تفاوتی هم نمی کند جرم وی عمد و یا غیر عمد باشد.

رییس سازمان زندانها افزود وقتی فردی جرمش را گذراند و بابت بدهی در زندان می ماند بدهکار است و بزهکار نیست و تفاوتی هم نمیکند جرم عمد باشد یا غیر عمد.

وی همچنین با بیان اینکه در مورد کسی که زیان دیده از جرم است باید جبران خسارت صورت گیرد، گفت: مردم با کمکهایشان آن فرد زیان دیده را یاری کرده اند و یک پرونده در دادگستری بسته و یک نفر از زندان ازاد می شود.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به اقدامات سازمان زندانها برای زندانیان در بدو ورود به زندان، یادآور شد: در مرحله اول سلامت جسمی زندانیان است و اگر نیاز به درمان دارد درمان را انجام میدهیم، مرحله دوم سلامت روحی آنان است وقتی پرونده تشکیل میشود زندانی با شوک مواجه میشود که در بدو ورود از طریق روانپزشکان تلاش میکنیم که فرد به شرایط عادی باز گردد.

وی اضافه کرد در مرحله سوم اقدامات آموزشی و تربیتی و فرهنگی  است ‌ در سال ۹۵ . ۵۸۰۰زندانی بی سواد را با سواد کرده ایم.

رییس سازمان زندانها تصریح کرد در کنارمسایل آموزشی اقدامات فرهنگی و تربیتی نیز انجام میشود در مرحله چهارم حرفه اموزی به زندانیان است با اقدامات فرهنگی در زندانها زندانی آماده بازگشت به جامعه می شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه درباره اینکه این کمکهای مردم شامل ازادی کدام دسته از زندانیان میشود بیان کرد برای کسانی که جرمی انجام داده و مجازاتشان را سپری کرده اند و بدهکار شناخته میشوند نه بزهکار. این افراد با رقمهای مختلف درزندان بودند اما کمکها شامل همه این افراد نشده است کسانی که فاقد سابقه ،متاهل و خانواده نیازمند داشته باشد و در اقدامات فرهنگی  گواهینامه های مربوطه را کسب کرده باشد.

وی گفت: در سال گذشته ۶۶ هزار مددجو در برنامه های حرفه آموزی زندان شرکت کرده اند و ۵۵ هزار گواهینامه مهارت صادر شده است .

دکتر جهانگیر افزود: این افراد کسانی هستند که از سر اتفاق جرمی را مرتکب شده و سابقه دار نیستند؛ اما پولی ندارند که دیه عمد را بدهند و مجازات زندانش را هم تحمل کرده است. پس در این راستا باید به این افراد کمک کرد؛ چراکه خانواده زندانی بیشترین اسیب را میبینند.

وی اضافه کرد: پس از کمکهای مردمی بر اساس اولویتها حقوق شکات از طریق همکاران قضایی در سراسر کشور پرداخت شد و در قبال انان افراد از زندانها ازاد می شوند.

رییس سازمان زندانها  پیش بینی کرد که با ۱۷ میلیارد تومان کمکهای مردم در این برنامه بیش از یک هزار زندانی فاقد سابقه از زندانها آزاد شوند.

وی گفت: اقدامات مردم نشان دهنده اعتماد آنها به نظام است و مشارکت مردم در حقیقت مهر تاییدی برفعالیتهای مثبت به نظام است.

معاونت علمي پژوهشي مركز بسيج قوه قضاييه در جمع فرماندهان، مسئولين علمي پژوهشي و نيز مسئولين تربيت و آموزش حوزه‌ها و پايگاه‌هاي بسيج قوه قضاييه ضمن گراميداشت حماسه سوم خرداد روز مقاومت، ايثار و پيروزي عنوان كرد: با الهام گرفتن از اين پيروزي و اين رويداد مي‌توان در تمام امورات با ايثار و مقاومت به پيروزي نائل آمد و بسيج و بسيجي قطعاً در اين خصوص پيشتاز خواهد بود.

وي در ادامه به برخي فعاليت‌هاي معاونت علمي پژوهشي در سال گذشته اشاره و اظهار اميدواري كرد كه در سال پيش رو معاونت علمي پژوهشي بتواند رسالت خود را به خوبي انجام دهد.

علي اسمعيلي رييس مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندانها و معاونت علمي پژوهشي بسيج قوه‌قضاييه كشور به همكاري مسئولين علمي پژوهشي با مسئولين تربيت و آموزش حوزه‌ها و پايگاه‌هاي مقاومت بسيج تاكيد كرد: همچنانكه در مركز بسيج هماهنگي لازم در اين خصوص وجود دارد اين اتفاق در حوزه‌ها و پايگاه‌ها نيز مورد انتظار مي‌باشد.

وي با اشاره به برگزاري همايش ملي اقتصاد مقاومتي با رويكردي بر تبيين نقش قوه قضاييه با همكاري ساير نهادها و وزارتخانه‌ها اظهار داشت: مسئولين علمي پژوهشي و فرماندهان محترم نيز در اين خصوص همكاري را داشته باشند.

اسمعيلي در ادامه با عنايت به صدور بيش از 5000 گواهينامه آموزش به بسيجيان عنوان كرد: در سال جاري نيز كارگاه آموزشي روش تحقيق و پروپوزال نويسي و نيز ساير كارگاه‌هاي آموزشي با همكاري سازمان‌هاي وابسته قوه‌قضاييه تشكيل خواهد شد.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: فعالیت ستاد دیه، فعالیتی ارزشمند، انسان دوستانه و خداپسندانه است که هدف آن کمک به انسانهای آسیب دیده در جامعه است.

دکتر اصغر جهانگیر در مراسم افتتاحیه گردهمایی مدیران نمایندگی ستاد دیه سراسر کشور که در مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت برگزار شد تصریح کرد: کمک به محرومان جامعه، خدمت به خویشتن، به خانواده هایمان و کمک به نسل آینده است چرا که این خدمت در راستای از بین بردن زمینه­های جرم در جامعه است.

دکتر جهانگیر در ادامه به عوامل موفقیت یک سازمان اشاره کرد و گفت: رمز موفقیت هر سازمان و نهاد در توجه به عواملی است که زمینه های رشد و توسعه آن را فراهم می­نماید.

وی ادامه داد: هر سازمان و تشکیلاتی برای اجرای یک ماموریت ایجاد می شود و هیچ سازمانی به صرف داشتن تشکیلات سازمانی و نوشتن ماموریت بر روی کاغذ موفق نخواهد شد مگر اینکه ضوابط و مقررات آنها با ماموریت های آنان همخوانی داشته باشد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: همه سازمان ها باید هماهنگ با تغییرات جامعه و پیشرفت هایی که صورت می گیرد به اصلاح قوانین و بازنگری در رویه ها بپردازد چرا که در غیر اینصورت در اجرای ماموریت ها با مشکل مواجه خواهد شد.

وی افزود: اگر امروز با سازمان هایی مواجه هستیم که به دلیل بروکراسی باعث شده است که عملاً وضایف اصلی شان معطل قید و بندهای اداری قرار گیرد ناشی از همین نگاه است.

مشاور رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: خوشبختانه ستاد دیه با حضور نیروهای توانمند و با تجربه ای که با عشق و علاقه به خدمت برای طبقه ی آسیب دیده جامعه می پردازند توانسته است طی سال های اخیر تغییرات را بخوبی درک نماید.

رئیس سازمان زندان ها نیروی انسانی را یکی دیگر از عوامل موفقیت سازمان ها عنوان کرد و گفت: امروز سرمایه انسانی به عنوان مهمترین سرمایه هر سازمانی شناخته شده است.

وی ادامه داد: نوع کار ستاد دیه و انسان هایی که در آن حضور دارند از جنس نوع دوستی و عشق به انسان هاست که با هیچ معیار مادی قابل قیاس نیست.

با حضور مدیر کل زندانهای استان، معاونین و مدیران زندانهای استان مراسم تودیع و معارفه مدیر ندامتگاه ورامین ضمن برگزاری شورای اداری برگزار گردید .

مدیر کل زندانهای استان در این جلسه به روند وپیگیری مصوبات جلسات گذشته پرداخت و برارزیابی کیفیت مشاوره پزشکی تلفنی مددجویان و خانواده آنان در زمینه بهداشت و سلامت تاکید کرد واز روسای زندانها خواست تا به این مهم بیشتر بپردازند.

وی ضمن اعلام این مطلب که در مقایسه با سال ۹۴ در سال ۹۵ با همت مسئولین ذی ربط ۸ درصد از کنسلی های اعزام به مراجع قضایی کمتر شده است  به حداقل رساندن این کنسلی ها و ضرورت حساسیت زایی در بخش موارد قضایی از جمله در مباحث رسیدگی به پرونده قضایی ،مددکاری را در بین کارکنان ذی ربط در زندانهای استان خاطر نشان کرد .

محبی همچنین با توجه به نوع جغرافیای جرم در زندانهای سطح استان افزود: مدیریت در هر یک از زندانهای استان خود بصیرتی منحصر به فرد و کاملاً امری شهودی است که این مدیریت آغشته به هنر در دوران تصدی مدیر سابق این ندامتگاه نمود داشت و امیدوریم با مدیریت جدید این ندامتگاه شاهد پیشرفت این مجموعه با اهداف والای نظام و سازمان باشیم .

در پایان با اهداء لوح سپاس و هدایایی خدایاری تودیع و اسکندری به عنوان مدیر جدید مجموعه معارفه شد .

مسئول آموزش علمی کاربردی سازمان زندانها-تهران گفت: این مرکز در سال 95 تعداد 645 نفر دانشجو در قالب 14 رشته آموزشی داشته است.

فاطمه رضاییان مسئول آموزش علمی کاربردی مرکز در بیان عملکرد یکساله 1395 در خصوص آموزشهای علمی کاربردی افزود: این مرکز در نیمسال اول 95-96 تعداد 180 دانشجو در مقطع کاردانی، 206 دانشجو در مقطع کارشناسی و 9 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد داشته است.

وی تصریح کرد: مرکز در سال تحصیلی1395 تعداد 87 استاد مشغول به تدریس داشته که 23 نفر دکترا، 17 نفر دانشجوی دکتری و 47 نفر کارشناسی ارشد داشته است.

رضاییان اضافه کرد: در پایان نیمسال اول 95-96 تعداد 102 نفر فارغ التحصیل شدند که 51 نفر در مقطع کاردانی و 51 نفر در مقطع کارسناسی در حال تحصیل بودند.

وی در خصوص امکانات مرکز علمی کاربردی سازمان زندانها خاطر نشان کرد: این مرکز دارای 26کلاس مجهز به ویدئو پرژکتور، تالار آموزشی، سالن کنفرانس و سالن آمفی تئاتر است که تسهیل کننده فرآیندهای آموزشی می باشد.

مسئول آموزشی علمی کاربردی مرکز افزود: در سال 1395 تعداد 631 درس برای دانشجویان برنامه ریزی شد که از این میزان 150 درس برای دانشجویان ترم آخر بوده است که این میزان درس حدود 160 کلاس در اواسط هفته و بقیه در پایان هفته بوده است.

وی در خصوص برنامه‌های سال 1396 اظهار داشت: با توجه به داشتن قریب 400دانشجو در سال 1396، اهتمام در فارغ التحصیلی این دانشجویان، حفظ رشته‌های موجود و ایجاد رشته‌های جدید مرتبط در راستای تحقق اهداف سازمان زندانها، برگزاری علمی آزمونهای پایان ترم و ارتقاء مطلوبتر کیفیت آموزشی از جمله اهداف پیش رو در سال 1396 می باشد.

مسئول آموزش ضمن خدمت مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها گفت: برون سپاری دوره های آموزشی به استان ها و زندانهای استان تهران راهکار صورت گرفته برای افزایش عدالت آموزشی در این مرکز است.

مریم مقیسه مسئول ضمن خدمت مرکز در بیان عملکرد یکساله 1395 در خصوص آموزشهای ضمن خدمت افزود: این مرکز با دارا بودن 6 استان تهران، مازندران، قزوین، قم، البرز و سمنان در سال 95 تعداد 284 دوره آموزشی برگزار کرد.

وی تصریح کرد: بیشترین دوره برگزار شده در استان ها مربوط به مازندران است که در مجموع 93 دوره می باشد و در زندانهای استان تهران نیز بیشترین میزان برگزاری دوره مربوط به قزلحصار و رجایی شهر است.

مقیسه اضافه کرد: در سال 1395 تعداد 6101 نفر در دوره های آموزشی شرکت داشته اند که بیشترین رشته شغلی مربوط به مراقبین امور تامینی و تربیتی و یگان انتظامی زندانها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: این دوره ها به میزان 1222 ساعت آموزشی بوده است که با احتساب شرکت کنندگان در مجموع 88059 نفر ساعت آموزشی بوده است.

مسئول آموزش ضمن خدمت مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت در خصوص برنامه های سال 1396 گفت: در سال جاری دفتر آموزش و پژوهش سازمان زندانها 86 عنوان دوره را برنامه ریزی نموده است که از این میزان 60دوره برای منطقه هفت است که 33 دوره منطقه ای، 13 دوره استانی و 14 دوره کشوری می باشد.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت گفت: یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی که جوامع امروزی به آن مبتلا شده اند، استفاده بدون مرز خانواده‌ها از فضای مجازی است که سبب ضعف بنیان خانواده و تغییر ساختارها و سبک زندگی خانواده های ایرانی شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانهای کشور؛ علی اسمعیلی رییس مرکز در جلسه پایانی شورای اداری مرکز در جمع کارمندان مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت افزود: استفاده از فضای مجازی نه تنها باعث تغییر شکل روابط میان اعضای خانواده شده، بلکه سطح توقع از زندگی مشترک را نیز تغییر داده است.

وی تصریح کرد: فرزندان به جای برقراری ارتباط با والدین، سرگرم ارتباطات مجازی و سرگرمی‌های فضای مجازی شده و از ارتباطات واقعی و آموزش‌های مورد نیازشان دور شده‌اند.

دکتر اسمعیلی در تبیین آسیبهای پیش روی فضای مجازی در خانواده‌ها خاطر نشان کرد: زوجین این فضا را محلی برای اختلافات خانوادگی‌شان قرار داده‌اند و به جای استفاده از نظرات کارشناسان، خود را در معرض راهنمایی‌های غلط مطرح شده در این فضا قرار می‌دهند. این فضا حتی زمینه را برای سردی روابط زناشویی فراهم ساخته است. این موارد و موارد بسیار دیگر، همگی ناهنجاری‌هایی هستند که فضای مجازی زمینه‌ساز آن بوده است.

وی در بیان راهکارهای موجود برای جلوگیری از فروپاشی خانواده‌ها اضافه کرد: بایستی در جهت استفاده صحیح از فضای مجازی، فرهنگ‌سازی بیشتری در زمینه استفاده از این فضا صورت گیرد و قوانین بازدارنده‌تری برای جلوگیری از سواستفاده‌گران در این فضا مورد تصویب قرار گیرد تا شاهد تقویت بنیان خانواده‌ها باشیم.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت ضمن تبریک بمناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، سبک زندگی و منش حضرت زهرا(س) را در هر عصر  و هر نسلی به عنوان الگوی تمام زمانها معرفی کرد و در پایان نیز به کارکنان زن مرکز لوح تقدیر و هدایایی اهدا نمود.

معاونت علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه گفت: دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی با رویکردی بر نقش قوه قضاییه برای قضات و کارکنان قوه قضاییه و سازمانهای تابعه برگزار می شود.

علی اسمعیلی معاون علمی پژوهشی مرکز بسیج قوه قضاییه و رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها در خصوص برگزاری این دوره آموزشی افزود: این دوره آموزشی با صدور گواهینامه رسمی با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در روزهای 9 و 10 اسفند ماه بر روی سایت مرکز بسیج قوه قضاییه basij2gh.ir و سایت مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها به نشانی    tpo-uast.ac.ir  به صورت غیرحضوری برگزار می شود.

وی تصریح کرد: قضات و کارکنان ستادی و تمامی سازمان های تابعه قوه قضاییه و دادگستری های سراسر کشور می توانند در روزهای یاد شده در این دوره آموزشی شرکت و در اتمام دوره، گواهینامه مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را پس از صدور از حوزه ها و پایگاه های بسیج خود دریافت نمایند.

اسمعیلی خاطرنشان کرد: این دوره آموزشی می تواند در شناخت هرچه بهتر اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه موثر شود و فرموده مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه‌ای(مدظله العالی) هرچه مطلوبتر اجرایی گردد.

شایان ذکر است سال گذشته نیز دوره آموزشی وصایای حضرت امام خمینی(ره) با همکاری سازمان زندانهای کشور برای تمامی سازمانهای تابعه قوه قضاییه برگزار شد و گواهینامه رسمی به شرکت کنندگان اعطا گردید.

دکتر جهانگیر در جمع پورشور مردم حاضر در نماز جمعه قرچک گفت: امام خمینی(ره) در عصر ظلمت و تاریکی، نعمت حکومت الله را به مردم ارائه نمود.

رئیس سازمان زندان ها که در مراسم راهپیمایی مردم قرچک شرکت نموده بود پس از برگزاری راهپیمایی در جمع نمازگزاران گفت: بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سه محور اصلی را مورد اهتمام خویش قرار داد.

وی گفت: اولین‌همت امام راحل، دغدغه مسلمانان عالم بود.

دکتر جهانگیر تصریح کرد: در این دغدغه تمام مسلمانان جهان مورد توجه ایشان بود.

رئیس سازمان زندان ها گفت: دومین همت امام بزرگوار ما اهتمام به امور جامعه انسانی بود که در این بخش تمام مظلومان و مستضعفین عالم مورد توجه ایشان بود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه بیان داشت: مبارزه با مظاهر جاهلیت نوین چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی سومین همت آن بزرگ مرد بود.

دکتر جهانگیر افزود: امام راحل برای رسیدن به این اهداف یک استراتژی چند ضلعی را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: اولین ضلع این استراتژی، حفظ اصل اسلام بود. امام عزیزمان اسلام و ارزش های مترقی آن را در خطر می دید و با این تشخیص دقیق اسلام ناب محمدی را به عنوان یک اسلام جهان شمول و فرا نهادی عرضه نمود.

مشاور رئیس دستگاه قضا افزود: اسلام مدنظر امام خمینی(ره) اسلامی است که در آن نهادهایش مقتدر است و به عنوان مثال نهاد مسجد صرفاً محل برگزاری نماز نیست بلکه پایگاهی برای حفظ ارزش های اسلامی  و ارتقاء جنبه های اجتماعی زندگی امت مسلمان است.

وی ادامه داد: امروز نماز جمعه فقط یک نماز صرف نیست بلکه محلی برای شناخت دسیسه های دشمن است و حج با اصل برائت از مشرکین که امام بزرگوار آن را تبیین کردند اجتماعی برای بیزاری جستن از مظاهر شرک است.

این مقام ارشد قضایی بیان داشت: اسلام مدنظر امام اسلام جهان شمول است که از تمام مظلومان جهان فارغ از مرزهای جغرافیایی را مورد حمایت و توجه قرار داده است. از همین رو امروز چشم امید تمام مسلمانان و مظلومان جهان به این نظام است.

وی تصریح کرد: اسلام مورد تاکید امام خمینی(ره) اسلامی است که برای تمام شئون زندگی ما از قبل از تولد تا بعد ازمرگ برنامه دارد و علاوه بر تاکید بر نظارت فردی و ارائه برنامه های فردی و اجتماعی، نظارت ولی، پیامبر، امام، فرشتگان و خدا را بر امور ما مورد توجه قرار می دهد‌.

دکتر جهانگیر در ادامه عنوان داشت: امام راحل بدرستی دریافته بود که برای استقرار این اسلام چاره نیست جز استقرار نظام اسلامی چرا که برخی ویژگی ها و برخی نهادهای مورد نیاز این اسلام صرفاً در سایه حکومت اسلامی محقق می شود‌.

وی افزود: از این رو حضرت امام خمینی، نظریه ولایت فقیه را که علمای بزرگ اسلام قرن ها پیش مطرح نموده بودند را دوباره مطرح و احیاء نمود چرا که ایشان رمز موفقیت را در توجه به اصل ولایت فقیه می دانست.

رئیس سازمان زندان ها گفت: امروز ضامن جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی ما، ولی فقیه است و این دستاورد بزرگ‌امام عزیزمان بود که به درستی و هوشمندی این مساله را دریافت که برای حفظ اسلام و نظام اسلامی به وجود ولی فقیه به عنوان یک اسلام شناس آگاه، مدیر و مدبر و شجاع نیاز داریم.

دکتر جهانگیر سومین ضلع استراتژی مورد نظر امام(ره) را حفظ امت اسلامی تشخیص داد و به خوبی دریافت که برای حفظ حکومت اسلامی باید مردم و قدرت مردم و مسلمین را مورد توجه قرار داد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه افزود: امام خمینی(ره) در بحث امت اسلامی بر مساله وحدت و پرهیز از تفرقه تاکید داشت و این وحدت را بین فرق مختلف شیعه و سنی و بین آحاد مردم مطرح نمود.

وی بیان داشت: بیداری لازمه وحدت و از بین بردن تفرقه است و بیداری زمینه ساز هوشیاری و هوشیاری مقدمه بصیرت است که همه ما باید در این مسیر حرکت نماییم. و دستور امام بزرگوارمان را مورد توجه قرار دهیم.

این مقام ارشد قضایی گفت: امام عالی مقام ما برای حفظ امت اسلامی بر آمادگی مادی و معنوی مردم تاکید داشت چرا که مردم ما همیشه دشمنانی داشته که در صدد ضربه زدن بوده و هستند.

دکتر جهانگیر حضور مردم در راهپیمایی ها، انتخابات و عرصه های مختلف را نشان از آمادگی و شناخت مردم نسبت به شرایط زمان دانست و گفت: حضور مردم رمز بقای نظام اسلامی است و تا وقتی که مردم ولایت مدار در عرصه های مختلف حضور دارند تمامی نقشه های دشمنان بی اثر خواهد بود.

مشاور رئیس دستگاه قضا در ادامه بحث آمادگی مادی و معنوی گفت: امروز یکی از ترفند های نظام های سلطه استفاده از فضای مجازی، اینترنت و ماهواره است که باید همه ما این خطر را بشناسیم و مراقب باشیم.

وی افزود: این خطر امروز به خانه های ما رسیده و همه ما باید برای حفظ ارزش های دینی و فرهنگی مان مراقب باشیم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه ادامه داد: یکی دیگر از حربه های دشمن القاء ضعف و ناتوانی به توانایی های جامعه و توانمندی های درونی است که این مساله نباید ما را از توانایی های خودمان غافل نماید.

دکتر جهانگیر گفت: وظیفه داریم در خانواده، محل کار و جامعه جنبه های فرهنگی اسلام را توسعه بدهیم و دغدغه های رهبر معظم انقلاب را  در خصوص مقابله با فساد مورد توجه و عمل جدی قرار دهیم.

وی افزود: اگر می خواهیم اسلام واقعی داشته باشیم باید نظام اسلامی حفظ شود و اگر می خواهیم نظام اسلامی حفظ شود باید در حفظ اصل ولایت فقیه و پشتیبانی از آن همت عالی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در این صورت است که هیچ قدرتی در هیچ کجای دنیا نمی تواند چشم طمع بر این سرزمین و عزت آن داشته باشد.

دکتر جهانگیر افزود: تهدیدها وقتی قابل اعتناست که ما در داخل خودمان را ضعیف بدانیم که این نیز از القائات استکبار است امام بحمدالله و تحت رهبری های پیامبرگونه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در عرصه ای مختلف بویژه پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی نشان دادیم که توانایی ما انکار ناپذیر است.

رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: دشمنان و در راس آنها آمریکا و انگلیس وقتی منافع خود را در خطر دیدند با ایجاد جریان های مجعول داعش و طالبان و… سعی در ایجاد تفرقه و ناامید کردن مردم بوده و هستند اما اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگوی حکومت دینی نقشه های آن ها را نقش بر آب کرده است.

وی ادامه داد: همانگونه که امام خمینی(ره) با تاسی از سرور مظلومان جهان این درس را به ما یاد دادند که هرگز حاضر نیستیم تن به ذلت دهیم امروز ما با شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس و مرگ بر جریان های نفاق که در صدد ارائه چهره دروغین از اسلام هستند بیزاری خود را از آنان اعلام می داریم و با وحدت و الگوی اسلام ناب محمدی(ص) دست آنان را رو می کنیم.

وی تصریح کرد: ما با اتکاء به خداوند و تحت رهبری های داهیانه رهبر عظیم الشان انقلاب و پشتیبانی مردم هر توطئه ای را خنثی خواهیم کرد.

دکتر جهانگیر در پایان سخنان خود که با شعارهای تکبیر نمازگزاران همراه بود گفت: حضور ما در صحنه های مختلف انقلاب ضامن بقاء و توسعه و انشاالله صدور ارزش های انقلاب به جهان خواهد بود.

مصطفی محبی مدیرکل زندانهای استان تهران به عنوان مدیر برتر در حوزه علمی پژوهشی در قوه قضاییه معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان تهران ؛ در این لوح تقدیر که فرماندهی مرکز مقاومت بسیج قوه قضاییه آن را اهدا کرد آمده است: راز و رمز پویای بسیج در تجلی جلوه‌های شهودی معرفت کیمیایی حضرت امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) همواره عیان بوده است. که به برکت سیمای نورانی آن امام همام و عمل به سیره‌ی نبی مکرم اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) بسیج توانسته در پررنگ جلوه دادن انقلاب اسلامی در جهان موفق باشد.

شایان ذکر است این لوح تقدیر به پاس تقدیر به عنوان فرمانده موفق در انتقال رهنمودهای وصایای پربار حضرت امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) و شرکت گسترده بسیجیان حوزه مقاومت بسیج تحت فرمان به  اهدا شده است.

رئیس سازمان زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی کشور در نشست دبیران شورای تحقیقات اداره کل زندانها که در مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت برگزار شد گفت: پژوهش زمانی ارزش دارد که مشکلات سازمان را رفع نمایدو این مساله در گروه برنامه ریزی دقیق علمی در اجرای فرآیند پژوهش است.

دکتر جهانگیر با اشاره به تاریخچه پژوهش در جهان گفت: فطرت خداجوی بشر از ابتدای خلقت انگیزه پژوهش و پرسش گری را در انسان ها بوجود آورده است.

وی تصریح کرد: خداوند دانای مطلق است و این دانایی و زیبایی مطلق اوست که بشر جوینده حقیقت را به سمت خداوند سوق می دهد.

رئیس سازمان زندان ها افزود: از این منظر کار پژوهش امری خدایی و نوعی عبادت است، چرا که انسان تلاش میکند خود را به حقیقت مطلق متصل کند.

رئیس شورای تحقیقات و پژوهش سازمان زندان ها بیان کرد: روحیه پژوهشگری، حقیقت جویی و حقیقت یابی از نعمت های بزرگ خداوند است که یکی از بندگان بزرگوار خداوند که به چشمه های زلال حقیقت دست یافت پیامبر بزرگ اسلام بود‌.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه ادامه داد: پژوهش واقعی با برنامه ریزی دقیق و نتیجه سنجی مناسب شروع و با اقدام علمی و به کار گیری نتایج آن در جامعه، رشد و توسعه می یابد.

وی تاکید کرد: توسعه علمی جامعه یکی از نتایج پژوهش های علمی و دقیق است.

دکتر جهانگیر مفید بودن نتایج پژوهش برای جامعه را یکی از معیارهای اصلی تشخیص درستی پژوهش عنوان کرد و خاطر نشان کرد: پژوهشی که نتایج آن به درد جامعه و رفع مشکلات مردم نخورد در واقع هیچ ارزشی ندارد.

این مقام ارشد قضایی با انتقاد از سطحی بودن برخی تحقیقات علمی گفت: تا زمانی که مساله و مشکل موجود به خوبی موردشناخت و تحلیل قرار نگیرد، نمیتوان انتظار کار تحقیقی علمی و کارآمد داشت.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در ادامه به برخی ویژگی های فرآیند علمی تحقیق اشاره کرد و گفت: هر تحقیقی باید شاخص های استاندارد را رعایت کند و نمیتوان با اهمال در آنها، نتیجه تحقیق را به عنوان یک دستاورد علمی محسوب کرد.

دکتر جهانگیر توجه به ویژگی های جامعه آماری و توانمندی مجریان اجرای طرح پژوهشی بویژه در تحقیقات میدانی را مهم ارزیابی کرد و گفت: جامعه آماری اگر با دقت انتخاب نشود و مجریان اجرای طرح از توانمندی و دانش لازم برخوردار نباشند نمیتوان انتظار نتیجه مطلوب از پژوهش و تحقیق داشت.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره جامعه آماری زندان های کشور عنوان کرد: ظرفیت های بسیار خوب در زمینه مسائل اجتماعی، جرم شناسی و مطالعات رفتاری در زندان ها وجود دارد که میتوان با برنامه ریزی دقیق نتایج مفیدی را برای توسعه سلامت اجتماعی در جامعه احصاء کرد.

 

دکتر جهانگیر ادامه داد:یکی دیگر از ویژگی های تحقیق، داشتن نظم منطقی و انضباط مالی در اجرای طرح است و این به معنای ضرورت پایین بودن هزینه نیست بلکه باید هزینه، متناسب با ارزش تحقیق باشد.

رئیس سازمان زندان ها در بخش پایانی سخنان خود گفت: صداقت در اجرا و ارائه نتایج تحقیق یکی دیگر از ویژگی های تحقیق است که میتواند به تحقیق انجام شده و نتیجه آن اعتبار علمی ببخشد.

شایان ذکر است همایش مذکور تحت عنوان"روش پژوهش علمی با تاکید بر موضوعات سازمانی"و با حضور دبیران شورای تحقیقات اداره کل زندانهای سراسر کشور به مدت دو روز و به میزبانی اداره کل زندانهای استان تهران برگزار شد‌.

رییس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندان‌ها گفت: در راستای فراگیر کردن آموزشهای ضمن خدمت پرسنل، برگزاری برخی از دوره های ضمن خدمت به استانهای تحت پوشش و نیز زندانهای استان تهران سپرده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت؛ علی اسمعیلی رئیس مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندانها در جلسه شورای اداری و برنامه ریزی مرکز در خصوص برون سپاری دوره‌های ضمن خدمت افزود: دوره‌های ضمن خدمت با هدف فراگیری برای همه پرسنل، با مجوز صادر شده از سوی این مرکز به استان‌ها و زندان‌های تابعه سپرده شده است.

وی تصریح کرد: در سال جاری مجوز 187 دوره آموزشی به استانها و زندانهای تابعه سپرده شده است که استان البرز با 69 دوره آموزشی در قالب 152 ساعت بیشترین دوره برون سپاری را داشته است.

اسمعیلی ادامه داد: زندان اوین نیز در بین زندانهای استان تهران با 7 دوره آموزشی در قالب 56 ساعت بیشترین برون سپاری دوره های ضمن خدمت را داشته است.

وی در خصوص ضمن تشکر از حمایتهای مدیرکل زندانهای استان از آموزش و پژوهش ادامه داد: مدیران باید به صورت ویژه به آموزش نگاه کنند تا بتوانیم شاهد تحول شگرفی در زندانبانی علمی باشیم.

دوره آموزشی حفاظت و پیشگیری خروج اطلاعات از رایانه با اخذ مجوز از مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت به مدت سه روز و با حضور ۲۲۰ نفر از کارکنان بازداشتگاه اوین برگزار شد.

این دوره با هدف آشناسازی کارکنان با راهکارهای امنیتی جهت حفاظت از اطلاعات رایانه ای، شناخت اجمالی از مفاهیم و ابزارهای مورد استفاده نفوذ به جهت تخریب و یا سرقت اطلاعات ارایه شده و همچنین راهکارهای جلوگیری و مقابله با تهدیدات بررسی شد و نکات مهمی در خصوص امنیت زندانها مورد بحث قرار گرفت.

جلسه توجیهی و کارگاه آموزشی بدو خدمت  پرسنل جدیدالورود که به جهت طی نمودن دوره کارورزی به اردوگاه معرفی شده اند با حضور شمس زارع مدیر اردوگاه فشافویه برگزار گردید.

معرفی و ارائه توضیحات لازم در خصوص فضای داخلی و اصلی اردوگاه، انتقال تجربیات با توجه به حساسیت زندانبانی در ارتباط با شغل مراقب امور تامینی و تربیتی، آشنایی نسبی با اساسنامه سازمان زندان ها و تاکید بر مطالعه دقیق و عمل به آن،  دقت در اجرای شرح وظایف سازمانی و کسب دستور از مقام مافوق، اقدامات حفاظتی و امنیتی، رعایت اصول و ضوابط اداری و رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع در مواجهه با زندانیان از اهم موارد سخنرانی و گفتگوی مدیر اردوگاه با فراگیران بوده است که در پایان با پرسش و پاسخ از سوی شرکت کنندگان به اتمام رسید.

مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: آموزش و پژوهش به عنوان یکی از اولویت‌های مهم در زندان‌های استان تهران باید مورد توجه زندان‌ها قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت؛ مصطفی محبّی مدیرکل زندان‌های استان تهران در بازدید از مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت افزود: آموزش و پژوهش می‌تواند در ارتقاء دانش و مهارت و نیز در مدیریت بحران‌های سازمانی و روحی، روانی پرسنل زندان‌ها مؤثر و مفید قرار گیرد.

رییس شورای آموزشی و پژوهشی منطقه هفت در ادامه خاطر نشان کرد: با اقداماتی که در این مرکز صورت گرفته و امکانات ارزنده آموزشی که فراهم آمده است، زندان‌ها موظف هستند تا در مدیریت ارجاع پرسنل به دوره‌های ضمن خدمت نهایت تلاش را به عمل آورند.

شایان ذکر است مدیرکل زندان‌های استان تهران در دیدار سه ساعته از تمام قسمت‌های مرکز همچون تالار آموزشی شهید دوست محمدی، سالن آمفی‌تأتر، مجتمع فرهنگی فجر، سالن کنفرانس، رستوران، سایت کامپیوتری، خوابگاه‌ و سوییت‌ها و کلاس‌های مرکز بازدید کرد.

در ادامه این دیدار نیز رئیس مرکز و مسئولین واحدهای مرکز به ارائه گزارش جامعی از اقدامات انجام شده و فرآیندهای آموزشی و فرهنگی جاری مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه هفت سازمان زندان‌ها پرداختند.

رییس شورای آموزشی و پژوهشی منطقه هفت ضمن تقدیر و تشکر از خدمات صورت گرفته در مرکز، راهنمایی‌هایی را جهت ادامه کار آموزش و پژوهش مشخص و جهت برطرف نمودن مشکلات مالی نیز دستورات مساعد صادر کرد.

دوره آموزشي مديريت بحران و پدافند غير عامل در زندان براي نيروهاي يگان حفاظت در كانون اصلاح و تربيت استان تهران و با مجوز مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندان‌ها برگزار شد.

در اين دوره آموزشي كه با هدف آشنايي بيشتر نيروهاي يگان حفاظت با بحران‌ها و پدافند غيرعامل برگزار شد بر لزوم شناخت پدافند غيرعامل تاكيد گرديد.

اين دوره آموزشي با هدف شناخت نيروهاي يگان حفاظت به مدت چهار روز در كانون اصلاح و تربيت استان تهران برگزار گرديد.

دوره آموزشي اقدامات كنترلي و كاربردي در مبارزه با آفات بهداشتي در مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت سازمان زندان‌هاي كشور؛ اين دوره آموزشي با هدف مبارزه با حشرات و جوندگان موذي در زندان‌ها و راه‌هاي كنترل آن برگزار شد.

اين دوره آموزشي به مدت 22 ساعت و براي دو گروه برگزار شد. در اين دوره آموزشي به 60 نفر از پرسنل بهداشت و درمان زندان‌هاي استان تهران آموزش داده شد.

دكتر منصوره شائقي استاد تمام حشره شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران و دكتر احمد علي حنفي بجد استاديار گروه حشره شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران اين دوره آموزشي را برگزار كردند.

 شايان ذكر است فراگيران اين دوره آموزشي به صورت عملي از تجهيزات كاربردي آزمايشگاهي مانند ميكروسكوپ، نمونه لام‌هاي حشرات ريز و سم‌پاش به صورت كاربردي استفاده كردند.

به گزارش روابط عمومي مركز آموزش علمي كاربردي سازمان زندان‌هاي تهران؛ تعداد چهل و شش نفر از دانشجويان رشته‌هاي كارشناسي حرفه‌اي مركز آموزش علمي كاربردي سازمان زندان‌ها عنوان قبولي در آزمون كارشناسي ارشد و دكتري را كسب كردند.

از اين تعداد 6 نفر در آزمون دانشگاه سراسري و 40 نفر در آزمون دانشگاه آزاد اسلامي كه در ارديبهشت ماه سال جاري برگزار شد شركت كردند.

شايان ذكر است تعداد 230 نفر در تيرماه و شهريور ماه سال جاري موفق به كسب فارغ التحصيلي در رشته‌هاي اين مركز شدند.

همزمان با برگزاری دوره آموزشی تخصصی کارشناسان روابط عمومی سازمان زندانها در شهر شیراز٬ متن رئیس سازمان ها در مراسم افتتاحیه این دوره قرائت شد.

در این متن آمده است:

همکاران و کارشناسان ارجمند روابط عمومی

سلام علیکم

پیش از هر سخنی عرض خسته نباشید و خداقوت برای شما عزیزان دارم.

امیدوارم در این ایام که در سوگ شهادت سرور و سالار شهیدان٬ حضرت اباعبداله الحسین(ع) قرار داریم همه ما بهره وافی و ارزشمند از گرامیداشت یاد شهیدان بزرگ عاشورا برده باشیم.

بی مناسبت نیست که اشاره ای داشته باشم به واقعه عاشورا و رسالت بزرگ حضرت زینب کبری(س) که با عزمی راسخ و با اطلاع رسانی دقیق و آگاه سازی مردم٬ نه تنها انقلاب عظیم عاشورا را به سرانجام رساند٬ بلکه با بیان حقایق ناب محمدی(ص) پرده از چهره نفاق و ظلم و تزویر آل امیه و یزیدیان برداشت و برای ابد آن قوم و تمامی ظالمان تاریخ را رسوا نمود.

این واقعه عظیم و این حق طلبی برای تمامی ما تکلیفی را تعیین کرده است که در هر زمان و مکان به تأسی از امامان معصوم علیهم السلام و حقیقت«کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا»٬ مدافع حق و پیام رسان حقایق باشیم که این یک اصل در روابط عمومی ارزش محور است.

امروز روابط عمومی٬ رکن رکین ارتباطات و اطلاع رسانی در عصر اطلاعات و دانایی است.

با ظهور تکنولوژی های نوین اطلاع رسانی و شبکه های اجتماعی از عصر دهکده جهانی عبور کرده و به دورانی رسیده ایم که به تعبیر اندیشمندان علوم ارتباطات آن را باید زندگی در بازار پیام(اطلاعات) نامید.

بازار پیام (اطلاعات)محلی است که همگان فارغ از تقسیم بندی های سنتی رسانه ها و شیوه های قدیمی اطلاع رسانی، به ارائه کالای اطلاعاتی و پیام خود در بستر تکنولوژی های اطلاعاتی می پردازند و بی شک مهمترین ویژگی این بازار، ارائه کالای ارزشمند است تا در رقابت نفس گیر اطلاعاتی بتوان حضوری مؤثر و پرفایده داشت.

در جهان امروز جویندگان اطلاعات و آگاهی منتظر رسانه های رسمی نیستند و هر شهروندی تبدیل به شهروند خبرنگاری شده است که به طور مستمر در حال عرضه پیام در این بازار است.

آنچه واضح است دقت در این نکته است که عصر آگاهی و دانایی نیازمند حضور مؤثر کارگزاران اطلاعات است تا کالای خود را با عناصری چون کیفیت، سرعت، اعتبار، و نیز با ارزش های خبری صحیح و علمی آراسته نمایند.

به باور من روابط عمومی در سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی دارای رسالتی مضاعف است. چرا که علاوه بر آنچه گفته شد شما کارشناسان روابط عمومی باید با نگاهی ارزشی، ضمن ارائه اطلاعات دقیق از خدمات زندانبانی و تلاش های کارکنان خدوم زندانها، همگام با سیاستهای کاهش جمعیت کیفری، کاهش آسیب های زندان و توسعه فعالیتهای حمایت از خانواده های زندانیان، به تلاش برای تحقق هرچه سریعتر این اصول بپردازید.

تداوم موفقیتهای شما همکاران ارجمند را از درگاه حضرت حق مسئلت می نمایم.

جهت اجرای سیاست‌های سازمانی در خصوص آموزش کارکنان و به منظورارتقاء سطح آگاهی و توانایی کارکنان و آشنایی آنان با مقررات و قوانین، با كسب مجوز از مركز آموزشي و پژوهشي منطقه هفت یک دوره آموزشی آشنایی با انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی ویژه مراقبین در اين مجتمع در حال برگزار است.

دکتر آقایی مدرس کلاس، هدف از برگزاری این کلاس‌ها را ارتقاء سطح آگاهی و توانایی کارکنان در زمینه‌های مختلف آشنایی با انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی، علائم ظاهری مصرف‌کنندگان و برخی موارد دیگر عنوان نمود و با اشاره به حساسیت کار در زندان‌ها هوشیاری و دقت مراقبین را در این خصوص لازم و ضروری دانست.

در پایان این دوره که به مدت ۵ روز برگزار می‌شود، به شرکت‌کنندگان در کلاس‌ها گواهینامه اهداء می‌شود.

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...